Справа № 323/275/21
Провадження № 3/323/140/21
01.03.2021 р.м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі головуючого - судді Мінаєва М.М., при секретарі Тахтаул А.Л., за участю прокурора Товкача О.Є., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відносно
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , монтера колії у Регіональній філії Придніпровської залізниці, який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (за діяння, вчинене на посаді в системі Державної кримінально-виконавчої служби України),
10.02.2021 року до Оріхівського районного суду Запорізької області надійшов протокол № 18 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, складений 12.01.2021 року старшим оперуповноваженим в ОВС 6-го відділу протидії корупції УСР в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Богуном М.П. відносно громадянина ОСОБА_1 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та додані до протоколу матеріали.
Зазначеним протоколом встановлено, що ОСОБА_1 , займаючи в період з 01.03.2019 року по 08.08.2019 року посаду молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Оріхівська виправна колонія № 88», тобто будучи у вказаний період часу особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та, відповідно, суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон), достовірно знаючи про необхідність подати до 01.06.2020 року декларацію особи, уповноваженої виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, не виконав цього обов'язку, передбаченого ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, не подав до 01.06.2020 року щорічну декларацію особи, уповноваженої виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік. Фактично така декларація була подана ним лише 16.10.2020 року. Тим самим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 викладеного у протоколі факту не заперечував та пояснив, що дійсно не подав декларацію за 2019 рік через необізнаність про наявність такого обов'язку, а також через слабке володіння необхідними для цього технологіями. Неподання декларації не було пов'язане з карантинно-обмежувальними заходами. Тривалими хворобами він також не страждав. Подав декларацію лише у жовтні 2020 року, коли дізнався про те, що це необхідно зробити.
Прокурор Товкач О.Є вважав, що факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення є доведеним зібраними у справі доказами, та просив визнати його винуватим, наклавши на нього адміністративне стягнення в межах передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП санкції.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши зібрані у справі докази, проаналізувавши законодавство, яким регулюються відповідні правовідносини, суд встановив такі факти.
Щодо поширення на ОСОБА_1 обов'язку, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Судом встановлено, що за наказом Міністерства юстиції України від 10.05.2017 № 1519/5 «Перелік найменувань органів, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України» Державна установа «Оріхівська виправна колонія № 88» (код ЄДРПОУ № 08563524) належить до установ виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби України.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 року підприємства установ виконання покарань є державними підприємствами, які здійснюють господарську діяльність та професійно-технічне навчання засуджених.
Згідно зі ст.14 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» до персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу, спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
Законом встановлено, що до персоналу Державної кримінально- виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби).
Особам молодшого начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання: молодший сержант, сержант, старший сержант, старшина, прапорщик та старший прапорщик внутрішньої служби.
Відповідно до п. 1 Положення «Про Державну пенітенціарну службу України» Державна пенітенціарна служба України (ДПтС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері виконання кримінальних покарань.
Наказом №84о/с-19 від 28.02.2019 року ОСОБА_1 з 01.03.2019 року був призначений на посаду молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Оріхівська виправна колонія №88».
28.02.2019 року ОСОБА_1 , було ознайомлено з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», шляхом підписання витягу із Закону України «Про запобігання корупції».
Статтею 45 Закону визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені у п.1 п. п. «а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст.3 Закону.
Згідно з п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором відділу охорони Державної установи «Оріхівська виправна колонія №88», відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, був особою молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби та відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП.
Щодо обов'язку ОСОБА_1 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.
Статтею 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону встановлено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно зі ст.50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абз.1 ч.2 ст.45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-ІХ, внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня 2020 року, тобто продовжено термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Наказом №316/ОС-19 від 08.08.2018 «По особовому складу» молодшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , за власним бажанням, було звільнено із займаної посади, отже припинив виконання функцій держави або місцевою самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , після звільнення з посади молодшого інспектора відділу охорони ДУ «Оріхівська виправна колонія №88» був зобов'язаний в сірок не пізніше 1 червня 2020 року подати декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2019 рік.
Щодо порушення ОСОБА_1 обов'язку подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік
З доданих до протоколу матеріалів випливає, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, до 01.06.2020 року не подав.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-ІХ, суб'єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену абзацом першим частини другої статті 45 (декларація перед звільненням) цього Закону, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 цього Закону у зв'язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання декларації перед звільненням чи повідомлення про суттєві зміни у зазначений період.
Однак доказів на підтвердження неподання декларації за 2019 рік у встановлений законом строк у зв'язку із встановленням на території карантинно-обмежувальних заходів, або з інших поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, суду надано було.
Щодо дати вчинення правопорушення.
Як випливає з протоколу та доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1 , не подавши щорічну декларацію за 2019 рік до 01.06.2020 року, зробив це 16.10.2020 року.
Суд виходить з того, що у разі, коли строк виконання певного обов'язку відповідно до закону обмежено певною календарною датою, обов'язок вважається порушеним, а правопорушення, відповідно, вчиненим, з дня, наступного після закінчення строку виконання обов'язку. В даному випадку останнім днем подання декларації за 2019 рік було 31 травня 2020 року. Отже, датою вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення є день 01.06.2020 року. Дії щодо подання декларації, які він вчинив 16.10.2020 року, були діями щодо усунення правопорушення, а не його вчинення.
Щодо міри відповідальності
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, і тягне адміністративну відповідальність у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, повністю доводиться матеріалами справи.
Вирішуючи питання про міру адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , суд виходить з такого.
Статтею 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Беручи до уваги ці обставини, суд вважає за можливе обмежитись мінімальним розміром штрафу.
Враховуючи вищенаведене, на підставі ст. 1, 3, 45 Закону України "Про запобігання корупції", п. 7 ст. 247, ст. ст. 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень 00 коп.) (отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА118999980313090106000026007; код класифікації доходів бюджету: 21081100).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подвійний розмір штрафу, а саме 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять грн. 40 коп.) (отримувач коштів: ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106; код отримувача коштів за ЄДРПОУ: 37993783; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Оріхівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання нею законної сили.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області М.М. Мінаєв