Справа № 591/1306/21
Провадження № 2-о/591/78/21
01 березня 2021 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Северинової А.С.,
з участю секретаря судового засідання - Бабич В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Суми) про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, -
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою і свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 його дочка ОСОБА_2 народила дитину чоловічої статі. Єдиними наявними документами, що підтверджують факт народження дитини на тимчасово окупованій території України, є медична довідка про її народження від 30 листопада 2020 року серії № НОМЕР_1 та свідоцтво про народження від 08 грудня 2020 року, які були видані медичними закладами, органами реєстрації та іншими незаконними органами окупованої влади умовної Донецької республіки.
Посилаючись на те, що встановлення факту народження дитини в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про народження дитини згідно з чинним законодавством України, ОСОБА_1 просить встановити факт народження його дочкою ОСОБА_2 його онука, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком якого є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а матір'ю - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 01 березня 2021 року відкрите провадження у зазначеній справі з призначенням судового розгляду на 01 березня 2021 року на 16-годину 00 хв.
В судове засідання заявник не з'явився, надав заяву, в якій просить суд розглянути справу без його участі, заяву підтримує повністю, просить її задовольнити.
Заінтересована особа сповіщена про час і місце розгляду справи належним чином.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07 червня 1972 року був зареєстрований шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , що підтверджується відміткою в паспорті серії НОМЕР_2 , виданого 23 березня 1996 року Шахтарським МВ УМВС України в Донецькій області (а.с. 4 на звороті).
Відповідно до довідки від 25 листопада 2014 року №5924001595 ОСОБА_1 було взято на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_1 (а.с. 6).
ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася дочка заявника ОСОБА_2 , про що видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 від 03 грудня 1992 року (а.с. 7).
Проживаючи у м. Донецьк у незареєстрованому шлюбі з громадянином України ОСОБА_4 його дочка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину чоловічої статі (а.с. 8-12, 13-14).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 08 грудня 2020 року, виданого «Куйбишевським відділом РАЦС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької народної республіки» ОСОБА_3 (російською ОСОБА_3 ) народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк, про що 08 грудня 2020 року зроблено відповідний актовий запис за № 339, а його батьками є та записані - батько: ОСОБА_4 та мати: ОСОБА_2 , громадянка України (а.с. 15).
Згідно лікарського свідоцтва про народження № 1933 від 30 листопада 2020 року, виданого «Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства», дитина народилась доношеною та без патологій розвитку (а.с. 16).
Вказане свідоцтво про народження видано на тимчасово непідконтрольній території України, а саме незаконно утвореним органом «Куйбишевським відділом РАЦС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької народної республіки».
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з п.2 розділу ІІІ вказаних Правил підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст.126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За змістом ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Такий факт підлягає встановленню в порядку окремого провадження, якщо в органах реєстрації актів цивільного стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту цивільного стану.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р затверджено «Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Донецьк відноситься до міст, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, які узгоджуються між собою, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог заявника. Судом встановлено, що заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку. Встановлення цього факту права та інтереси третіх осіб не порушує та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію народження дитини органом РАЦС.
Згідно з частиною 4 статі 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 81, 259, 293-294, 317 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_2 в період знаходження у незареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк, Україна, громадянина України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Суми), місцезнаходження: м. Суми, вул. Петропавлівська, 75.
Повний текст рішення складено 01 березня 2021 року.
Суддя А.С. Северинова