про залишення позовної заяви без руху
23 лютого 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/595/21
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Гомельчук С.В., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати незаконною проведену по відношенню до ОСОБА_1 відповідачем 30.10.2020 року позапланову атестацію;
- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 21.01.2021 року №1-о про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_1 з податкової міліції у запас ЗСУ;
- поновити ОСОБА_1 у податковій міліції ГУ ДФС у Херсонській обл., АРК та м. Севастополі з 22.01.2021 року;
- стягнути з ГУ ДФС у Херсонській обл., АРК та м. Севастополі на користь позивача грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідженням позовної заяви та доданих до неї документи встановлено, що вона не відповідає вимогам ст. 161 КАС України з наступних підстав.
Щодо посилань позивача на звільнення від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", слід зазначити наступне.
Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України “Про судовий збір”.
Згідно ст.1 Закону України “Про судовий збір” судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Статтею 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" закріплено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Аналіз пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" дає підстави для висновку, що від сплати судового збору у всіх інстанціях звільняються позивачі по справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. При цьому, зазначений перелік справ, у яких позивач звільняється від сплати судового збору, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.06.2018 року у справі №804/7195/16.
Зі змісту позовної заяви убачається, що окрім вимог про поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, позивачем заявлена позовна вимога про визнання незаконною проведеної по відношенню до позивача 30.10.2020 року позапланової атестації, що не відноситься до категорії вимог, за заявлення до суду яких судовий збір не справляється.
З огляду на викладене позивачу слід сплатити судовий збір за вказану позовну вимогу у сумі 908 грн.
Водночас суд зауважує на тому, що у відповідності до приписів ч. ч. 1, 2 ст. 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
- визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
- встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
- прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
- тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
- примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
- примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;
- затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання;
- затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні;
- затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
- звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
- зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Дослідивши зміст заявлених позовних вимог та означених вище норм, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача про визнання позапланової атестації незаконною не відповідає формі, визначеній положенням КАС України, тому наведений недолік має бути усунений у виправленій позовній заяві.
Таким чином позовна заява відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, тому керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху та надати позивачу десятиденний строк з моменту отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи №540/595/21 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя С.В. Гомельчук