Справа № 420/1170/21
25 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 05.03.2019 р. з розрахунку 100% від підвищення та сплатити заборгованість, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача, Головного управління Пенсійного фронду України в Одеській області, в якій просив:
(1) Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст. 43,63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ щодо обчислення і перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року в розмірі 75% суми підвищення пенсії визначеного станом на 1 березня 2018 року.
(2). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 05.03.2019 року, з розрахунку 100% від підвищення із послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач при здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з 01.07.2019 р. безпідставно застосовано положення постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині поетапної її виплати, що передбачає поетапну виплату сум підвищення перерахування пенсій (з 1 січня 2018 року -50% суми підвищення пенсії, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, з 1 січня 2020 р. -100% ).
01.07.2019 р. відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та визначив йому підсумок пенсії з надбавками у розмірі 18022,36 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 12984,84 грн. та підвищення 1488,87 грн. (75% від 1985,16 грн.). Фактично сплачується пенсія в розмірі 14523,29 грн.
06.01.2021 р. представник позивача звернувся з заявою до відповідача про здійснення перерахунку та виплату пенсії у розмірі підвищення 100% з 05.03.2019 р.
22.01.2021 р. відповідач листом №865-227/Ч-02/8-1500/21 відмовив позивачу у задоволенні його заяви.
Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру його пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 р. 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. протиправними..
(б) Позиція Відповідача
16.02.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні.
На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеський обласний військовий комісаріат Головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою КМУ №103 за нормами чинними станом на 01.03.2018 р.
На виконання постанови КМУ №103 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою.
Щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 р. по 31.12.2019 р. з урахуванням 100% представник відповідача зазначив наступне.
Відповідно до п.2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01.01.2018 р. у таких розмірах : з 01.01.2018 р. 50%, з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. - 75%, з 01.01.2020 р. -100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.
Кошти, які виплачуються пенсіонерам за результатом зробленого перерахунку є складовою частиною Державного бюджету, а не бюджету Пенсійного фонду.
Відповідно до листа ПФУ від 28.08.2019 №26222/06-30 органи Пенсійного фонду з метою забезпечення виконання рішення суду від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 звернулися до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів. Однак враховуючи, що бюджетні асигнування з державного бюджету України ПФУ не збільшувались, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань.
Крім того, положення Постанови КМУ від 14.08.2019 р. №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», норми якої були прийняті після скасування пунктів 1,2 Постанови №103. Зазначеною постановою встановлено, що виплата пенсії перерахована з 01.01.2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» здійснюється у 2019 р. в розмірі 75% суми підвищення пенсії визначеної станом на 01.03.2018 р.
З 01.01.2020 р. набрала чинності постанова КМУ від 24.12.2019 р. №1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою установлено, що з 01.01.2020 р. виплата пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським ) та перерахованих з 01.01.2018 р., здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.
ІІІ. Процедура та рух справи
01.02.2021 року Одеський окружний адміністративний суд, постановив ухвалу про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи, встановлені судом, та докази на їх підтвердження
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач при здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з 01.07.2019 р. безпідставно застосовано положення постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині поетапної її виплати, що передбачає поетапну виплату сум підвищення перерахування пенсій (з 1 січня 2018 року -50% суми підвищення пенсії, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, з 1 січня 2020 р. -100% ).
01.07.2019 р. відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та визначив йому підсумок пенсії з надбавками у розмірі 18022,36 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 12984,84 грн. та підвищення 1488,87 грн. (75% від 1985,16 грн.). Фактично сплачується пенсія в розмірі 14523,29 грн.
06.01.2021 р. представник позивача звернувся з заявою до відповідача про здійснення перерахунку та виплату пенсії у розмірі підвищення 100% з 05.03.2019 р.
22.01.2021 р. відповідач листом №865-227/Ч-02/8-1500/21 відмовив позивачу у задоволенні його заяви.
V. Джерела права та висновки суду
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статтях 1, 3, 8 Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським),з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, п. 2 Постанови КМУ № 103 втратив чинність 05.03.2019 року з прийняттям рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року).
Тобто, до 05.03.2019 року п. 2 Постанови КМУ № 103 був чинним та обов'язковим для застосування ГУ ПФУ в Одеській області.
Суд зазначає, що норми Постанови КМУ №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати підвищення до перерахованих пенсій, тобто регламентували ті відносини, котрі не були урегульовані законом.
Після втрати чинності постановою КМУ №103, тобто з 05.03.2019 р., ГУ ПФУ в Одеській області зобов'язане нараховувати та виплачувати пенсію позивачу без обмеження тобто у розмірі 100 %.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказані висновки суду відповідають висновкам, що наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 160/3586/19.
Щодо посилання відповідача у відзиві на постанову КМУ від 14.08.2019 р. №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрало законної сили 04.09.2019 р.), норми якої були прийняті після скасування п. 1,2 Постанови №103. Зазначеною постановою установлено, що виплата пенсій перерахованих з 01.01.2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» здійснюється у 2019 р. в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р. та постанову КМУ від 24.12.2019 р. №1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою установлено, що з 01.01.2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 р., здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., суд зазначає наступне.
Надані відповідачем належним чином посвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача не містять жодних посилань на норми постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», та постанову КМУ від 24.12.2019 р. №1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» навпаки, поетапна виплата підвищення пенсії позивача здійснювалася відповідачем на виконання Постанови КМУ № 103.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії призначеної позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 05.03.2019 року, з розрахунку 100% від підвищення із послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення
VI. Розподіл судових витрат
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання про їх розподіл судом не вирішується.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 77, 90, 134, 139, 141, 245, 255, 293, 295 КАС України, суд -,
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст. 43,63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ щодо обчислення і перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року в розмірі 75% суми підвищення пенсії визначеного станом на 1 березня 2018 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 05.03.2019 року, з розрахунку 100% від підвищення із послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п. 15.5 ч.І розділу VII «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385.
Суддя Бойко О.Я.
.