Ухвала від 01.03.2021 по справі 280/788/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

01 березня 2021 року Справа №280/788/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Лозицької І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі заяву позивача про встановлення способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Запорізького окружного адміністративного суду, відповідача-2: Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Запорізького окружного адміністративного суду, відповідача-2: Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд:

- встановити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року по справі № 280/788/19 шляхом стягнення коштів у сумі 216773,68 грн. на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом безспірного списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».

В обґрунтування своєї заяви позивач зазначив, що після звернення до Запорізького окружного адміністративного суду із заявою про видачу довідки-розрахунку, складеної на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року у справі № 280/788/19, останній здійснив перерахунок складових присудженої на користь ОСОБА_1 заробітної плати з урахуванням різниці виплаченої суми за період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року. Тобто, Запорізький окружний адміністративний суд розрахував суму, на яку Державній судовій адміністрації України необхідно здійснити фінансування Запорізькому окружному адміністративному суду. Означена сума становить 216 773,68 грн., у тому числі, по КЕКВ 2111 «Заробітна плата» - 177 683,34 грн. та по КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» - 39 090,34 грн.

В подальшому Запорізький окружний адміністративний суд направив на адресу Державної судової адміністрації України лист із проханням здійснити фінансування Запорізькому окружному адміністративному суду з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, для проведення виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати.

Листом від 30.01.2020 року № 11-2219/20 «Про додаткові бюджетні призначення» Державна судова адміністрація України повідомила, що виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, у тому числі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року у справі № 280/788/19, здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» у межах, передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Таким чином, за твердженням ДСА України рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року у справі № 280/788/19 можливо виконати лише шляхом безспірного списання визначеної судом суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» Державною казначейською службою України. Крім того, рекомендовано стягувачу чи виконавцю звернутись до суду із відповідною заявою про встановлення (зміну) способу та порядку виконання судового рішення шляхом списання визначеної Запорізьким окружним адміністративним судом суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, передбаченому Законом України від 05.06.2012 року № 4901-VІ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників».

З огляду на викладене, Запорізький окружний адміністративний суд направив ОСОБА_1 відповідний лист № 07-08/5967/20 від 03.02.2020 року з наданими роз'ясненнями та рекомендаціями.

Тому заявник просить суд, встановити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року по справі № 280/788/19 шляхом стягнення коштів у сумі 216773,68 грн. на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом безспірного списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

Ухвалою суду від 22.02.2021 року заява позивача про встановлення способу і порядку виконання рішення суду була призначена до розгляду в судовому засіданні.

Представник Запорізького окружного адміністративного суду надіслав суду 25.02.2021 року письмові пояснення, в яких зазначив, що виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року по справі № 280/788/19 можливо лише шляхом стягнення коштів у сумі 216773,68 грн. на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом безспірного списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», а тому, просить суд задовольнити заяву позивача про встановлення способу і порядку виконання означеного судового рішення.

Заявник, представники Запорізького окружного адміністративного суду та ДСА України у судове засідання не з'явились, належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви.

При цьому, суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 378 КАС України, заява про встановлення способу і порядку виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, не здійснюється.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За викладених обставин, суд розглянув заяву позивача про встановлення способу і порядку виконання рішення суду без участі сторін, за наявними у справі матеріалами у письмовому провадженні.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши всі надані до заяви докази, суд прийшов до висновку про наявність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 10.06.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом було винесено рішення, яким було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Запорізького окружного адміністративного суду, відповідача-2: Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії; визнано протиправними дії Запорізького окружного адміністративного суду в частині визначення розміру надбавки ОСОБА_1 за вислугу років у період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року включно у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; визнано протиправною бездіяльність Запорізького окружного адміністративного суду, що полягала у непроведенні нарахування та виплати надбавки ОСОБА_1 за вислугу років до заробітної плати за період у відповідності до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» (в редакції, чинній у період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року, включно) у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку; зобов'язано Запорізький окружний адміністративний суд перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) за період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року включно, надбавку за вислугу років у розмірі, визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» (в редакції, чинній у період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року, включно), з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, саме: окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, доплати за науковий ступінь, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, та з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»; зобов'язано Запорізький окружний адміністративний суд перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) за період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року включно, заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з урахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказаний період включно, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»; зобов'язано Державну судову адміністрацію України забезпечити фінансування Запорізькому окружному адміністративному суду з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати, виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» (в редакції, чинній у період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року, включно), з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, доплати за науковий ступінь, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу з урахуванням компенсації, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадян втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» за період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року, включно.

Запорізьким окружним адміністративним судом та Державною судовою адміністрацією України були подані апеляційні скарги на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 р. в справі № 280/788/19.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.10.2019 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 р. в справі № 280/788/19 залишено без змін.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідачі оскаржили його в касаційному порядку.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.09.2020 року у справі № 280/788/19 касаційну скаргу Запорізького окружного адміністративного суду та Державної судової адміністрації України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 07.10.2019 року залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 07.10.2019 року - без змін.

Таким чином, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року набрало законної сили 07.10.2019 року.

Виконавчий лист у даній справі був виданий 10.11.2020 року.

Заявник посилається на те, що Запорізьким окружним адміністративним судом у добровільному порядку був здійснений перерахунок складових заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням різниці виплаченої суми за період з 22.05.2008 року по 31.12.2011 року та загальна сума, на яку Державній судовій адміністрації України необхідно здійснити фінансування Запорізькому окружному адміністративному суду, становить 216 773,68 грн.

24.12.2019 року Запорізький окружний адміністративний суд направив на адресу Державної судової адміністрації України лист щодо здійснення фінансування Запорізькому окружному адміністративному суду з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, для проведення виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати.

Листом від 30.01.2020 року за вих.№ 11-2219/20 Державна судова адміністрація України повідомила про те, що виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, зокрема, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року у справі № 280/788/19, здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період, а саме, відповідні судові рішення можливо виконати лише шляхом безспірного списання визначеної судом суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» Державною казначейською службою України. Крім того, рекомендовано стягувачу чи виконавцю звернутись до суду із відповідною заявою про встановлення (зміну) способу та порядку виконання судового рішення шляхом списання визначеної Запорізьким окружним адміністративним судом суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, передбаченому Законом України від 05.06.2012 року № 4901-УІ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників».

З урахуванням рекомендацій, наданих ДСА України у означеному листі, Запорізький окружний адміністративний суд направив ОСОБА_1 відповідний лист № 07-08/5967/20 від 03.02.2020 року.

Так, відповідно до статті 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема, обов'язковість судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України від 02.06.2016 року «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Приписами Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19, визначено, що Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Законом України від 05.06.2012 року № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 визначений порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до п. 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.

Приписами підпункту 2 пункту 25 Порядку № 845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду, безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому, п.п. 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

З огляду на викладене, виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь судців та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Так, Законами України про державний бюджет України на кожний рік затверджується бюджетна програма КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» з загальним фондом, головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання вказаних рішень суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань.

Разом з тим, здійснення виплати нарахованих ОСОБА_1 грошових коштів за рішенням суду у даній справі можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Водночас, виконання рішення суду у даній справі можливо виконати шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

З огляду на те, що Запорізький окружний адміністративний суд як боржник не є головним розпорядником коштів та йому як бюджетній установі не виділяються кошти на виконання рішень судів, тому останній не може виконати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року у справі №280/788/19 у зв'язку з наявністю об'єктивних причин, які від нього не залежать.

Так, питання встановлення способу і порядку виконання судового рішення регулюється статтею 378 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Так, підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Суд звертає увагу на те, що заява про встановлення способу і порядку виконання рішення суду не спрямована на зміну судового рішення по суті в межах позовних вимог, а орієнтована на зміну способу виконання судового рішення, необхідну для захисту порушеного права позивача, та запобігання порушення бюджетного законодавства.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання рішення суду є обгрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про встановлення способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі № 280/788/19 - задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року по справі № 280/788/19 шляхом стягнення коштів у сумі 216773,68 грн. на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом безспірного списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».

Копію цієї ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складений 01.03.2021 року.

Суддя І.О. Лозицька