Ухвала від 01.03.2021 по справі 160/2007/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

49089 м. Дніпро, вул. АкадемікаЯнгеля, 4, (веб адресасторінки на офіційному веб -порталісудовоївладиУкраїни в мережіІнтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

01 березня 2021 року Справа 160/2007/21

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Дніпро питання щодо залишення позовної заяви у справі №160/2007/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровської обласної прокуратури (пр. Д. Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044) про визнання бездіяльності щодо не нарахування та не виплати вихідної допомоги при звільненні протиправною; зобов'язання нарахувати та виплатити та виплатити вихідну допомогу при звільненні в розмірі двох середньомісячних заробітних плат; стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з 31 січня 2020 р. по день фактичного розрахунку, -

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровської обласної прокуратури (пр. Д. Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044) про визнання бездіяльності щодо не нарахування та не виплати вихідної допомоги при звільненні протиправною; зобов'язання нарахувати та виплатити та виплатити вихідну допомогу при звільненні в розмірі двох середньомісячних заробітних плат; стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з 31 січня 2020 р. по день фактичного розрахунку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 р. провадження у справі №160/2007/21 було відкрито, та призначено справу до розгляду у порядку підготовчого провадження.

Ч.2 ст. 9 КАС України, встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду є пред'явлення адміністративного позову шляхом подання позовної заяви із дотриманням вимог, встановлених КАС України, насамперед його статтями 122, 160-161.

Відповідно до ч.13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Суд, вивчивши позовну заяву, встановив, що її подано з порушенням вимог, встановлених ст. 161 КАС України, а саме: не надано суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску; документу про сплату судового збору, а також копії паспорта та РНОКПП.

Суд зазначає, що при зверненні до адміністративного суду позивачем був пропущений місячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки ОСОБА_1 звернувся до суду з позовними вимогами щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, які пов'язані з прийняттям, проходженням та звільненням з публічної служби. Оскаржені дії виникли на підставі наказу про звільнення останнього з посади від 24.12.2020 року № 1079к, а з даним позовом ОСОБА_1 звернулася лише 10.02.2021 року, тобто з пропуском місячного строку.

При цьому, позивач не надав заяву про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

При цьому, відповідно до ч. ч. 1 - 3 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Здійснивши системний аналіз зазначених вище норм чинного КАС України суд зазначає, що для звернення до адміністративного суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, та суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2020 року у справі №620/1982/19 та від 04.12.2019 року у справі №815/2681/17, в яких зазначено, що під час обчислення строку звернення до суду із позовом цієї категорії застосуванню підлягають саме положення Кодексу адміністративного судочинства України, як норми спеціального процесуального закону, які визначають місячний строк звернення до суду.

Тому, для звернення до адміністративного суду з вимогами щодо виплати вихідної допомоги та середнього заробітку під час звільнення з публічної служби застосовується місячний строк, визначений ч.5 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд доходить висновку, що позивач пропустив встановлений КАС України місячний строк звернення до адміністративного суду, не надав суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом з доказами поважності причин пропуску строку звернення.

Також відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Всупереч означеному вище, позивач не надав документу про сплату судового збору. При цьому, зазначив, що він звільнений від сплати судового збору, оскільки ним подана позовна заява про стягнення заробітної плати.

Стосовно зазначеного позивачем, що останнім подана позовна заява про стягнення заробітної плати, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 30.01.2019 року по справі № 910/4518/16, пільга щодо сплати судового збору передбачена п.1 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.

Так, з матеріалів позовної заяви вбачається, що остання обґрунтована саме затримкою розрахунку при звільненні з посиланням на статті 116 та 117 КЗпП України.

Крім того, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року у справі №711/4010/13-ц зазначено, що вихідна допомога та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні (зокрема, і за час затримки виплати такої допомоги) не належать до структури заробітної плати, тобто не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є іншою заохочувальною чи компенсаційною виплатою, яка входить до такої структури. Також, Велика Палата Верховного Суду у даній постанові зауважила, що вихідна допомога та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні мають разовий характер.

З огляду на викладене, позивачу необхідно відповідно до ч.3 ст.161 КАС України надати документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2 270,00 грн.

При цьому, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання, зокрема, фізичною особою, до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто станом на момент звернення до суду така становить 908,00 грн.

З урахуванням викладеного вище, суд зазначає, що позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру у розмірі 908,00 грн.

Таким чином, недоліки позовної заяви у цій частині можуть бути усунені шляхом надання суду документа про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) за подання адміністративного позову немайнового характеру, у відповідності до Закону України «Про судовий збір» у розмірі 908,00 грн.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 46 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Частиною 2 ст. 43 КАС України визначено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Частиною 1 ст. 55 КАС України визначено, що сторона може брати участь у справі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

З урахуванням викладеного вище та з метою встановлення наявності у позивача адміністративної процесуальної дієздатності, суд зазначає, що позивачу необхідно надати до суду належним чином засвідчену копію паспорта громадянина України та копію РНОКПП - НОМЕР_1 , який зазначений в преамбулі позовної заяви.

Не виявляючи формального підходу щодо допуску особи до правосуддя, судом було відкрито провадження у справі. Наразі, позивачу надано строк щодо усунення недоліків позовної заяви.

На підставі викладеного вище, та враховуючи, що провадження у справі відкрито, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху на підставі ч. 13 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, та надати позивачу строк протягом п'яти днів з дня або отримання ухвали, або повідомлення про наявність останньої для усунення зазначених недоліків позовної заяви, та подання до суду відповідних документів, а саме: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом з доказами поважності причин його пропуску; документа про сплату судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви у розмірі 908,00 грн.; завірених копій паспорту громадянина України та РНОКПП позивача.

Керуючись ст. ст. 43, 46, 55, 121, 122, 123, 160, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровської обласної прокуратури (пр. Д. Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044) про визнання бездіяльності щодо не нарахування та не виплати вихідної допомоги при звільненні протиправною; зобов'язання нарахувати та виплатити та виплатити вихідну допомогу при звільненні в розмірі двох середньомісячних заробітних плат; стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з 31 січня 2020 р. по день фактичного розрахунку, - залишити без руху.

Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня або отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, або повідомлення про наявність останньої.

Визначені недоліки позовної заяви позивачу усунути шляхом надання до суду: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом з доказами поважності причин його пропуску; завірених копій паспорту громадянина України та РНОКПП позивача; документа про сплату судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви у розмірі 908,00 грн., сплаченого за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101

Код отримувача: (код за ЄДРПОУ) 37988155

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО): 899998

Рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632

Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Копію ухвали направити позивачу - до виконання; відповідачу - до відома.

Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя Є.О. Жукова