25 лютого 2021 р. № 400/5244/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянув в порядку письмового провадження заяву про зміну способу та порядку виконання рішення в адміністративній справі ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (надалі - відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльності Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у меншому розмірі ніж встановлено частиною п'ятою пункту 22 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту за 2020 рік";
зобов'язання Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 року позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у меншому розмірі ніж встановлено частиною п'ятою пункту 22 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту за 2020 рік" та зобов'язано Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.
15.02.2020 від Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надійшла заява про зміну способу та порядку виконання рішення суду. В обгрунтування заяви зазначає, що відповідач в повному обсязі забезпечив виплату грошової допомоги у межах бюджетних призначень, згідно з постановою КМУ. Виконання рішення повинно здійснюватись за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Статтею 378 КАС України передбачено, що суд може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення за заявою стягувача чи виконавця.
Дослідив матеріали справи, суд встановив, що із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення до суду звернувся Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, який є відповідачем по справі (боржник).
Враховуючи те, що нормами чинного законодавства не передбачено право боржника на зміну способу та порядку виконання рішення суду, заява Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не підлягає розгляду.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 167 КАС України заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не додано до заяви доказів її надіслання (надання) позивачу.
Згідно з ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку повернути Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 167, 248, 378 КАС України, суд, -
Заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення повернути заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Г.В. Лебедєва