11.02.2021 Справа №607/18212/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря с/з ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020210180000128 від 06 березня 2020 року відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Дубівці, Тернопільського району, українця, громадянина України, із середньою освітою, тимчасово непрацюючого, зареєстрованого і проживаючого по АДРЕСА_1 , має на утриманні двох малолітніх дітей, раніше не судимого, -
обвинуваченого у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, -
Як вбачається з обвинувального акту, ОСОБА_4 з метою отримання соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, умисно, шляхом обману з метою заволодіння чужим майном та особистого збагачення отримав державну допомогу малозабезпеченій сім'ї на загальну суму 40212 гривень 06 копійок.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Статтею 3 закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до п.2 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженого постановою Кабінету міністрів України №250 від 24.02.2003 (далі - Порядок) державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п.5 Порядку для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
Згідно пп. 4, п. 10 Порядку державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності малозабезпеченої сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
Так, 14.08.2017 ОСОБА_4 , діючи умисно, шляхом обману, з метою незаконного отримання соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та особистого збагачення, знаходячись в приміщенні управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, розташованого по вул. Кривоноса, 10 в м. Тернопіль Тернопільської області, подав заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, до якої додав декларацію про доходи та майновий стан сім'ї за період часу з 01.02.2017 по 31.07.2017, де в розділі IV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) зазначив відомості про наявність одного транспортного засобу, а саме автомобіля марки «Opel FRONTERA» 1992 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , зареєстрованого 05.07.2015.
Вказана заява та долучена до неї декларація про доходи та майновий стан сім'ї, стали підставою для помісячного нарахування за період з 01.08.2017 по 31.01.2018 сім'ї ОСОБА_4 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на загальну суму 14353 гривні 30 копійок.
При цьому, ОСОБА_4 , в зазначеній декларації про доходи та майновий стан сім'ї умисно вказав недостовірні відомості про майновий стан своєї сім'ї, що виразилось у приховуванні наявності ще двох транспортних засобів, а саме: автомобіля марки «Nissan Maxima» 1995 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , вартістю 40000 грн., придбаний 03.09.2014 перереєстрований на іншу особу 03.01.2018 та автомобіль марки «Opel Omega» 1994 року випуску, номерний знак НОМЕР_3 , вартістю 94436 грн., придбаний 23.10.2015, перереєстрований на іншу особу 21.03.2017.
Після закінчення періоду нарахування згаданої допомоги у ОСОБА_4 виник намір продовжити свої злочинні дії, спрямовані на подальше заволодіння бюджетними коштами у вигляді соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Так, ОСОБА_4 , діючи умисно, шляхом обману, з метою подальшого незаконного отримання соціальної допомоги та особистого збагачення, знаходячись в приміщенні управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, розташованого по вул. Кривоноса, 10 в м. Тернопіль Тернопільської області, 08.02.2018подав заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, до якої додав декларацію про доходита майновий стан сім'ї за період з 01.08.2017 по 31.01.2018 де в розділі IV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) надав відомості про наявність одного транспортного засобу, а саме автомобіля марки «Opel FRONTERA» 1992 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , зареєстрованого 05.07.2015.
Вказана заява та долучена до неї декларація про доходи та майновий стан сім'ї, стали підставою для помісячного продовження нарахування за період з 01.02.2018 року по 31.07.2018 сім'ї ОСОБА_4 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на загальну суму 25858 гривень 76 копійок.
При цьому, ОСОБА_4 , в зазначеній декларації про доходита майновий стан умисно вказав недостовірні відомості про майновий стан своєї сім'ї, що виразилось у приховуванні наявності ще одного транспортного засобу - автомобіля марки «Nissan Maxima» 1995 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , вартістю 40000 грн., придбаний 03.09.2014 перереєстрований на іншу особу 03.01.2018.
Таким чином, ОСОБА_4 , умисно приховав від уповноваженої особи управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації інформацію про наявне майно шляхом умисного замовчування та не внесення в декларацію про доходи та майновий стан сім'ї, хоча був обізнаний про обов'язок повідомляти органи соціального захисту населення повні та достовірні відомості про свої доходи та майновий стан, що підтверджується розписками у відповідній заяві та декларації від 14.08.2017 та 08.02.2018, а також наданими уповноваженою особою управління соціального захисту населення Тернопільської РДА роз'ясненнями вимог чинного законодавства, щодо обов'язку подання достовірних відомостей про наявні доходи.
Таким чином, ОСОБА_4 шляхом обману, що виразилось у приховуванні від уповноваженої особи управління соціального захисту населення Тернопільської РДА відомостей про наявні транспортні засоби, придбав право на майно, а саме отримував державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї за період з 01.08.2017 по 31.01.2018 та з 01.02.2018 по 31.07.2018 на загальну суму 40212 грн. 06 коп.
Внаслідок шахрайських дій, ОСОБА_4 заволодів грошовими коштами державного бюджету, тим самим завдав державі в особі управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації збитків на суму усього розміру, матеріальної допомоги виплаченої йому за період із 01.08.2017 по 31.01.2018 та з 01.02.2018 по 31.07.2018 на загальну суму 40212 грн. 06 коп.
На підставі наведеного, зібрані у ході досудового розслідування докази є достатніми для пред'явлення ОСОБА_4 обвинувачення у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст.190 КК України - придбання права на майно шляхом обману (шахрайство).
Захисник обвинуваченого ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_5 заявив клопотання про звільнення його підзахисного від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12020210180000128 від 06 березня 2020 року закрити.
Обвинувачений ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримав клопотання захисника.
Прокурор у судовому засіданні не заперечив відносно клопотання захисника обвинуваченого.
Представник потерпілого ОСОБА_6 у судовому засіданні заперечила відносно заявленого клопотання.
Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши клопотання та матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального проступку передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, санкція якого передбачає покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Згідно ст.12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.190 КК України, є кримінальним проступком.
Відповідно до обвинувального акту, кримінальне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 190 КК України було вчинено у серпні 2017 року та з дня його вчинення минуло більше трьох років.
Згідно п.2 ч.1 ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Відповідно до ч.2 ст. 284, ч.3 ст.288 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності; суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020210180000128 від 06 березня 2020 року, закриттю.
Крім цього, представник потерпілого звернувся до суду із цивільним позовом в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до ч.1 ст.129 КПК України, ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.
Відтак, у зв'язку із закриттям кримінального провадження відносно ОСОБА_4 , вказані позовні вимоги слід залишити без розгляду, роз'яснивши, що представник потерпілого не позбавлений права звернутись до суду із цивільним позовом у загальному порядку.
Керуючись ст.ст.284-286, 288 КПК України, ст. 12, 44, 49 КК України, суд, -
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020210180000128 від 06 березня 2020 року - закрити.
Цивільний позов Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом семи діб з дня її оголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_1