Рішення від 26.02.2021 по справі 560/6584/20

Справа № 560/6584/20

РІШЕННЯ

іменем України

26 лютого 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 06.08.2020 №968240114286 про відмову у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорам відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-УІІ та зобов'язання провести з 1 липня 2020 року перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-377 вих-20 від 15 липня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати. У зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно з Законом України «Про прокуратуру» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.07.2020 року, виданої прокуратурою Хмельницької області. Головне управління відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав, з чим позивач не погоджується, вважаючи рішення відповідача протиправним.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.

Покликається на те, що підстави для перерахунку пенсії позивача згідно з вказаною довідкою відсутні, оскільки відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)2019 підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, є підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників прокуратури після 13.12.2019. Відтак, зміна розмірів посадових окладів працівників прокуратури, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, не може бути підставою для перерахунку пенсій. Також зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону № 1697 пенсія призначається в розмірі 60 % від суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески.

Позивач подав відповідь на відзив, де не погоджується з доводами відповідача, просить позов задоволити.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.04.2010 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. З урахуванням постанови Нетішинського міського суду від 12.07.2010 року позивачу проведений перерахунок пенсії в розмірі 90 % середнього заробітку.

У зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючим працівникам прокуратури позивачеві проводились перерахунки пенсії.

27 липня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру", ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ та відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області від 15.07.2020 №18-377 вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Зазначена довідка видана з урахуванням змісту рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019.

Рішенням Головного управління № 968240114286 від 06.08.2020 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю прийнятих Урядом нормативно-правових актів щодо підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих станом на час виходу позивача на пенсію визначались статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відтак, станом на час призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені ч.12 та ч.17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ та застосовувались до позивача.

У подальшому Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VІ до ст.50-1 Закону було внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668 не зазнали.

Надалі, Законом України від 28.12.2014 року №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ були внесені наступні зміни, які передбачали, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

14.10.2014 року прийнятий новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015 року. Відповідно до ч. 20 ст.86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень цього Закону попередній Закон України "Про прокуратуру" із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин 3,4,6,11 статті 50-1 Закону. Крім того, Законом України від 02.03.2015 року №213-VІІ внесені зміни до ч. 15 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, якими визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, з моменту призначення позивачу пенсії згідно із Законом №1789-ХІІ до статті 50-1 неодноразово вносились зміни, а нова редакція ст. 50-1 Закону суттєво звузила і обмежила зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія була призначена до набрання чинності новою редакцією.

У той же час, норми законів, які передбачили обмеження максимального розміру пенсії прокурорів, набрали чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років, а тому на нього поширюватись не повинні.

Частиною 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. Зважаючи на це, безпідставним є застосування до спірних правовідносин норм нового Закону №1697-VІІ в частині обмежень, оскільки такі можуть застосовуватись лише щодо прокурорів та працівників слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами Закону №1697-VІІ та з дати набрання ним чинності.

Крім того, вищевказані зміни стосувались саме призначення пенсії, а не її перерахунку, відтак при перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинна застосовуватись норма, що визначає той відсоток пенсії, на який особа набула право на момент призначення пенсії.

Отже, оскільки пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ, положення щодо встановлення тимчасового обмеження максимального розміру пенсії або зменшення відсоткового розміру пенсії до нього не застосовуються. Інакше кажучи, змінений порядок призначення, виплати та перерахунку пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до моменту таких змін, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, оскільки подальші зміни до законодавства суттєво звузили набуте пенсіонером право на належний рівень пенсійного забезпечення.

Відповідно до п. 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№25921/02) Європейський Суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 року №5-рп/2005, від 29.06.2010 року №17-рп/2010, від 22.12.2010 року №23-рп/2010, від 11.10.2011 року №10-рп/2011).

Суд також критично оцінює твердження відповідача про те, що Кабінетом Міністрів України не визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Постановою Верховного Суду від 24.04.2019 року у справі №826/8546/18 залишене без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Верховний Суд звернув увагу на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд. Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнане таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлений такий порядок виконання цього Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України також зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону. Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговані Кабінету Міністрів України. Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури. До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України. Конституційний Суд України зазначив, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. При цьому, призначені колишнім працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Враховуючи це, позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам відповідно до положень ч. 20 ст. 86 Закону з 13 грудня 2019 року, і це право пов'язане з відновленням передньої редакції відповідної норми закону.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що змін розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 не відбулось. Також, суд відхиляє посилання відповідача на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до норм Постанови № 657, яка відповідних обмежень не містить.

Верховний Суд у рішенні у Зразковій справі №560/2120/20 від 14.09.2020 року, яке залишене в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 року, дійшов висновку, що з 13.12.2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657) та такі пенсії перераховуються з 13.12.2019 року.

Крім того, оскільки позивач має право на обчислення йому пенсії виходячи з 90 % суми місячного заробітку відповідно до рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 05.12.20216 року, яке є чинним і не скасованим, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 77 КАС у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Враховуючи те, що відповідачем не доведено правомірності власних дій та рішення, позов підлягає задоволенню.

З метою захисту права на пенсійне забезпечення необхідно зобов'язати Головне управління провести перерахунок раніше призначеної пенсії позивача та її виплату на підставі поданої ним заяви, з урахуванням довідки прокуратури Хмельницької області про розміри складових заробітної плати для перерахунку пенсії №18-377 вих. 20 від 15.07.2020 року, виходячи з розрахунку 90% сум заробітної плати.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968240114286 від 06.08.2020 року про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, на підставі поданої ним заяви та довідки прокуратури Хмельницької області про розміри складових заробітної плати для перерахунку пенсії №18-377 вих. 20 від 15.07.2020 року, виходячи з 90% суми місячної заробітної плати, з 01 липня 2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 лютого 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок