Єдиний унікальний номер: 2-а-1940/2011
Провадження № 2-ав/379/1/21
05 лютого 2021 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Зінкіна В.І.,
за участю секретаря судових засідань Штельмах А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тараща матеріали заяви ОСОБА_1 , боржник: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про відновлення втраченого судового провадження,
До Таращанського районного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 про відновлення втраченого судового провадження.
В обґрунтування заяви зазначено, що в провадженні Таращанського районного суду Київської області знаходилася справа № 2-а-1940/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату недоотриманої пенсії.
Постановою Таращанського районного суду Київської області від 17.02.2011 в даній справі № 2-а-1940/11 р. зобов'язано УПФУ в Таращанському районі Київської області призначити, провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку одна мінімальна заробітна плата з 23.11.2010 року та додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, визначеної на підставі ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.08.2010 з урахуванням фактично виплачених сум.
Перерахунок пенсії управлінням Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області згідно даного рішення було проведено та нараховано доплату в сумі 6532,64 грн, проте не виплачено.
Так, 03.09.2014 Кабінетом Міністрів України з метою реалізації пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» прийнято постанову № 440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
Заявниця, маючи намір звернутися до Головного територіального управління юстиції у Київській області із заявою про внесення рішення суду №2-а-1940/11 від 17.02.2011 до реєстру Рішень виконання яких гарантується державою та про включення заборгованості по невиконанню рішення суду Пенсійним фондом, 28.08.2020 звернулася до канцелярії Таращанського районного суду Київської області з проханням надати їй належним чином завірену копію рішення Таращанського районного суду. Проте, в зв'язку з тим, що в ніч з 27 на 28 квітня 2015 року в приміщенні Таращанського районного суду Київської області сталася пожежа, при якій частина судових справ були знищені, в тому числі і справа №2-а-1940/11 згідно акту знищення від 29.05.2015, видати копію рішення не видалося можливим.
В судове засідання заявниця не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належно, подала заяву та просить розглядати справу без її участі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи належно повідомлений, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, судом встановлено.
За приписами ст. 384 КАС України відновлення повністю або частково втраченого судового провадження в адміністративній справі, закінченій ухваленням судового рішення або в якій провадження закрите, проводиться в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 389 КАС України при розгляді заяви про відновлення втраченого судового провадження суд бере до уваги: частину справи, яка збереглася (окремі томи, жетони, матеріали з архіву суду тощо); документи, надіслані (видані) адміністративним судом учасникам судового процесу та іншим особам до втрати справи, копії таких документів; матеріали виконавчого провадження, якщо воно здійснювалося за результатами розгляду справи; будь-які інші документи і матеріали, подані учасниками судового процесу, за умови, що такі документи і матеріали є достатніми для відновлення справи; відомості Єдиного державного реєстру судових рішень; дані, що містяться в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі; будь-які інші відомості, документи тощо, отримані у законний спосіб з інших офіційних джерел.
Частиною 1 ст. 390 КАС України передбачено, що на підставі зібраних і перевірених матеріалів суд постановляє ухвалу про відновлення втраченого судового провадження повністю або в частині, яку на його думку, необхідно відновити.
Для відновлення втраченого судового провадження у справі № 2-а-1940/11 судом використано наявні в матеріалах справи:
копію виконавчого листа № 2-а-1940/11, що виданий 17.02.2011 Таращанським районним судом Київської області;
копію заяви ОСОБА_1 про прийняття до виконання виконавчого листа від 23.02.2011;
копію повідомлення від Таращанського районного суду Київської області від 27.08.2019 за вих. № 03-02/74/2020;
копію витягу із акту огляду МСЕК до довідки серії КИО - І № 273302;
копію паспорта заявника та картки платника податків;
копію постанови Таращанського районного суду Київської області від 17.02.2011 по справі № 2-а-1940/2011, відповідно до якої:
«Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії:
Позивачка звернулася до суду із вищеназваним позовом і просить суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у призначенні, перерахунку та щомісячній доплаті до пенсії, відповідно до ст. ст. 39,51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити щомісячну доплату до пенсії, відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію, відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком і провести перерахунок та виплату за період з липня 2010 року, з послідуючим перерахунком та виплатою відповідно до ч.3 ст. 67 Закону №231-5 від 05.10.2006 року. Крім того, просить звільнити її від сплати судового збору як потерпілу від аварії на ЧАЕС.
Відповідач, у запропонований судом строк, не надав свої заперечення проти позову. В листі - відповіді він стверджує про законність призначення і виплати пенсії позивачці.
Оцінивши повідомлені позивачкою обставини, вважаю, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Частиною 2 ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 28 лю того 1991 року, передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіаційного забруднення, підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.
Частиною 3 ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 28 лютого 1991 року, передбачено, що особам, віднесеним до 4-ої категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, а також відповідно до ч. 5 ст. 55 вказаного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям (в т.ч. і тим, які віднесені до 4-ої категорії) провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» до ст. ст. 39, 51 були внесені зміни за якими громадянам, які працюють та проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю доплата до пенсії провадиться в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а саме доплата до пенсії в розмірі 5.20 гр. та додаткова пенсія, особам постраждалим від аварії на ЧАЕС 4 категорії, в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність..
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п.41 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік, яким були внесені зміни до ст. ст. 39. 51 Закону України «П| статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок «Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч. З ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 51 цього Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-готового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Таким чинок новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Частиною 3 ст.22 Конституції України передбачено, що при прийняти нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В статті 152 ч. 3 Конституції України визначено, що матеріальна шкода, завдана фізичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 1175 ЦК України шкода завдана фізичній особі в результаті прийняття органом державної влади нормативно-правового акта що був визнаний незаконним і скасований Конституційним судом, відшкодовується державою незалежно від вини посадових і службових осіб.
За таких обставин, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у призначенні, проведенні перерахунку та виплати позивачці додаткової пенсії та доплати до пенсії згідно ст. ст. 39, 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є неправомірними.
Згідно ст.ст. 99, 100 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав і свобод та інтересів особи до суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, а адміністративний позов, поданий до суду після закінчення строків установлених законом, залишається без розгляду.
Позивака підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпіла від аварії на ЧАЕС.
Відповідач звільняється від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 17, 89, 99, 100-102, 158-163, 183-2, 185, 186, 256 КАС України, ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.1175 ЦК України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо призначення, проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії та додаткової пенсії, згідно ст.ст. 39, 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області призначити, провести перерахунок та виплачу ОСОБА_1 доплати до пенсії, відповідно до ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з розрахунку одна мінімальна заробітна плата з 23.11.2010 року та додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з розрахунку 15 % від мінімальної пенсії за віком, визначеної на підставі ч.1 ст-. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.08.2010 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В решті позовні вимоги залишити без задоволення.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Звільнити сторони від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя______ »
Будь-яких інших документів для відновлення втраченого провадження у справі заявником або учасниками справи суду не надано.
Водночас, наявних у суду документів, у тому числі копії судового рішення та виконавчого листа достатньо для відновлення втраченого провадження у цій справі.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 243, 248, 256, 293-295, 297, 384-390 КАС України, суд,
Заяву задовольнити повністю.
Відновити повністю втрачене судове провадження в адміністративній справі № 2-а-1940/2011 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату недоотриманої пенсії.
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області.
Відповідно до п. 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу VІІ Перехідних положень КАС України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області.
Головуючий:В. І. Зінкін