24 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 200/3542/20-а
адміністративне провадження № К/9901/4579/21
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Гончарової І.А.,
суддів: Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
перевіривши матеріали касаційної скарги Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №200/3542/20-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Север-авто» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлення-рішень,
12.02.2021 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Север-авто» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 16.10.2019 № 0004155504, від 16.10.2019 №004165504, від 02.12.2019 № 0016415504, від 18.12.2019 № 0020515504.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 31.08.2020 позовні вимоги роз'єднані. Виділені у самостійне провадження позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 02.12.2019 №00016415504, що прийнято на підставі акту перевірки від 06.11.2019 № 392/05-99-55-04 та щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 18.12.2019 № 0020515504, що прийнято на підставі акту перевірки від 05.12.2019 № 664/05-99-55-04.
Вимоги щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлення-рішень Головного управління ДПС у Донецькій області від 16.10.2019 № 0004155504 та № 0004165504, що прийняті на підставі акту перевірки від 03.10.2019 № 129/05-99-55-04 залишені на розгляді в адміністративній справі №200/3542/20-а.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2020, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020, позов задоволено.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.10.2019 проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати грошового зобов'язання з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) Товариства з обмеженою відповідальністю «Север-Авто», за результатом якої складено акт №129/05-99-55-04.
Актом зафіксовані порушення щодо несвоєчасної сплати платником узгодженого податкового грошового зобов'язання з плати за землю (земельний податок) згідно податкової декларації за 2019 рік № 9026573382 від 20.02.2019, а саме сплати грошового зобов'язання у розмірі 8484,20 грн по терміну сплати 30.06.2019 та у розмірі 8484,20 грн по терміну сплати 30.07.2019.
16.10.2019 на підставі акту перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення: № 0004155504, яким за платежем орендна плата з юридичних осіб за порушення строків сплати грошового зобов'язання застосовано штраф у сумі 1696,84 грн, № 0004165504, яким за платежем орендна плата з юридичних осіб за порушення строків сплати грошового зобов'язання застосовано штраф у сумі 1696,84 грн.
Вирішуючи спір по суті, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що прийняті Головним управлінням ДПС у Донецькій області рішення від 16.10.2019: № 0004155504 у розмірі 1696,84 грн та № 0004165504 у розмірі 1696,84 грн є протиправними та підлягають скасуванню.
Головне управління ДПС у Донецькій області не погодившись з судовими рішеннями, звернулося до Верховного суду з касаційною скаргою, в якій просить рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №200/3542/20-а скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження, виходячи з наступного.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз змісту наведених норм дозволяє зазначити про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з пунктом 2 частиною п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з пунктом 24 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Станом на 01.01.2020 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2102 гривень (стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-IX).
Враховуючи викладене, справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує 210200 грн, відносяться до категорії справ незначної складності (за винятком випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України).
З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень вбачається, що скаржник звертається до Суду з матеріальною вимогою, предметом позову є визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень від 16.10.2019: № 0004155504 у розмірі 1696,84 грн та № 0004165504 у розмірі 1696,84 грн
За таких обставин, з огляду на положення пункту 6 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2020 та постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №200/3542/20-а не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене, Суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись статтею 333 Кодексу адміністративного судочинства України,
У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2020 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №200/3542/20-а відмовити.
Надіслати особі, яка подала касаційну скаргу, копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
СуддіІ.А. Гончарова І.Я.Олендер Р.Ф. Ханова