Рішення від 23.02.2021 по справі 606/2558/20

Справа № 606/2558/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2021 року м. Теребовля

Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Мельник А.В.

за участю секретаря судового засідання Кавалко В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Теребовля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до ТзОВ Фінансова компанія «Кредит-Капітал», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Теребовлянський районний відділ державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), Теребовлянський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зняття арешту,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернулась в суд із позовом до ТзОВ Фінансова компанія «Кредит-Капітал», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Теребовлянський районний відділ державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), Теребовлянський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якому просить зняти арешт на грошові кошти, а саме пенсійні виплати по втраті годувальника, яка призначена її неповнолітньому сину ОСОБА_2 , і які перераховуються на рахунок позивача ОСОБА_1 .

В обґрунтування заявлених вимог, вказує на те, що прізвище ОСОБА_3 отримала після реєстрації шлюбу 21 листопада 2002 року Кобиловолоцькою сільською радою Теребовлянського району Тернопільської області з ОСОБА_4 . В шлюбі у них народився син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Нова Івічна Мазовецького воєводства Республіки Польша ОСОБА_4 помер.

У зв'язку з смертю ОСОБА_4 , у Теребовлянському об'єд­наному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, неповнолітньому синові ОСОБА_2 призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Станом на 2020 рік розмір пенсії становить 2000 - 2100 грн.

Згідно рішення Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 05 жовтня 2010 року, стягнуто солідарно з ОСОБА_5 , ОСОБА_3 в користь ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованість за кредитним договором № 12-502/106 від 08 липня 2008 року в сумі 62186 грн. 17 коп. Ухвалою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 04 жовтня 2018 року замінено сторону виконавчого провадження за виконавчим листом від 05 жовтня 2010 року з ПАТ «Банк «Фінанси та кредит» на ТзОВ Фінансова компанія «Кредит-Капітал».

09 червня 2018 року у Теребовлянському районному відділі державної реєстрації актів ци­вільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській об­ласті позивач зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , після реєстрації прізвище змінила на ОСОБА_7 .

Оскільки ОСОБА_2 є неповнолітнім, то пенсія у зв'язку з втратою годуваль­ника була призначена за заявою його законного представника - матері ОСОБА_1 та перераховувалась на її рахунки в АТ КБ «Приватбанк». Через заборгованість по вищевказаному кредитному договорі, при при­мусовому виконанні виконавчого листа, 01 жовтня 2020 року Теребовлянським ра­йонним відділом державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіона­льного управління Міністерства юстиції накладено арешт на кошти боржника, зокрема і на рахунок, на який перераховується пенсія по втраті годуваль­ника ОСОБА_2 ..

Накладення арешту на грошові кошти порушує законні права та інтереси не­повнолітнього ОСОБА_2 щодо розпорядження майном, влас­ником якого він є, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 14 грудня 2020 року було відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 21 січня 2021 року, яке в подальшому було відкладено на 10 лютого 2021 року.

Ухвалою суду від 10 лютого 2021 року було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 23 лютого 2021 року.

Позивач ОСОБА_8 , яка діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явилась, однак подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності та відсутності її представника, позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Представник відповідача ТзОВ Фінансова компанія «Кредит-Капітал» в судове засідання не з'явився, однак до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності.

Представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Теребовлянського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) подано до суду заяву, у якій просить розгляд справи проводити без участі представника у зв'язку із великою завантаженістю в роботі.

Представник третьої особи Теребовлянського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

За вказаних обставин, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

21 листопада 2002 року Кобиловолоцькою сільською радою Теребовлянського району Тернопільської області зареєстровано шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , яке видане виконавчим комітетом Кобиловолоцької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області 07 листопада 2003 року, встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Кобиловолоки Теребовлянського району Тернопільської області від батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Нова Івічна Мазовецького воєводства Республіки Польша ОСОБА_4 помер, про що свідчить копія довідки, виданої консульським відділом Посольства України в Республіці Польща від 05 червня 2009 року за № 6137/КВ/19-08/с.

Відповідно до копії свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_2 , виданого відділом реєстрації актів ци­вільного стану Теребовлянського районного управління юстиції Тернопільської області, ОСОБА_3 змінила прізвище на ОСОБА_9 .

09 червня 2018 року у Теребовлянському районному відділі державної реєстрації актів ци­вільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській об­ласті ОСОБА_9 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 і змінила прізвище на ОСОБА_7 .

У зв'язку з смертю ОСОБА_4 , у Теребовлянському об'єд­наному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, ОСОБА_1 отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника на одного утриманця ( ОСОБА_2 ), про що свідчить відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 10.12.2020 на запит адвоката.

Довідка про перерахунок пенсії від 19.01.2021, свідчить про те, що станом на 2021 рік розмір пенсії по втраті годувальника ОСОБА_4 призначена утриманцю ОСОБА_2 та становить 2100 грн.

Також з довідок про доходи від 03.11.2020 та 30.11.2020 слідує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Теребовлянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, зокрема, за період січень 2015 року - листопад 2020 року.

З інформації АТ КБ «Приватбанк» від 03.11.2020 слідує, що у вказаній банківській установі відкрито рахунок № НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 для поповнення.

На вказаний рахунок органами Пенсійного фонду України здійснюються перерахування коштів, які є пенсією у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 .

Згідно рішення Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 05 жовтня 2010 року, стягнуто солідарно з ОСОБА_5 , ОСОБА_3 в користь ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованість за кредитним договором № 12-502/106 від 08 липня 2008 року в сумі 62186 грн. 17 коп.

20 грудня 2010 року видано виконавчий лист Теребовлянського районного суду Тернопільської області про стягнення солідарно з ОСОБА_5 , ОСОБА_3 в користь ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованість за кредитним договором № 12-502/106 від 08 липня 2008 року в сумі 62186 грн. 17 коп.

Ухвалою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 04 жовтня 2018 року замінено сторону виконавчого провадження за виконавчим листом від 05 жовтня 2010 року з ПАТ «Банк «Фінанси та кредит» на ТзОВ Фінансова компанія «Кредит-Капітал».

З метою примусового виконання вказаного виконавчого листа державним виконавцем Теребовлянського районного відділу державної виконавчої служби відкрито виконавче провадження ВП №43422283, стягувачем у якому є ТзОВ Фінансова компанія «Кредит-Капітал», а боржником ОСОБА_1 ..

В межах виконавчого провадження ВП №43422283 винесено Постанову про арешт коштів боржника ОСОБА_1 від 01 жовтня 2020 року, якою постановлено накласти арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, крім коштів, що містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, та належать боржнику.

Предметом даного судового розгляду є питання захисту права власності неповнолітнього ОСОБА_2 , що врегульовано положеннями Конституції України, Цивільного кодексу України та деякими положеннями Закону України Про виконавче провадження від 2 червня 2016 року №1404-VIII.

Так, згідно статті 41 Конституції України, право власності є непорушним.

Згідно зі статтею 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до статті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 391 ЦК України передбачене право власника майна вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Гроші є особливою категорією об'єктів цивільного права, відповідно до положень ЦК України - є власністю фізичної особи.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Зокрема, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на майно боржника та накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом).

Згідно частини третьої статті 52 Закону не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов'язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках.

На підставі змісту частин 1-3 статті 56 Закону арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення, який накладається виконавцем шляхом винесення, зокрема, постанови про арешт майна (коштів) боржника та у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.

Згідно із пунктом 1 частини 4 статті 59 Закону підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.

За частиною 5 статті 59 Закону в усіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 68 Закону стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.

За статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 25рп/2009 від 7 жовтня 2009 року зазначив, що право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел та забезпечується статтями 7, 22, 46, 58, 68 Конституції України. А саме, кожний громадянин має право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення і всі застраховані особи є рівноправними щодо отримання пенсійних виплат. Конституційні права і свободи громадянина України гарантуються і не можуть бути скасовані.

На підставі статті 41 Конституції України діє принцип непорушності права приватної власності.

Таким чином суд дійшов висновку, що оскільки Законом передбачений окремий порядок здійснення відрахувань з рахунків боржника, на який надходять пенсійні виплати, в даному випадку, такі пенсійні виплати у разі втраті годувальника надходять на рахунок боржника, однак фактично вони є власністю утриманця (сина померлого) неповнолітнього ОСОБА_2 , а тому суд вважає, що арешт пенсійних коштів особи на виконання судового рішення фактично позбавляє джерел до існування неповнолітнього ОСОБА_2 , унеможливлює своєчасне отримання пенсії, порушуючи його право на соціальний захист, що невідворотно призводить до порушення його конституційних прав.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 3 жовтня 2019 року по справі № 642/6675/18.

Отже, суд зазначає, що рахунки, на які нараховуються заробітна плата та пенсійні виплати, є рахунками із спеціальним режимом, на які виконавчою службою відповідно до вимог законодавства арешт не накладається.

Внаслідок наведеного обґрунтування, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для задоволення даної позовної заяви шляхом скасування арешту, накладеного постановою від 01 жовтня 2020 року Головного державного виконавця Теребовлянського районного відділу ДВС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), з грошових коштів, що містяться на рахунку № НОМЕР_3 , IBAN НОМЕР_4 , відкритому в АТ КБ «Приватбанк» на ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 10, 76, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 352, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до ТзОВ Фінансова компанія "Кредит-Капітал", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Теребовлянський районний відділ державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), Теребовлянський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зняття арешту - задовольнити.

Зняти арешт, накладений на кошти на рахунку НОМЕР_3 , IBAN НОМЕР_4 , банк одержувача АТ КБ «Приватбанк», відкритому на ім'я ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ), на підставі постанови про арешт коштів боржника ВП №43422283 від 01 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ;

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова Компанія «Кредит- Капітал», місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Смаль-Строцького, буд. 1 корп. 28, код ЄДРПОУ 35234236;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Теребовлянський районний відділ державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), місцезнаходження: вулиця Кн.Василька, 150, місто Теребовля.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Теребовлянський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, місцезнаходження: вулиця 22 січня, 17, місто Теребовля.

Повний текст рішення суду складено 23 лютого 2021 року.

Суддя А.В.Мельник

Попередній документ
95190856
Наступний документ
95190858
Інформація про рішення:
№ рішення: 95190857
№ справи: 606/2558/20
Дата рішення: 23.02.2021
Дата публікації: 01.03.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису)
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (08.12.2020)
Дата надходження: 08.12.2020
Предмет позову: про зняття арешту.
Розклад засідань:
21.01.2021 14:30 Теребовлянський районний суд Тернопільської області
10.02.2021 10:00 Теребовлянський районний суд Тернопільської області
23.02.2021 11:40 Теребовлянський районний суд Тернопільської області