Справа № 699/1040/20
Номер провадження № 3/699/30/21
про направлення матеріалів для належного оформлення
24.02.2021 року м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Свитка С.Л., за участю секретаря судового засідання - Таран О.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , потерпілого ОСОБА_2 , розглянувши матеріали, які надійшли від Корсунь-Шевченківського відділення поліції Звенигородського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
У провадженні Корсунь-Шевченківського районного суду перебуває адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП гр. ОСОБА_1 ..
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 495345 вбачається, що 29.10.2020 року о 11:30 год. в смт.Стеблів по вул.Чіковані Корсунь-Шевченківського району Черкаської області гр. ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом ВАЗ 2110 д.н.з. НОМЕР_1 не врахував безпечної швидкості руху, не впевнився в безпеці маневру, під час обгону здійснив зіткнення із автомобілем САЗ 3502, під керуванням ОСОБА_2 , чим порушив п. 12.1, 14.2 б. ПДР України. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що 29.10.2020 року рухався автомобілем ВАЗ із с.Заріччя в напрямку смт.Стеблів Корсунь-Шевченківського району Черкаської області. Попереду рухався вантажний автомобіль. Переконавшись у безпечності маневру став здійснювати обгін, але раптово автомобіль, який рухався попереду, став виконувати лівий поворот. Помітивши це він став гальмувати, але уникнути зіткнення не представилося можливим. Внаслідок ДТП він отримав тілесні ушкодження, а транспортним засобам завдано механічних пошкоджень. Відразу після ДТП водій ОСОБА_3 визнавав свою вину і пропонував відшкодувати шкоду. ДТП сталося в межах населеного пункту. Особисто він рухався із швидкістю близько 70 км/год. Небезпеку виявив приблизно за 40 м. Ділянка дороги була прямою. Покриття дороги було асфальтобетонне, нещодавно після ремонту, мокре після дощу. У своєму автомобілі він їхав один без вантажу. Вважає, що основною причиною ДТП є неуважність водія ОСОБА_3 та неувімкнення ним покажчика повороту.
Потерпілий ОСОБА_2 допитаний в якості свідка показав, що працює фізичною особою підприємцем. 29.10.2020 року він їхав із с.Заріччя в смт.Стеблів Корсунь-Шевченківського району автомобілем ГАЗ -53. На вул.Чіковані він став виконувати лівий поворот до заводу продтоварів. Перед цим він увімкнув лівий поворот. В цей час в його автомобіль в'їхав автомобіль ВАЗ-21010 під керуванням ОСОБА_4 . Він рухався із швидкістю близько 30 км/год, на автомобілі був вантаж близько 6-7 тон. Покажчик повороту він увімкнув приблизно за 50 метрів. В дзеркалі заднього виду він бачив автомобіль ОСОБА_4 . Він міг не помітити автомобіль Капиша через вигин дороги і перевищення швидкості останнім. Приблизно за 70 м до місця пригоди мається невеликий вигин дороги, через який він міг не помітити автомобіль, що рухався позаду. Просив накласти несуворе адміністративне стягнення.
Свідок ОСОБА_5 , який працює поліцейським сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, показав, що він виїздив на місце ДТП з участю водія ОСОБА_4 . Там був виявлений водій ОСОБА_4 з тілесними ушкодженнями. В ДТП потрапили два автомобілі, серед яких автомобіль ОСОБА_4 мав дуже серйозні пошкодження. Протоколи були складені на обох водіїв, але згодом був свідок, чиї показання виправдовували ОСОБА_3 , тому у суд був направлений протокол відносно ОСОБА_4 . В огляді місця події приймала участь мати ОСОБА_4 , а самого ОСОБА_4 повезли в лікарню. Перевірка увімкнення покажчика була здійснена. Особисто він здійснював повторний виїзд на місце ДТП і при цьому заповнював схему ДТП без участі учасників ДТП.
Свідок ОСОБА_6 показав, що 29.10.2020 року він перебував на території колишнього заводу продтоварів в смт.Стеблів і бачив як на прилеглу територію з вимкнутим двигуном підкочувався автомобіль під керуванням ОСОБА_3 . Вказаний автомобіль рухався під гострим кутом до повороту без увімкнених покажчиків повороту. В цей час його зліва обганяв автомобіль під керуванням ОСОБА_4 . Далі відбулося зіткнення автомобілів. Внаслідок ДТП ОСОБА_4 отримав тілесні ушкодження, а ОСОБА_3 пропонував відшкодувати заподіяну шкоду, згодом ОСОБА_4 відвезли в лікарню. Вантажний автомобіль рухався зі швидкістю близько 25 км/год, тобто повільно.
Свідок ОСОБА_7 показав, що він був пасажиром автомобіля, яким керував ОСОБА_3 . При виконанні лівого повороту до воріт заводу відбулося зіткнення з автомобілем ВАЗ 21010 під керуванням ОСОБА_4 . В кабіні автомобіля САЗ було три особи. ОСОБА_3 включав лівий поворот. Швидкість руху була 30-40 км /год. Автомобіль НОМЕР_2 рухався накатом із увімкненим двигуном, ближче до осьової лінії. Автомобіль ВАЗ контактував із заднім лівим колесом автомобіля САЗ.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Ст.124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В розділі IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року N 1395 закріплені особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП.
Зокрема у ч.1 зазначеного розділу зазначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються:
1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
3) показання технічних приладів (у разі їх наявності);
4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
2. У випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Поліцейський в порядку звітування за результатами реагування на повідомлення про кримінальні та адміністративні правопорушення складає рапорт на керівника відповідного підрозділу поліції, який передається уповноваженій особі підрозділу поліції.
Частинами 4, 5 вказаного вище розділу визначено, що на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:
1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
2) номерний знак транспортного засобу;
3) власник (співвласник) транспортного засобу;
4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою;
5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;
6) вид пригоди;
7) кількість учасників ДТП;
8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;
9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення);
10) тип транспортного засобу.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
5. При складанні схеми місця ДТП рекомендується:
1) застосовувати спеціальне креслярське приладдя (лінійки, лекала);
2) користуватися загальноприйнятими графічними зображеннями об'єктів та умовними позначками;
3) не порушувати масштабу зображення;
4) деталізувати ту чи іншу ділянку схеми пригоди;
5) використовувати винесення фрагментів за схему.
Під час розгляду адміністративного матеріалу судом встановлено:
- не виконано в повному обсязі вимоги розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху;
- складена схема ДТП не відповідає вимогам Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме додатку №8.
За таких обставин суд позбавлений можливості вирішити питання щодо притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у зв'язку з неналежним складанням та оформленням адміністративного матеріалу, який необхідно повернути для належного оформлення до відділу поліції № 1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (вулиця Енергетиків, 86, Канів Черкаська область, 19000), для усунення вказаних вище недоліків.
Положеннями ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, у т.ч., чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного до оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Тому суд вважає необхідним доручити відділу поліції № 1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (вулиця Енергетиків, 86, Канів Черкаська область, 19000), оформити схему місця ДТП відповідно до вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року N 1395, з обов'язковою участю учасників ДТП та свідків, зазначених у даній постанові.
Керуючись ст.256 КУпАП,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, що передбачене ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для належного оформлення до відділу поліції № 1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (вулиця Енергетиків, 86, Канів Черкаська область, 19000), для усунення недоліків, викладених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Свитка С.Л.