23 лютого 2021 року м. Дніпросправа № 280/4664/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
суддя - доповідач Чумака С.Ю.,
суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року у справі № 280/4664/20 (суддя І інстанції - Новікова І.В.)
за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії,
третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ, РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ, ВИМОГ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019 і 01.01.2020 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%), відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб її рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45);
- зобов'язати відповідача провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019 і 01.01.2020 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Порядку № 45, та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії позивача з врахуванням виплачених сум.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 у позові відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами позову. Позивач вказує, що березня 1996 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262. У зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців відповідно до постанови № 704 він набув право на перерахунок його пенсії з 01.01.2018. Зазначає, що відповідач довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій визначив розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, помилково застосувавши для розрахунку розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 01.01.2018, як це передбачено приміткою 1 Додатку 1 та приміткою 1 Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704. Також вказує, що приписи пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774) є нечіткими і не визначають прямої заборони застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини при визначенні розміру пенсійних виплат. Крім того, зазначає, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним і скасовано п. 6 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі - постанова № 103), яким були внесені зміни до п. 4 постанови № 704 в частині застосування при визначенні посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовців прожиткового мінімуму замість мінімальної заробітної плати.
Відповідач та третя особа процесуальним правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористались.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області і отримує пенсію відповідно до Закону № 2262 як колишній військовослужбовець.
Відповідачем у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка від 21.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 7395 грн, з них: посадовий оклад - 3660 грн; оклад за військовим званням (майор) - 1270 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 2465 грн. (а.с. 19)
На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Запорізькій області у квітні 2018 року здійснено з 01.01.2018 перерахунок пенсії, призначеної позивачу. (а.с. 24)
Вважаючи, що відповідач протиправно зазначив у довідці від 21.03.2018 посадовий оклад та оклад за військовим званням виходячи з прожиткового мінімуму, а не з 50% мінімальної заробітної плати, як передбачено постановою № 704, що потягнуло заниження розміру грошового забезпечення, з якого здійснено перерахунок його пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Тому згідно з постановою КМУ № 704 (в редакції постанови КМУ № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Суд зазначив, що примітки до Додатків 1 та 14 до постанови КМУ № 704 не були приведені у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови та суперечать пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VIII, відтак дійшов до висновку, що відповідач, складаючи довідку від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням з 01.03.2018 грошового забезпечення військовослужбовців, правильно розрахував розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-XII.
Згідно з частинами 1, 3 статті 1-1 Закону № 2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 10 Закону № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років, у тому числі військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 року.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103, яка набрала чинності 24.02.2018 року.
Пунктом 1 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262, до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Отже, набрання чинності 01.03.2018 року постановою КМУ № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону № 2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року, виходячи із грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01.03.2018 року постановою КМУ № 704.
Постановою КМУ № 704 зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 постанови КМУ № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018 року) було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Проте постановою КМУ № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018) до постанови КМУ № 704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Міністерством оборони України відповідно до постанови КМУ № 704 видано наказ № 90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.03.2018 року за № 315/31767.
Цим наказом установлені тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1-22 до цього наказу.
Згідно зі Схемою тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України окремого батальйону (дивізіону), навчального батальйону (дивізіону), дисциплінарного батальйону, загону спеціального призначення (додаток 16 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 року), посада, яку позивач займав до звільнення в військової служби та з якої він вийшов на пенсію (бортовий авіаційний технік корабля з авіаційного та десантного обладнання 338 військово-транспортного авіаційного полку), відповідає 14 тарифному розряду, що сторонами не заперечується.
Відповідно до Додатку 1 до постанови КМУ № 704 (Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу)) 14 тарифному розряду відповідає тарифний коефіцієнт 2,08.
У примітці 1 до цього Додатку передбачено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Згідно з Додатком 14 до постанови КМУ № 704 (Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу)) військовому званню "капітан" відповідає тарифний коефіцієнт 0,72.
У примітці до цього Додатку передбачено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Відповідно до пунктів 8, 9 частини 1 статті 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати та розмір прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період визначаються Законом про Державний бюджет України.
Згідно зі статтями 7, 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня 2018 року - 3723 гривні.
Як свідчить зміст довідки відповідача від 21.03.2018, розмір посадового окладу та окладу за військовим званням позивача визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14, як це передбачено пунктом 4 постанови КМУ № 704.
Відтак, за розрахунками відповідача з заокругленням, розмір посадового окладу за відповідною посадою склав 3660 грн (1762 х 2,08), розмір окладу за військовим званням (капітан) склав 1270 грн (1762 х 0,72), розмір надбавки за вислугу років (50%) склав 2465 грн ((3660 + 1270) х 50%)), усього - 7395 грн.
Натомість, за доводами позивача, для розрахунку окладів потрібно застосовувати не розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року, як передбачено примітками до Додатків 1 та 14 до постанови КМУ № 704.
Свою позицію позивач в позові обґрунтовував тим, що між нормами пункту 4 постанови КМУ № 704 та приміток до Додатків 1 та 14 до цієї постанови існує правова колізія, яка призводить до порушення принципу правової визначеності, а тому цю колізію слід вирішувати на користь особи.
Оцінюючи ці доводи, апеляційний суд виходить з того, що відповідно до частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Як передбачено пунктом 2.16 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 № 34/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, включення до нормативно-правових актів приміток не допускається, за винятком випадків, якщо необхідно дати визначення будь-якого суміжного поняття або помістити короткий коментар, що допоможе точніше зрозуміти положення, викладені в структурній одиниці нормативно-правового акта. Примітки не повинні містити норм права.
Суд зазначає, що постанова КМУ № 704 є підзаконним нормативно-правовим актом, яким Кабінет Міністрів України відповідно до частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановив види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 постановляючої частини цієї Постанови затверджені нормативні акти, зокрема тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1), схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 14).
У пункті 4 постановляючої частини постанови КМУ № 704 містяться нормативні положення, наведений порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.
Так, відповідно до норми пункту 4 постанови КМУ № 704 на час прийняття цієї постанови передбачалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1 та 14 до постанови КМУ № 704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Постановою КМУ № 103 до пункту 4 постанови КМУ № 704 внесені зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018 року, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Проте зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови КМУ № 704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
Судом першої інстанції правильно зазначено, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VIII установлено, що після набрання чинності цим Законом (01.01.2017) мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Колегія суддів зазначає, що така редакція зазначеної норми містить імперативне правило про незастосування з 1 січня 2017 року мінімальної заробітної плати для визначення посадових окладів працівників, що спростовує доводи апелянта про відсутність в законодавстві прямої заборони на таке застосування.
Тому згідно з постановою КМУ № 704 (в редакції постанови КМУ № 103) станом на час видачі довідки від 21 березня 2018 року, зі змістом якої не згоден позивач, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовувалась.
Не застосовувалась мінімальна заробітна плати при обчисленні грошового забезпечення військовослужбовців і станом на 1 січня 2019 та 2020 років.
Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, що враховуються для перерахунку його пенсії, такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата, обґрунтовані посиланням на текст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови КМУ № 704, судом першої інстанції відхилені правильно, оскільки ці примітки не містять норм права та суперечать пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VIII та пункту 4 Постанови № 704, які натомість такі норми права містять.
Відповідач, складаючи довідку від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням з 01.03.2018 грошового забезпечення військовослужбовців, правильно розрахував розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
При цьому, апеляційний суд вважає, що посилання позивача в апеляційній скарзі на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним і скасовано п. 6 постанови КМУ № 103, яким, зокрема були внесені зміни до п. 4 постанови № 704 в частині застосування при визначенні посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовців прожиткового мінімуму замість мінімальної заробітної плати, є безпідставними, оскільки він не звертався після зазначеної дати до відповідача із заявою про складення та видачу нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії або вчинення відповідачем якихось інших дій з урахуванням цього судового рішення, позовні вимоги зазначеними обставинами не обґрунтовував і відповідно вимоги про видачу довідки з новими показниками станом на 29 січня 2020 року ні відповідачу, ні до суду в позові не заявляв.
Натомість, відповідно до частини 5 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.
У зв'язку з цим доводи апелянта, що з 1 лютого 2020 року у зв'язку з ухваленням 29 січня 2020 року Шостим апеляційним адміністративним судом зазначеної вище постанови у справі № 826/6453/18 він набув право на перерахунок пенсії, проте відповідачем не вчинено дій для відновлення його прав стосовно цього, апеляційним судом не розглядаються.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Оскільки справа відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України є справою незначної складності, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року у справі № 280/4664/20 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач С.Ю. Чумак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко