Чортківський районний суд Тернопільської області
25 лютого 2021 року Справа № 596/101/21
Номер провадження3/608/230/2021
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Парфенюк В. І. , розглянувши матеріали, які надійшли від Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , приватного підприєсмця,
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 402954 від 14 листопада 2020 року, складеного старшим ДОП Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області капітаном поліції Міц В. І., вбачається, що 13 листопада 2020 року о 14 год. 00 хв. на робочому місці в магазині «Продукти» за адресою: вул. Спортивна, 9/71 в смт. Заводське Чортківського району перебувала без одягненої медичної захисної маски, чим порушила п.п. 1 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд приходить до висновку, що протокол підлягає поверненню до Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 3 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Зі змісту ст. 245 КУпАП вбачається, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», який набрав чинності 21.11.2020 року, статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: «перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно» та санкцією якої передбачено накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частина 1 ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Положення Конституції України передбачають зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним законом права.
Отже, ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, яка набрала чинності з 21.11.2020 року, встановлює відповідальність саме за діяння, які викладені у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 та значно пом'якшує відповідальність за перебування у громадських місцях без засобів індивідуального захисту, а тому має зворотну дію в часі.
Таке рішення суду узгоджується із позицією Тернопільського апеляційного суду, яка викладена у постанові від 21 грудня 2020 року у справі № 608/2120/20 (провадження № 33/817/489/20).
Відповідно до змісту ст.ст. 219, 222, 236 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, розглядають відповідно органи: виконавчих комітетів (виконавчі органи) сільських, селищних, міських рад, Національної поліції, органи державної санітарно-епідеміологічної служби.
Спори щодо підвідомчості справ є недопустимими.
Чинне законодавство не передбачає можливості органу, який розглядає адміністративну справу, самостійно визначати правову кваліфікацію складу вчиненого правопорушення (перекваліфіковувати склад правопорушення, обирати частину статті), змінювати підвідомчість розгляду справ.
Враховуючи те, що на день розгляду дана справа не підвідомча Чортківському районному суду Тернопільської області, адміністративні матеріали необхідно повернути до органу Національної поліції для правильної кваліфікації дій особи згідно з чинними змінами у законодавстві та подальшого розгляду справи за підвідомчістю.
Керуючись ст.ст. 44-3, 245, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Повернути матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення за підвідомчістю Чортківському РВП ГУНП в Тернопільській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В І Парфенюк