Рішення від 26.02.2021 по справі 420/11806/20

Справа № 420/11806/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Офісу великих платників податків ДПС до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” про стягнення простроченої заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Офісу великих платників податків ДПС до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” про стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками у розмірі 2 731 224,00грн.

Ухвалою суду від 16.11.2020р. відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суд від 10.12.2020р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою суду від 29.01.2021р. закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що Дочірнє підприємство державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” перебуває на обліку як платник податків Офісу ВПП ДПС з 29.08.1994р.

Південним управлінням Офісу ВПП ДПС протягом липня - серпня 2020 року були отримані подання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області до ДП ДАК «Хліб України» «Одеський портовий елеватор» для забезпечення стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на зворотній основі, а саме: від 13 серпня 2020 року Подання №38 (основний борг за фінансовою допомогою згідно постанови КМУ від 11.09.1997р. №1003) -25105, 00грн.; від 14 липня 2020 року Подання №37 (основний борг за фінансовою допомогою згідно постанови КМУ від 11.09.1997р. №1003) - 202 800, 00грн.; від 14 липня 2020 року Подання №38 (основний борг за фінансовою допомогою згідно постанови КМУ від 11.09.1997р. №1003)-1 239 600, 00 грн.; від 14 липня 2020року Подання №39 (пеня за несвоєчасне погашення заборгованості по бюджетній позичці наданої на закупівлю продовольчого зерна за держзамовлення 1999 року)-177 677, 63 грн.; від 14 липня 2020 року Подання №40 (пеня за несвоєчасне погашення заборгованості по бюджетній позичці наданої на закупівлю продовольчого зерна за держзамовлення 1999 року)- 1 086 041, 37 грн. Позивач, посилаючись на положення Податкового кодексу України, постанову Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники сторін повідомлялись про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з'явились.

Відповідач повідомлявся про розгляд справи за адресою, зазначеною в позові та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак повістка повернулась до суду з відміткою відділення поштового зв'язку «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до положень ч.8, 11 ст. 126 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, Дочірнє підприємство державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” вважається належним чином повідомленим про розгляд вказаної справи.

Керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України судом продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Дочірнє підприємство державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” зареєстроване як юридична особа 19.08.1994р. та перебуває на обліку в Офісі ВПП ДПС.

Начальником управління Державної казначейської служби України у Лиманському районі Одеської області складено подання №38 від 13 серпня 2020 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174, для здійснення до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997р.№1003) станом на 01.08.2020р у сумі 25 105,00 грн.(а.с.6).

Виконуючим обов'язки начальника Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області складено подання №37 від 14 липня 2020 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174, для здійснення до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 року) станом на 01.07.2020р у сумі 202 800,00 грн.(а.с.8).

Виконуючим обов'язки начальника Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області складено подання №38 від 14 липня 2020 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174, для здійснення до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за бюджетною позичкою за держзамовленням 1997 року) станом на 01.07.2020р у сумі 1 239 600,00 грн. (а.с.9).

Виконуючим обов'язки начальника Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області складено подання №39 від 14 липня 2020 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174, для здійснення до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за несвоєчасне погашення заборгованості по бюджетній позичці наданої на закупівлю продовольчого зерна за держзамовлення 1996 року) станом на 01.07.2020р у сумі 177 677,63 грн. (а.с.10).

Виконуючим обов'язки начальника Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області складено подання №40 від 14 липня 2020 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174, для здійснення до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за несвоєчасне погашення заборгованості по бюджетній позичці наданої на закупівлю продовольчого зерна за держзамовлення 1997 року) станом на 01.07.2020р у сумі 1086 041,37 грн. (а.с.11).

Таким чином, казначейською службою складено подання на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. №174 для здійснення до Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” заходів щодо стягнення простроченої заборгованості у загальному розмірі 2 731 224,00грн.( 25 105,00 грн.+ 202 800,00 грн.+ 1 239 600,00 грн.+ 177 677,63грн.+ 1086 041,37 грн.).

До функцій контролюючого органу відповідно до підпункту 19-1.1.38 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України віднесено забезпечення стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України закріплено право контролюючого органу звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України, погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу.

Частиною 1 ст.16 Бюджетного кодексу України від 8 липня 2010 року

№ 2456-VI визначено, що державні запозичення здійснюються в межах, визначених законом про Державний бюджет України (крім випадків, передбачених частиною четвертою статті 15 цього Кодексу, абзацом першим частини сьомої та абзацом першим частини одинадцятої цієї статті), з дотриманням граничного обсягу державного боргу на кінець бюджетного періоду (крім випадк ів, передбачених частиною четвертою статті 15 цього Кодексу та абзацом першим частини одинадцятої цієї статті).

Згідно із ч.5 ст.17 Бюджетного кодексу України суб'єкти господарювання, щодо яких приймається рішення про надання кредитів (позик), залучених державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста), або державних (місцевих) гарантій, зобов'язані надати майнове або інше забезпечення виконання зобов'язань та сплатити до Державного бюджету України (відповідного місцевого бюджету) плату за їх отримання у розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України (Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною чи міською радою), якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет).

Частиною 8 ст.17 Бюджетного кодексу України встановлено, що у разі виконання державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) гарантійних зобов'язань перед кредиторами шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету або шляхом укладання з такими кредиторами договорів про реструктурування сум, повернення яких гарантовано, у суб'єктів господарювання, зобов'язання яких гарантовані, з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими під державні (місцеві) гарантії, в обсязі фактичних витрат державного (місцевого) бюджету та/або таких реструктурованих сум, а до держави (Автономної Республіки Крим, обласної ради чи територіальної громади міста) переходять права кредитора та право вимагати від таких суб'єктів господарювання погашення заборгованості в установленому законом порядку, якщо такі права не були передбачені відповідними договорами.

Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 р. N 174, який:

- регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993-1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою;

- встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993-1998 роках.

Згідно із положенням п.2 Порядку №174 боржник - суб'єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань за такою угодою; 4) бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.

Пунктами 3, 6 Порядку №174 передбачено, що облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банкомагентом у валюті кредиту, в якій вони надані. Облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.

Відповідно до п.10 Порядку №174 з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Пунктом 17 Порядку №174 встановлено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Доказів, які б спростовували факт існування за відповідачем вказаної простроченої перед державним бюджетом за бюджетними позичками заборгованості до суду не надано.

Пунктом 95.3 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно із п.п. 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Офісу великих платників податків ДПС підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Офісу великих платників податків ДПС - задовольнити.

Стягнути з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих Дочірнє підприємство державної акціонерної компанії “Хліб України” “Одеський портовий елеватор” (код ЄДРПОУ 00955176, м.Одеса, Хлібна Гавань, 4) прострочену заборгованість перед державним бюджетом за бюджетними позичками у розмірі 2 731 224,00грн. (два мільйони сімсот тридцять одна тисяча двісті двадцять чотири гривні).

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.