26 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3722/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білозерського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання рішення протиправним, зобов'язання внести зміни до актових записів,
встановив:
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що звернулася до Білозерського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про внесення змін до актового запису про народження № 18 від 02.11.1946 року, складеного виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області на ОСОБА_2 , а саме змінити дату народження дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", а також доповнити по батькові дитини " ОСОБА_3 " та місце народження дитини "Україна, Миколаївська область, Березнегуватський район, с. Новогригорівка".
Відповідачем було розглянуто заяву ОСОБА_4 та за результатами розгляду заяви винесено рішення про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану № 100/157-78 від 25.09.2020 року (рішення викладене у формі висновку), відмова мотивована розбіжностями у підтверджуючих документах.
Позивач вважає відмову відповідача безпідставною та необґрунтованою, а рішення - висновок таким, що підлягає скасуванню.
Позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Білозерського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 100/157-78 від 25 вересня 2020 року;
- зобов'язати Білозерський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про народження № 18 від 02.11.1946 року, складеного виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області на ОСОБА_2 , а саме змінити дату народження дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", а також доповнити по батькові дитини " ОСОБА_3 " та місце народження дитини "Україна, Миколаївська область, Березнегуватський район, с. Новогригорівка".
Ухвалою від 29.12.2020 року відкрито провадження в адміністративній справи та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав. При цьому, суд зазначає, що копію ухвали суду про відкриття провадження від 29.12.2020 року відповідач отримав 02.01.2021 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 звернулася до Білозерського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 18 від 02.11.1946, складеного виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області на ОСОБА_2 , а саме змінити дату народження дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", а також доповнити по батькові дитини " ОСОБА_3 " та місце народження дитини "Україна, Миколаївська область, Березнегуватський район, с. Новогригорівка".
Відповідно до оскаржуваного висновку № 100/157-78 від 25.09.2020 року, до заяви ОСОБА_1 надано та відповідачем зібрано наступні документи:
- копія паспорта серії НОМЕР_1 виданого Алуштинським МВ ГУ МВС України у Криму від 27041999 на ОСОБА_1 ;
- підтвердження відповідності відомостей у ДРАЦСГ та у паперовому носії актового запису про народження заявниці № 18 від 02.11.1946 складеного виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області на ОСОБА_2 ;
- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження на ОСОБА_2 , сформований Білозерським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 24.09.2020 за № 00027922621;
- копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 18.10.1969 виданого Херсонським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) на ОСОБА_5 та ОСОБА_2 ;
- підтвердження відповідності відомостей у ДРАЦСГ та у паперовому носії актового запису про шлюб заявниці № 1811 від 18.10.1969 складеного Херсонським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м.Одеса) на ОСОБА_5 та ОСОБА_2 ;
- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб на ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , сформований Білозерським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 24.09.2020 за № 00027926349.
У ході розгляду заяви та зібраних документів відповідачем було встановлено, що в актовому записі про народження № 18 складеному 02.11.1946 виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області зазначено дату народження дитини " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та відсутні графи по батькові дитини та місце народження дитини.
За результатами розгляду поданих документів 25.09.2020 року відповідачем складено висновок № 100/157-78 про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким відмовлено у внесенні виправлень, з підстави відсутності підтверджуючих документів.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року №2398-VI (далі - Закон № 2398-VI), а Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5 (далі - Правила).
Відповідно до ст. 2, 3 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Згідно ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 6 Закону № 2398-VІ органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Таким чином, до компетенції відповідача законодавством віднесено вирішення питань з приводу яких виник спір.
Статтею 22 Закону № 2398-VІ передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою:
- особи, щодо якої складено актовий запис;
- одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини;
- опікуна недієздатної особи;
- спадкоємців померлого;
- представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Згідно з ч. 5 ст. 9 Закону № 2398-VІ правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Пунктами 1.1, 1.5, 1.7 Правил передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. п. 2.1, 2.6, 2.7, 2.11 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Якщо в актовому записі про народження відсутні графи "По батькові" та " Місце народження ", що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно до п. 2.15 Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається:
- якщо актовим записом про народження передбачені, але в ньому відсутні прізвище, власне ім'я, по батькові або громадянство батьків;
- якщо прізвище, власне ім'я та по батькові зазначено без урахування національних традицій;
- якщо при державній реєстрації народження дитині присвоєне прізвище або власне ім'я без урахування побажань батьків або одного з них;
- якщо дитина має власне ім'я, відмінне від того, яке зазначено в актовому записі про народження, і цього вимагають інтереси дитини;
- при необхідності зміни прізвища, власного імені, по батькові у зв'язку із зміною статі;
- при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа);
- при зміні громадянства;
- при зміні батьком або матір'ю прізвища відповідно до статті 53 Сімейного кодексу України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини (висновок складається з урахуванням вимог, зазначених у статті 148 Сімейного кодексу України);
- якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості);
- в інших окремих випадках, що не суперечать вимогам чинного законодавства.
Згідно з п. 2.16 Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. На підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.
Пунктом 2.12 Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Судом встановлено, що в актовому записі про народження № 18 складеному 02.11.1946 виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області зазначено дату народження дитини " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та відсутні графи по батькові дитини та місце народження дитини.
У паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Алуштинським МВ ГУ МВС України у Криму 27.04.1999 року, зазначено прізвище, ім'я та по батькові - ОСОБА_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - село Новогригорівка Березнегуватського р-ну Миколаївської області.
У свідоцтві про одруження НОМЕР_2 по батькові позивача зазначено " ОСОБА_3 ".
З огляду на викладені приписи спеціального закону та правил внесення змін до актових записів цивільного стану, а також з аналізу оскаржуваного висновку та наданих позивачем доказів, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив у внесенні змін до актових записів та доповненні актового запису за заявою позивача.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач своїм правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Білозерського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 04059912, вул. Харченко, 28, смт. Білозерка, Херсонська область, 75000) № 100/157-78 від 25 вересня 2020 року.
Зобов'язати Білозерський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 04059912, вул. Харченко, 28, смт. Білозерка, Херсонська область, 75000) внести зміни до актового запису про народження № 18 від 02.11.1946 року, складеного виконавчим комітетом Білокриницької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області на ОСОБА_2 , а саме змінити дату народження дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та доповнити по батькові дитини " ОСОБА_3 " та місце народження дитини "Україна, Миколаївська область, Березнегуватський район, с. Новогригорівка".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Білозерського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 04059912, вул. Харченко, 28, смт. Білозерка, Херсонська область, 75000) судовий збір у сумі 840 (вісім сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 102080000