ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"26" лютого 2021 р. Справа № 300/625/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 звернулася до суду з позовною заявою до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій.
Приписами пункту 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Виключний перелік підстав для повернення позовної заяви зазначено у частині 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зокрема, пунктом 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у даній справі, судом встановлено наступне.
Так, відповідно до частини першої статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно ч. 1 ст. 244 Цивільного кодексу України представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю.
Частиною 3 статті 244 ЦК України передбачено, що довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 59 КАС України, повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 58 КАС України, довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріусом або посадовою особою, якій відповідно до закону надано право посвідчувати довіреності.
Так, відповідно до статті 40 Закону України «Про нотаріат» довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративним правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.
При цьому, згідно пункту 2.1 Положення про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2006 №111/5 обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі підлягають довіреності (у тому числі їх дублікати), посвідчені в нотаріальному порядку, та довіреності, прирівнювані до нотаріально посвідчених, а також відомості про припинення їх дій.
Таким чином, законодавством встановлена обов'язкова реєстрація довіреностей у Єдиному реєстрі довіреностей.
Як вбачається з позовної заяви, позовна заява ОСОБА_1 підписана та подана через систему «Елетронний суд» її представником Сарафинюком Олегом Валентиновичем .
До позову додана довіреність позивача на представництво її інтересів ОСОБА_2 в судових органах, посвідчена секретарем виконавчого комітету Довжицької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області та зареєстрована в реєстрі №58.
Однак до поданої довіреності не додано доказ її реєстрації у Єдиному реєстрі довіреностей, у зв'язку з чим таку довіреність не можна вважати належним документом, який підтверджує повноваження представника.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку що позовна заява підписана представником, який не має права підписувати заяву від імені особи, яку він представляє, оскільки відсутні докази реєстрації даної довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати або особою, посадове становище якої не вказано.
На підставі наведеного, керуючись 169, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій - повернути особі, яка її подала з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Главач І.А.