24 лютого 2021 року Справа № 480/8872/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що він є пенсіонером МВС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), як одержувач пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ його пенсія була нарахована з урахуванням надбавки за особливі завдання 50% і премії 43%, які він одержував до 31.12.2017. У 2018 році йому було проведено перерахунок пенсії, при якому не враховані надбавка за особливі важливі завдання 50% та премія 43 %, чим було звужено його конституційні права. Позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії і відновлення раніше встановленого розміру пенсії за особливі важливі завдання 50% та премії 43 %, однак Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 28.01.2019 йому в задоволенні заяви було відмовлено. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення йому розміру пенсії за особливі важливі завдання в розмірі 50% та премії в розмірі 43% з 01.01.2018; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплатити без обмеження максимального розміру пенсії за особливі важливі завдання в розмірі 50% та премії в розмірі 43% відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 . У відзиві зазначено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області надійшла відповідна довідка про розмір грошового забезпечення позивача, з наступними складовими: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та на підставі неї був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Більше ніяких довідок до Управління не надходило. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Позивачем було подано відповідь на відзив, в якому ОСОБА_1 з доводами відповідача не погоджується та просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У 2018 році відповідачем було перераховано пенсію позивачу на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, виданої управлінням МВС в Сумській області (а.с. 17)
21.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про роз'яснення йому причин та підстав звуження його конституційних прав після перерахунку пенсії з 01.01.2018, а саме не врахування надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50% та премії в розмірі 43 % призначених раніше та просив поновити конституційне право на отримання пенсії в повному обсязі, врахувавши при перерахунку 50% за особливо важливі завдання та 43 % премії (а. с. 9 - 10). 28.01.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надало ОСОБА_1 відповідь Листом № 94/У - 11, в якому зазначено, що звернення ОСОБА_1 з питань визначення складових грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії розглянуто. В листі зазначено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено складові грошового забезпечення, з яких вони проводяться, а саме окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Перерахунок пенсії позивачу у 2018 році було здійснено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії виданої ОСОБА_1 управлінням МВС України в Сумській області 22.03.2918 (а. с. 11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон - №2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років (ст. 1 Закону № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у наведеній справі визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 102 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої визначено складові грошового забезпечення, а пунктом 2 порядок виплати перерахованих підвищень пенсій з 01.01.2018 не є підставою для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Постанова № 103 на час вчинення відповідачем перерахунку пенсії була чинною, не була визнана неконституційною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, та яке набрало законної сили 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатку 2 до Порядку № 45.
Суд визнає, що частина друга статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, не регулює питань щодо можливості застосування нормативно-правових актів, визнаних судом протиправними. Предметом її регулювання є встановлення моменту втрати чинності нормативно-правовим актом, визнаним судом нечинним.
Станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми постанови №103 були чинними і пенсійний орган правомірно їх дотримувався.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, які в своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав не враховувати приписи п.2 Постанови № 103.
Суд зазначає, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом та направлена ним до відповідного управління ПФУ.
Крім того, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.
Отже, без отримання відповідного повідомлення (довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області при призначенні/перерахунку пенсії керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані уповноваженим органом, та не могло визначити і врахувати будь-які інші складові, окрім тих, що були включені до відповідної довідки, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, в постанові від 19.07.2019 у справі №640/17250/16-а вказано, що: "органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках".
Крім того, суд враховує, що при перерахунку пенсії має враховуватися актуальне грошове забезпечення за відповідною посадою, з якої військовослужбовець був звільнений з військової служби, а не ті додаткові види грошового забезпечення, які пенсіонер отримував на день звільнення з військової служби чи попередніх перерахунках. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 ( в редакції, що відновилася у зв'язку з скасуванням Постанови № 103) перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, в межах повноважень, визначених чинним законодавством, та не мав підстав самостійно без надходження відповідної довідки здійснювати перерахунок пенсії з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які були встановлені раніше.
За таких обставин, суд не вбачає в діях відповідача порушень прав позивача, які б потребували судового захисту.
З огляду на вищезазначене, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити у зв'язку із необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко