Постанова від 17.02.2021 по справі 140/440/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2021 рокуЛьвівСправа № 140/440/20 пров. № А/857/95/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Юник А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

суддя в 1-й інстанції - Дмитрук В.В.,

час ухвалення рішення - 15.09.2020 року, 12:19 год.,

місце ухвалення рішення - м.Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - 25.09.2020 року,

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Вест Петрол Маркет» звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування розпорядження.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 28.01.2020 за №28-р про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним №04610314201900280 та №04610314201900282.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідно до статті 15 Закону №481 - лiцeнзiя aнyлюєтьcя шляxoм пpийняття opгaнoм, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Листом Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради від 28.01.2020 №15/12-13 повідомлено ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо вiдcyтності вiдвeдeння зeмeльниx дiлянoк на якиx poзтaшoвaнi AЗС за адресами: місто Дніпро, проспект Слобожанський, будинок 1І та проспект Слобожанський, будинок 2Г, про що надано копії відповідних документів. Враховуючи зазначене, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження від 28.01.2020 №28-р щодо анулювання виданих ліцензій TзOB “Вест Петрол Маркет” на підставі частини сорок сьомої статті 15 Закону №481, a саме: встановлення факту подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Згідно ч.4 ст. 229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 10.02.2020 №1006314889 видами діяльності ТзОВ “Вест Петрол Маркет”, зокрема, є роздрібна торгівля пальним (КВЕД 47.30) (а.с.27-29).

01.07.2019 ТзОВ “Вест Петрол Маркет” отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним:

№04610314201900280, дата реєстрації 01.07.2019, термін дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, місто Дніпро, Амур-Нижньодніпровський район, проспект Слобожанський, будинок 2/Г, АЗС (а.с.7-8);

№04610314201900282, дата реєстрації 01.07.2019, термін дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська область, місто Дніпро, Амур-Нижньодніпровський район, проспект Слобожанський, будинок 1/І, АЗС (а.с.11-12).

28.01.2020 ГУ ДПС у Дніпропетровській області видано розпорядження №28-р “Про анулювання ліцензій”, яким відповідно до частини сорок сьомої статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481-95/ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” (зі змінами та доповненнями), a саме на підставі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих із заявою нa отримання ліцензій, зобов'язано анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним згідно з додатком (а.с.5-6).

Основні засади державної політики щодо регулювання роздрібної торгівлі пальним на території України врегульовані Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).

Відповідно до статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Як вбачається з ч.3 ст.18 Закону №481/95-ВР, тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об'єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Після анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня анулювання відповідної ліцензії.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №545 (далі - Порядок №545).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку №545 Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 та 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”. (пункт 2 Порядку №545)

Підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 та 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”. (пункт 6 Порядку №545)

Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії. (пункт 7 Порядку №545)

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального розміщується на офіційному веб-сайті ДФС. (пункт 8 Порядку №545)

Інформація, що міститься в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, є відкритою (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних). (пункт 9 Порядку №545)

У контексті наведених законодавчих положень, органи податкового органу наділені повноваженнями щодо анулювання ліцензій на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним з підстав встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії шляхом прийняття рішень про таке анулювання та внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про суб'єкта господарювання щодо анулювання ліцензій.

При цьому, підставою для внесення вказаної інформації до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є оскаржуване розпорядження ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 28.01.2020 №28-р “Про анулювання ліцензій”.

Як вбачається зі змісту наведених вище приписів статті 15 Закону №481/95-ВР, то законодавством чітко регламентовано послідовну процедуру анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю пальним, яка полягає у наступному :

- встановлення обставини, яка визначена статтею 15 Закону №481/95-ВР, як підстава для анулювання ліцензії;

- прийняття органом, який видав ліцензію, письмового розпорядження про її анулювання;

- внесення відомостей про анулювання ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

За позицією відповідача, підставою для анулювання ліцензій №04610314201900280 та №04610314201900282, виданих ТзОВ “Вест Петрол Маркет”, є встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявами на отримання ліцензій, про що прийнято рішення про анулювання вказаних ліцензій, яке оформлене розпорядженням від 28.01.2020 №28-р.

При цьому, будь-яких інших письмових розпоряджень ГУ ДПС у Дніпропетровській області, з питань анулювання ліцензій позивача відповідачем не надано.

Колегія суддів зазначає, що відповідачем не надано суду доказів щодо подання позивачем недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензій.

Наявність Листа Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради від 28.01.2020 №15/12-13 повідомлено ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо вiдcyтності вiдвeдeння зeмeльниx дiлянoк на якиx poзтaшoвaнi AЗС за адресами: місто Дніпро, проспект Слобожанський, будинок 1І та проспект Слобожанський, будинок 2Г не свідчить про недостовірність даних поданих позивачем, оскільки як вбачається з ч.3 ст.18 Закону №481/95-ВР, тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об'єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.

При цьому, як вбачається із додатку до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 05.02.2020, копію опису речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді, суду, а саме: документи про видачу ліцензій на право зберігання пального, які були подані позивачем до контролюючого органу, начальник Управління правового забезпечення ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримав 05.02.2020.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідач не надав суду та не вказав, які саме недостовірні дані було подано позивачем у документах на отримання ліцензій.

Колегією суддів встановлено, що оскаржуване розпорядження від 28.01.2020 №28-р не містить посилання на встановлення факту подання ТзОВ “Вест Петрол Маркет” недостовірних даних у документах, поданих разом із заявами на отримання ліцензій, як на підставу для їх анулювання, в оскаржуваному розпорядженні відповідач покликається на ч.47 ст.15 Закону №481/95-ВР, яка регламентує порядок видачі ліцензії або рішення про відмову в її видачі і жодним чином не регламентує порядок анулювання ліцензії, процедура якої визначена ч.50 ст.15 Закону №481/95-ВР, а тому суд вважає, що розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 28.01.2020 за №28-р про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним №04610314201900280 та №04610314201900282 є протиправними.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі № 140/440/20 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді М. П. Кушнерик

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 01 березня 2021 року.