Постанова від 17.02.2021 по справі 160/11947/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2021 року м. Дніпросправа № 160/11947/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року в адміністративній справі №160/11947/20 (суддя у 1 інстанції Лозицька І.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.03.2020 року № 0400-0309-8/11456 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 10.03.2020 року № 18-134 вих20;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше призначеної пенсії за вислугу років з 13.12.2019 року, відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” з розрахунку 90% від усіх складових заробітку, зазначених у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 10.03.2020 року № 18-134 вих20, без обмеження її максимального розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії;

- допустити рішення суду до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням даних довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), виданої прокуратурою Дніпропетровської області №18-134 вих.20 від 10.03.2020 року, однак відповідач протиправно листом за №0400-0309-8/11456 від 24.03.2020 року відмовив у здійсненні такого перерахунку, оскільки довідка видана на підставі нормативних документів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури до 13.12.2019 року після прийняття рішення Конституційним Судом України.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.03.2020 року № 0400-0309-8/11456 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 10.03.2020 року № 18-134 вих20. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років з 13.12.2019 року, відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” з розрахунку 90% від усіх складових заробітку, зазначених у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 10.03.2020 року № 18-134 вих20, без обмеження її максимального розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. Допущено до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць. Стягнуто на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 840,80 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність та необґрунтованість рішення суду першої інстанції, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та відмовити у задоволені позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що подана позивачем довідка від 10.03.2020 року № 18-134 вих20 містить інформацію про розмір заробітної плати станом на 06.09.2017 року, а не 01.01.2020 року, підставою вказано постанову КМУ від 30 серпня 2017 року №657, яка прийнята до рішення Конституційного суду, тому не може бути підставою для проведення перерахунку. Зазначено, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсії працівникам прокуратури визначено не було. При цьому, вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з 13.12.2019 року у розмірі 90% від усіх складових заробітку без звернення до пенсійного органу є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Справа судом розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що

ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури України.

З 2007 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати посади старшого слідчого прокуратури, яка призначена відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії).

11.03.2020 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) № 18-134 вих20 від 10.03.2020 року, виданої прокуратурою Дніпропетровської області, проте листом № 0400-0309-8/11456 від 24.03.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсій.

В обґрунтування відмови відповідачем зазначено, що відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(2)2019 працівникам прокуратури, згідно з Закону України “Про прокуратуру” перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виконання права на перерахунок. Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України “Про умови оплати праці прокурорів” № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру”. З огляду на те, що перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідній категорії працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, у перерахунку пенсії за вислугу років, згідно Закону України “Про прокуратуру” на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 10.03.2020 року № 18-134 вих20 ОСОБА_1 було відмовлено за відсутності на це підстав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно з п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІ в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу).

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

14 жовтня 2014 року ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015 року.

Так, ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ в редакції від 14.10.2014 року передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII (надалі - Закон №76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

- частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

- частину 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Водночас, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не прийняв нормативно-правового акта щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У резолютивній частині рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року встановлено наступний порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, з 13 грудня 2019 року втратили чинність положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" зі змінами, згідно із якими повноваження щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України.

В той же час з 13 грудня 2019 року підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

З матеріалів справи встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії від 03.03.2020 позивач долучив довідку Дніпропетровської області від 10.03.2020 року № 18-134 вих20, відповідно до якої на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року та постанови КМУ від 30.08.2017 №657 зазначено розмір заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 06.09.2017 року, за відповідною (прирівняною) посадою керівника місцевої прокуратури з урахуванням усіх складових - 34768,16грн.

Водночас, доводи пенсійного органу про те, що обов'язковою умовою для реалізації права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ, є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є необґрунтованими, оскільки на момент прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії пенсіонерів органів прокуратури.

Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657, на яку містяться посилання у виданій позивачеві довідці є чинною, а тому вона є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20.

Виходячи з суб'єктного складу спірних правовідносин, підстав виникнення спору та правового регулювання спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про те, що дана справа відповідає ознакам типової справи, викладеним у рішенні Верховного Суду у справі №560/2120/20.

Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

При цьому слід зазначити, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року в адміністративній справі №160/11947/20 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року в адміністративній справі №160/11947/20 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя Н.А. Олефіренко

суддя В.А. Шальєва