Рішення від 22.02.2021 по справі 380/12480/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/12480/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2021 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді Мричко Н.І.,

за участі секретаря судового засідання Максимович А.Я.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Козуб О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.11.2020 № 1300-0308-8/88584 в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на травень 2010 року) пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно довідки Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 № 21/1291вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.10.2020 перерахунок та здійснювати відповідні виплати ОСОБА_1 раніше призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції станом на травень 2010 року) пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно довідки Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 № 21/1291 вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020.

Ухвалою від 04.01.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії, оскілки на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

01.02.2021 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що відповідач провів перерахунок пенсії позивача, а не відмовляв у проведенні такого. Безпідставним є посилання позивача на здійснення перерахунку розміру пенсії, виходячи з розміру 90% сум місячної заробітної плати, оскільки станом на момент проведення перерахунку законодавством був встановлений розмір пенсії 60% сум місячної заробітної плати.

04.02.2021 позивач подала до суду відповідь на відзив, в якій зазначила, що до розміру її пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального (граничного) розміру пенсії, оскільки такі законодавчі положення звужують її права, що суперечить положенням Конституції України.

У запереченнях на відповідь на відзив представник відповідача вказала ті ж аргументи, що й у відзиві на позовну заяву.

У відповіді на заперечення позивач зазначила ті ж доводи, що й у попередніх заявах по суті справи.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечила. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачу з 06.05.2010 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789 у розмірі 90% заробітної плати.

Позивач звернулася до відповідача із заявою від 27.10.2020, в якій просила перерахувати їй пенсію відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 23.10.2020 № 21/1291вих-20.

Листом від 02.11.2020 № 1300-0308-8/88584 відповідач повідомив позивача про те, що проводити перерахунок пенсії згідно із заявою від 27.10.2020 та з урахуванням довідки від 23.10.2020 № 21/1291вих-20, виданої Львівською обласною прокуратурою недоцільно, оскільки це призведе до зменшення загальної пенсійної виплати.

Вважаючи дії відповідача та відмову від 02.11.2020 № 1300-0308-8/88584 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на травень 2010 року) пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 № 21/1291вих-20 протиправними, позивач звернулася з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Стаття 22 Конституції України встановлює, що права і свободи людини і громадянина, закріплені такою Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У частині першій статті 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що положення частини першої статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований статтею 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров'я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.

Як встановив суд, позивачу з 06.05.2010 призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон України №1789-ХІІ) у розмірі 90% заробітної плати.

Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 11.07.2016 у справі 464/4550/16-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі міста Львова провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 09.06.2016 № 18/1029 про заробітну плату відповідно до статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ з розрахунку 90% середнього заробітку з 01.12.2015 без обмеження граничного розміру пенсії.

На виконання вказаної постанови відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.12.2015.

Позивач звернулася до відповідача із заявою від 27.10.2020, в якій просила перерахувати їй пенсію відповідно до довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 23.10.2020 № 21/1291вих-20.

З листа від 02.11.2020 № 1300-0308-8/88584 видно, що відповідач при обчисленні розміру пенсії на підставі довідки від 23.10.2020 № 21/1291вих-20 виходив з 60% заробітної плати. Надаючи вказаному оцінку, суд зазначає таке.

Стаття 50-1 Закону України №1789-ХІІ, у редакції, чинній станом на день призначення позивачу пенсії, передбачала, зокрема, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI у статтю 50-1 Закону України №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, визначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

14.10.2014 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон України №1697-VII), який вступив у законну силу 15.07.2015.

У зв'язку з прийняттям Закону України №1697-VII положення Закону України №1789-ХІІ втратили чинність крім окремих положень 15.07.2015.

У частині другій статті 86 Закону України №1697-VII було встановлено, що пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII частину другу статті 86 Закону України №1697-VII викладено у новій редакції: «Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.».

З наведених положень вбачається, що після призначення позивачу пенсії відбувалась зміна відсоткового розміру.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відсотковий розмір пенсії визначається станом на момент призначення пенсії, а не на момент здійснення перерахунку пенсії.

Суд повторно зазначає, що станом на дату призначення позивачу пенсії (06.05.2010) стаття 50-1 Закону України №1789-ХІІ передбачала що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відтак у відповідності до вказаної норми позивачу призначено пенсію у розмірі 90% заробітної плати.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії її відсотковий розмір, на відміну від її складових, не може змінюватись.

Таким чином, застосування відповідачем розміру відсоткового значення пенсії станом на момент проведення перерахунку є протиправним.

Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону України №1697-VII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 3-209/2018, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою вказаної статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Як встановив суд, Львівська обласна прокуратура видала позивачу довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 23.10.2020 № 21/1291вих-20, згідно з якою розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними станом на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурора прокуратури області становить 75394,66 грн.

З огляду на встановлені обставини та сформовані висновки, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на травень 2010 року), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 № 21/1291вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020, є протиправними.

Між тим, суд вказує на те, що відповідач не приймав рішення щодо відмови у перерахунку пенсії, а виклав таку відмову у листі від 02.11.2020 № 1300-0308-8/88584, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позву в частині скасування відмови відповідача від 02.11.2020 № 1300-0308-8/88584.

Крім цього, суд зазначає, що відповідач фактично відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, а відтак позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

Таким чином, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести з 01.10.2020 перерахунок та здійснювати відповідні виплати позивачу раніше призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції станом на травень 2010 року) пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно довідки Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 №21/1291 вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн, сплачений згідно з квитанцією від 23.12.2020 №156.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на травень 2010 року), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 № 21/1291вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.10.2020 перерахунок та здійснювати відповідні виплати ОСОБА_1 раніше призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції станом на травень 2010 року) пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат, згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 23.10.2020 №21/1291вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою починаючи з 01.10.2020.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 26 лютого 2021 року.

Суддя Мричко Н.І.