Рішення від 22.02.2021 по справі 480/582/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2021 року Справа № 480/582/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/582/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, інваліду 2 групи категорії 1 за період з 12.08.1986 по 17.08.1986, з 28.08.1986 по 30.08.1986, починаючи з 25.11.2020;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12.08.1986 по 17.08.1986, з 28.08.1986 по 30.08.1986, починаючи з 25.11.2020.

Вимоги мотивує тим, що є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на пенсійному обліку у відповідача. На звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, оскільки за результатами перевірки пенсійної справи встановлено невірне обчислення страхового стажу за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, а тому права на здійснення перерахунку не має. Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 22.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не надав.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази у їх сукупності, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, є інвалідом 2 групи і віднесена до 1 категорії громадян - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 6, 8).

У період з 12.08.1986 по 17.08.1986, з 28.08.1986 по 30.08.1986, ОСОБА_1 виконував службові обов'язки в населених пунктах в зоні відчуження (а.с. 9-10).

Як вбачається із посвідчення про відрядження № 233 від 11.08.1986, кількість робочих днів в зоні відчуження - 5, з 12.08.1986 по 17.08.1986 та із посвідчення про відрядження № 253 від 27.08.1986, кількість робочих днів в зоні відчуження - 3, з 28.08.1986 по 30.08.1986. Заробітна плата виплачувалась відповідно до Постанови КМ від 10.06.1986 № 207-7 (а.с. 9-10 зв. б).

28.10.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітку згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Листом від 05.11.2020 № 1800-8305-8/56258 відповідач повідомив позивача про недоцільність переходу з пенсії за віком на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки розмір позивача зменшиться (а.с.11).

Листом від 25.11.2020 № 7495-9441/С-02/8-1800/20 відповідач повідомив позивача про те, що за результатами перевірки пенсійної справи встановлено невірне обчислення страхового стажу за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, а тому права на здійснення перерахунку не має (а.с. 12).

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796).

Відповідно до статті 1 Закону № 796 закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Статтею 54 Закону № 796 визначено, що пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Таким актом є Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11 .2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).

За вказаним Порядком № 1210 заробітна плата для обчислення розміру пенсій вищезазначеній категорії осіб враховується в залежності від тривалості відпрацьованого ними часу у зоні відчуження.

Так, відповідно до п. 7 Порядку № 1210 у разі, пенсії призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня/незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленої у відповідні періоди за зонами небезпеки. При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до постанови НКП СРСР від 2.4.30 №142 "Про середній заробіток", затверджених Держкомираці СРСР 27.4.73 № 75-АБ/89/10-80 середній заробіток обчислювався із розрахунку останніх двох календарних місяців роботи з урахуванням основної заробітної плати, надбавки, доплати, річної винагороди, оплати за надурочні, виробничої премії. Під середнім заробітком слід розуміти розмір заробітної плати працівника, розрахований із фактично нарахованого заробітку за попередній час. У 1986 році середній заробіток розраховувався відповідно до вимог Постанови НКТ СРСР від 22.04.1930 № 142 "Про середній заробіток", а також "Основних положень по обліку праці та заробітної плати в промисловості і будівництві", затверджених Держкомираці, Мінфіном СРСР і ЦСУ від 27.04.1973 № 75-АБ/89/10-80.

Робітникам, у яких розміри заробітної плати змінюються по місяцях, середній заробіток обчислюється із розрахунку заробітку двох календарних місяців роботи (з 1-го по 1-ше число).

Згідно вимог розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 № 1031 оплата праці осіб, які були направлені на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС проводилась в умовах, передбачених для робітників і службовців, виконуючих ці роботи. Тобто, оплата праці проводилась за основним місцем роботи.

Постановою ЦК КПР, Верховної ради СРСР, Ради Міністрів СРСР від 07.05.1986 № 524- 156 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій зони ЧАЕС" передбачено право керівника підприємств і організацій проводити оплату праці робітників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по підвищеним до 100 % тарифним ставкам.

Відповідно до наданих позивачем документів роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проводились в 30-ти кілометровій зоні на території радіоактивного забруднення, у зв'язку із чим вказаною постановою передбачено підвищення тарифних ставок до 100 %.

Оплата праці робітників, що зайняті у роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, проводиться відповідно у чотирьох, трьох, двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (окладу), встановленої по основному місцю роботи.

Відповідно до вимог діючих па той час нормативних документів передбачено нарахування: збереженого середнього заробітку по основному місцю роботи з 12.08.1986 по 17.08.1986 та з 28.08.1986 по 30.08.1986; 100 % тарифної ставки (посадового окладу) по основному місцю з 12.08.1986 по 17.08.1986 та з 28.08.1986 по 30.08.1986; кратності розміру заробітку за дні роботи в зоні відчуження; премії за максимальним розміром 60 % тарифної ставки (посадового окладу); доплати за роботу у вихідні дні у подвійному розмірі.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, інваліду 2 групи категорії 1 за період з 12.08.1986 по 17.08.1986, з 28.08.1986 по 30.08.1986, починаючи з 25.11.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12.08.1986 по 17.08.1986, з 28.08.1986 по 30.08.1986, починаючи з 25.11.2020.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал