Рішення від 01.03.2021 по справі 160/1146/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2021 року Справа № 160/1146/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення ОСОБА_1 з 01.03.2019 року з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та щодо неповідомлення про переведення ОСОБА_1 з 01.03.2019 року з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.04.2019 року перевести ОСОБА_1 на пенсію, отримувану до такого переведення, а саме за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20 лютого 2019 року якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», проводиться автоматично, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують осіб шляхом надсилання листа або смс - повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку України. Особи, пенсію яким відповідно до абзацу другого цього пункту переведено на пенсію на умовах Закону, у будь який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію, щомісячне грошове утримання за нормами законодавчих актів, передбачених абзацом другим цього пункту, з установленням розміру пенсії /щомісячного довічного грошового утримання, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява. Проте, ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Позивача з 01.03.2019 року без особистого звернення було переведено з пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без повідомлення про таке переведення, що призвело до порушення права на перерахунок за ч.20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII в первинній редакції (згідно рішення Конституційного Суду) на момент виникнення права на перерахунок у зв'язку зі збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2021р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Тією ж ухвалою суду запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач скористався наданим правом та надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому указав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20 лютого 2019 року якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», перерахунок пенсії проводиться автоматично.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 15.07.1998 року та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789 - XII, згідно з якою прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, в тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час прийняття Закону від 14.10.2014 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019р (Справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Встановлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.

Позивачка звернулась с заявою про перерахунок пенсії за ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в первинній редакції), проте листом Головного управління відмовлено позивачці в перерахунку пенсії від 18.03.2020 року за номером № 0400-0306-8/10240.

Позивачка звернулась на Веб-портал Пенсійного фонду України з заявою-запитом від 18.08.2020 року, та листом Головного управління від 27.08.2020 позивачці повідомлено про те, що починаючи з 01.03.2019 року Позивач отримує пенсію призначену не відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вважаючи, що відповідачем безпідставно переведено позивача на іншій вид пенсії та не повідомлено про таке переведення, чим порушено право на перерахунок (збільшення розміру) пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», позивачка звернулася до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить із такого.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час прийняття Закону від 14.10.2014 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Змінами до Закону до означеної статті визначено, що Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (Частина двадцята статті 86 в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014 р.).

Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019р (Справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установити такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, працівники прокуратури, яким призначені пенсії на умовах Закону України «Про прокуратуру», мають сподівання на соціальний захист, в тому числі на підвищення (перерахунок) пенсій.

Частиною ч. 2 ст. 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено зобов'язання виконавчої дирекції Пенсійного фонду, зокрема, письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення, про призначення або відмову в призначенні пенсії, її розмір, порядок виплати, а також про можливість та умови переходу на інший вид пенсії та порядок оскарження рішень виконавчих органів Пенсійного фонду; надавати безоплатно страхувальникам і застрахованим особам в усній та письмовій формі, а також через засоби масової інформації консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, роз'яснювати їхні права, обов'язки і відповідальність, порядок сплати страхових внесків, заповнення звітності та інші питання відповідно до цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20 лютого 2019 року «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказаною постановою встановлено, пенсії особам, яким пенсію/щомісячне довічне грошове утримання призначено відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 році № 379, проводиться для визначення частини розміру, обчисленої відповідно до Закону.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20 лютого 2019 року якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 році № 379, проводиться автоматично, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, про, що органи Пенсійного фонду України інформують осіб шляхом надсилання листа або смс - повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку України.

Особи, пенсію яким відповідно до абзацу другого цього пункту переведено на пенсію на умовах Закону, у будь який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію, щомісячне грошове утримання за нормами законодавчих актів, передбачених абзацом другим цього пункту, з установленням розміру пенсії /щомісячного довічного грошового утримання, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява.

Як вбачається з відзиву, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснено перерахунок з 01.03.2019 р. розрахований за документами пенсійної справи позивачки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та розмір пенсії був більшій, ніж розрахований відповідно до ЗУ «Про прокуратуру».

Проте, позивачка не отримувала інформацію про переведення на іншій вид пенсії від пенсійних органів, доказів про повідомлення позивачки про такий перерахунок відповідачем до суду не надано.

З 13.12.2019 року здійснюються звернення колишніх працівників органів прокуратури за перерахунками пенсій за вислугу років призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру», проте позивачка позбавлена права на такий перерахунки, оскільки отримує інший вид пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорії громадян, встановлене законами України, в тому числі законом України «Про прокуратуру».

У відповідності до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини та пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

На підставі вищевикладеного, суд вважає дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по переведенню без повідомлення Позивачки про перевід з 01.03.2019 року на інший вид пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20 лютого 2019 року «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» протиправними.

У зв'язку з тим, що позивачку не повідомили про переведення на інший вид пенсії, вона не змогла скористатися своїм правом, згідно якого Особи, пенсію яким відповідно до абзацу другого цього пункту переведено на пенсію на умовах Закону, у будь який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію, щомісячне грошове утримання за нормами законодавчих актів, передбачених абзацом другим цього пункту, з установленням розміру пенсії /щомісячного довічного грошового утримання, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява.

Тому, щодо першої позовної вимоги, то вона підлягає частковому задоволенню в частині переведення на інший вид пенсії без повідомлення пенсіонера.

З позовної заяви вбачається, що позивачка не мала намір переводитись на іншій вид пенсії, оскільки мала сподівання на періодичний перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ЗУ "Про прокуратуру", а тому вважає що повернення на вид пенсії, що вона отримувала на дату призначення такої пенсії має відбутися з 1 числа місяця, наступного за таким переведенням, а саме з 01.04.2019р..

А таким чином, вимога щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перевести ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а саме на пенсію, яку вона отримувала до такого переведення, є такою, що підлягає задоволенню.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачкою за подання позову до суду судовий збір у сумі 908,00 грн. відповідно до квитанції №0.0.198562187.1 від 20.01.2021 року, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення без повідомлення про таке переведення ОСОБА_1 з 01.03.2019 року з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.04.2019 року перевести ОСОБА_1 на пенсію, отримувану до такого переведення, а саме за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова