Рішення від 16.02.2021 по справі 200/10477/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2021 р. Справа№200/10477/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області до Комунального підприємства Слов'янської міської ради "СЛОВМІСЬКВОДОКАНАЛ" про стягнення штрафу, зобов'язання виконати ч. 2 резолютивної частини рішення, -

за участю:

секретаря судового засідання - Столяренко Я.С.

від позивача - Кравченко С.В.

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області звернулося до суду із позовом до Комунального підприємства Слов'янської міської ради "СЛОВМІСЬКВОДОКАНАЛ" про стягнення штрафу у сумі 16 168,12 грн, зобов'язання виконати ч. 2 рішення від 13.07.2020 № 28-30/3896 про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що позивачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за результатами якого складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. На підставі даного акту начальником прийнято рішення про застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін. Рішення отримано ним 17.07.2020, втім не виконано, через що позивач вернувся до суду з даним позовом.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву згідно п. 3 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на визначених ними умовах до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п'яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Згідно з типовим договором відповідача в реакції до 01.05.2019 плата за надані послуги здійснюється за чинними тарифами. Наведений пункт договору не змінювався, отже відповідач заперечував щодо наявності порушення цього пункту.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.11.2020 відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Ухвалою від 28.12.2020 судом постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 20.01.2021. Ухвалою від 20.01.2021 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 16.02.2021.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Відповідач - Комунальне підприємство Слов'янської міської ради "СЛОВМІСЬКВОДОКАНАЛ" обліковується у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа за кодом 34520080, за даними реєстру місцезнаходженням відповідача є: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Калініна, 9.

03.07.2020 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області (позивачем) на підставі колективного звернення жителів м. Слов'янськ, за погодженням із Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів прийнято наказ № 810 про проведення позапланового заходу державного контролю з питань дотримання відповідачем вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги.

На підставі направлення на проведення заходу державного контролю (контролю) № 363 від 03.07.2020 позивачем проведено відповідну перевірку, за наслідком якої складено акт № 2 від 09.07.2020, примірник якого вручено відповідачу в той же день та ним підписаний без зауважень. За змістом викладеного в акті під час перевірки управлінням Держпродспоживслужби встановлено порушення відповідачем порядку застосування державних регульованих цін/тарифів на послуги з централізованого водовідведення надані мешканцям будинків у м. Слов'янськ (по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 ), у зв'язку із неправомірними підвищенням тарифів з 20.02.2020 в умовах дії договорів про надання комунальних послуг , що укладалися до 01.05.2019. За змістом викладеного в акті підвищення цін відбулося із порушенням п. 3 розділу VІ Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

09.07.2020 позивачем сформовано припис № 1 про виконання вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

У приписі через порушення п. 3 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до відповідача висунуті вимоги щодо:

застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлені постановою НКРЕКП від 26.02.2019 № 267 до моменту укладення нових договорів;

усунення у 30-денний термін порушення вимог щодо застосування державних регульованих цін та провести перерахунок плати мешканцям будинків по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 згідно з вимогами п. 3 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (спрямовані дії суб'єкта владних повноважень на усунення порушень).

В приписі зазначено, що його невиконання в частині усунення порушень тягне за собою відповідальності згідно п. 4 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» або згідно з ст. 188-3 Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Відповідач отримав припис 09.07.2020.

13.07.2020 позивачем прийнято рішення від № 28-30/3896 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Згідно з рішенням за наслідком розгляду матеріалів перевірки відповідача встановлено порушення ним порядку застосування державних регульованих цін/тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, наданих мешканцям м. Слов'янськ у зв'язку з неправомірним підвищенням тарифів з 20.02.2020. В умовах дії договорів про надання послуг, що укладались до 01.05.2019, до споживачів мають застосовуватись тарифи, встановлені на підставі постанови НКРЕКП від 26.02.2019 № 267. Отже, відповідач необґрунтовано отримав плату за послуги з 20.02.2020 по 30.06.2020 у розмірі 16 168,12 грн (аналогічне зазначалось в акті перевірки). На підставі п. 6 ч. 1 ст. 18 та ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», ч. 9 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивачем вирішено застосувати до відповідача штраф у розмірі 16 168,12 грн, який має бути перерахований в бюджет протягом 15 днів з дня отримання рішення, та зобов'язати відповідача повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у сумі 16 168,12 грн протягом 30 днів з дня отримання рішення.

Рішення отримано відповідачем 17.07.2020.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 16 Закону України "Про ціни та ціноутворення" органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015р. №667, передбачено, що серед основних завдань Держпродспоживслужби є здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з пп. 11 п. 4 вказаного Положення Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів); надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Пунктом 7 зазначеного Положення Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V(далі - Закон України № 877-V).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України № 877-V державним наглядом (контролем) є діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до статті 3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначеному законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).

Статтею 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону № 877-V підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акту; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акту підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Згідно ч. 7 ст. 6 Закону № 877-V на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За положеннями ч.ч. 8, 9 ст. 7 цього Закону припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).

Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.

Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 18 Закону України "Про ціни та ціноутворення" уповноважені органи мають право - приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 20 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

Сума необґрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача, повертається споживачам.

Пунктами 5, 8 статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що уповноважені органи мають право: вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ СУДУ

З аналізу наведених вище положень чинних нормативно-правих актів виходить, що позивач уповноважений на здійснення контролю у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Під час перевірки відповідача позивачем виявлено допущення порушення п. 3 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги», яким передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п'яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Відповідно до п. 1 розділу VI цього Закону він, окрім окремих положень, до яких не належить п. 3 розділу VI, набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 травня 2019 року.

За наслідком здійснення заходу контролю позивачем видано відповідачу припис від 09.07.2020 № 1, яким вказувалось у 30-денний термін усунути порушення застосування державних регульованих цін та провести перерахунок плати мешканцям м. Слов'янськ згідно з вимогами п. 3 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у 3-денний термін з моменту виконання припису повідомити позивача про вжиті заходи.

Відповідач отримав припис 09.07.2020, доказів виконання припису не надав.

13.07.2020 позивачем прийнято рішення від № 28-30/3896 про застосування санкцій, яким вирішено застосувати до відповідача штраф у розмірі 16 168,12 грн, який має бути перерахований в бюджет протягом 15 днів з дня отримання рішення, та зобов'язати відповідача повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у сумі 16 168,12 грн протягом 30 днів з дня отримання рішення.

Рішення отримано відповідачем 17.07.2020, доказів його виконання або оскарження суду не надано.

Зважаючи на викладене позов підлягає задоволенню.

Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Доказів понесення позивачем таких витрат суду не надано, отже підстав для розподілу судових витрат немає.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 258, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області до Комунального підприємства Слов'янської міської ради "СЛОВМІСЬКВОДОКАНАЛ" про стягнення штрафу, зобов'язання виконати ч. 2 резолютивної частини рішення, - задовольнити повністю.

Стягнути зі Комунального підприємства Слов'янської міської ради "СЛОВМІСЬКВОДОКАНАЛ" штраф у сумі 16 168 (шістнадцять тисяч сто шістдесят вісім) грн. 12 коп. в дохід державного бюджету.

Зобов'язати Комунальне підприємство Слов'янської міської ради "СЛОВМІСЬКВОДОКАНАЛ" виконати ч. 2 резолютивної частини рішення від 13.07.2020 № 28-30/3896 про застосування санкцій.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 26.02.2021.

Відомості про сторін:

Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області: код ЄДРПОУ 40317209, адреса: 87534, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Гризодубової, 3.

Відповідач: Комунальне підприємство Слов'янської міської ради "СЛОВМІСЬКВОДОКАНАЛ": ЄДРПОУ 34520080, адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Калініна, 9.

Суддя А.С. Михайлик