справа№380/12413/20
25 лютого 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/12413/20 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просять зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати подання до Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % з операції купівлі-продажу нерухомого майна сумі 4672,80 грн., сплаченого за квитанцією №ПН2418711 від 20.02.2020 року та ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % з операції купівлі-продажу нерухомого майна сумі 4672,80 грн., сплаченого за квитанцією №ПН2418693 від 20.02.2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачі звернулися до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявами про повернення їм оплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак отримали відмову, яка мотивована тим, що Пенсійний фонд не володіє інформацією щодо прав власності на нерухоме майно, а видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше не належить до його компетенції.
Позивачі вважають, що оскільки житло ними придбавалось вперше, вони не повинні були сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна, сплата такого збору є помилковою, а тому підлягає поверненню з державного бюджету.
У зв'язку з вищевказаним, адміністративний позов просять задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не володіє інформацією щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, а тому не має можливості встановити факт придбання житла фізичними особами вперше. Крім того, зазначає, що позивачем не надано жодних документів, які б підтверджували, що майно придбане ним вперше.
Відповідач зазначає, що громадяни які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону, а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Тому питання звільнення від сплати збору повинно було з'ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору.
Також відповідачем подано клопотання про залишення позову без розгляду. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що позивачі придбали квартиру 20.02.2020 року, а до суду звернулись 28.12.2020 року, тобто з пропуском шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 31 грудня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
20 лютого 2020 року між Акціонерним товариством «Закритий не диверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Лакомб» надалі «Продавець», від імені ТОВ «Компанія з управління активами «Роял-Стардарт» з однієї сторони та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 надалі «Покупці» укладено договір купівлі - продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Моргуном О.С., зареєстрований в реєстрі № 722, згідно з яким Продавець зобов'язується передати у власність Покупцям, а Покупці зобов'язуються прийняти в рівних частинах по Ѕ частці кожен та сплатити ціну відповідно до умов, що визначені у цьому договорі, належну Продавцю на праві приватної власності квартиру АДРЕСА_1 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта власниками (спільної часткової) зазначеної квартири в розмірі по 1/2 кожен є ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 51234109 від 20.02.2020 року.
Відповідно до квитанції №ПН2418693 від 20.02.2020 року ОСОБА_2 сплатив збір з операцій придбавання (купівлі - продажу) нерухомого майна в сумі 4672,80 грн. на рахунок «УК у Личаківському районі м. Львова».
Відповідно до квитанції №ПН2418711 від 20.02.2020 року ОСОБА_1 сплатла збір з операцій придбавання (купівлі - продажу) нерухомого майна в сумі 4672,80 грн. на рахунок «УК у Личаківському районі м. Львова».
Позивачі звернулися до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з письмовою заявою у якій просили сформувати подання до Державної казначейської служби у Личаківському районі м.Львова Львівської області про повернення безпідставно сплачених коштів.
Листом від 21.12.2020 року за №1300-5604-8/104154 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача про те, що оскільки позивачем не надані документи та інформації, зазначені у підпунктах «б», «в» і «г» пункту 15-2 Порядку сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне старування з окремих видів господарський операцій, тому не має підстав для формування подання про повернення коштів, як помилково сплачених.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачі вважають що ним по суті безпідставно (помилково) сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного майна.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно з п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 2 цього ж Закону передбачено, що об'єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п. 9 ст. 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно з абзацом 1 пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03 листопада 1998 року збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п. 15-3 цього ж Порядку нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Аналіз наведених норм законодавства вказує, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 2. ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта та Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є власниками нерухомого майна, що знаходиться за адресою: квартира АДРЕСА_1 , у рівних частинах кожен, а саме по 1/2 (одній другій) частині кожен.
Відтак, відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна у матеріалах справи відсутні. В свою чергу, відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачі 20.02.2020 року вперше придбали нерухоме майно (квартиру АДРЕСА_1 ) за договором купівлі-продажу квартири, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатили збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 4672,80,00 грн. кожен.
Таким чином, відповідач протиправно відмовив позивачам у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4672,80,00 грн. кожному, на підставі договору купівлі-продажу квартири від 20.02.2020 року.
Разом з тим суд зазначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787.
Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до квитанції № ПН2418693 від 20.02.2020 року ОСОБА_2 сплатив збір з операцій придбавання (купівлі - продажу) нерухомого майна в сумі 4672,80 грн. на рахунок УК у Личаківському районі м. Львова, а тому позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова Львівської області (код ЄДРПОУ: 38007620) подання про повернення ОСОБА_2 помилково (безпідставно) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4672,80 грн., підлягає задоволенню.
Відповідно до квитанції № ПН2418711 від 20.02.2020 року ОСОБА_1 сплатила збір з операцій придбавання (купівлі - продажу) нерухомого майна в сумі 4672,80 грн. на рахунок УК у Личаківському районі м. Львова, а тому позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова Львівської області (код ЄДРПОУ: 38007620) подання про повернення ОСОБА_1 (безпідставно) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4672,80 грн., підлягає задоволенню.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яка наведена у його постановах від 20.03.2018 (справа №819/1249/17, від 30.01.2018 (справа №819/1498/17) та 31.01.2018 (справа №819/1667/17).
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо клопотання відповідача про те, що позивачами пропущено строк звернення до суду, судом не враховується, оскільки підставою для звернення позивача з позовом слугувала відмова відповідача викладена у листі №1300-5604-8/104154 від 21.12.2020 року.
Таким чином, перебіг строку звернення до суду для заявлених позовних вимог розпочався з моменту одержання позивачами листа відповідача за №1300-5604-8/104154 від 21.12.2020 року про відмову у поверненні коштів.
Позивачі звернулися із даним позовом до суду 28.12.2020 року, тобто в межах строку звернення встановленого ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова Львівської області (код ЄДРПОУ 38007620) подання про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 4672,80 грн. відповідно до квитанції № ПН2418711 від 20.02.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова Львівської області (код ЄДРПОУ 38007620) подання про повернення ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 4672,80 грн. відповідно до квитанції № ПН2418693 від 20.02.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 840,80 грн. сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) 840,80 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 25.02.2021 року.
Суддя Гавдик З.В.