Іменем України
15 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4597/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом судді у відставці ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області, Луганського апеляційного суду про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
24 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність голови ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області Василович Галини щодо ненадання інформації за запитом;
- зобов'язати голову ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області Василович Галину надати повну інформацію про розмір складових суддівської винагороди працюючого судді на відповідній посаді відповідно до ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
В обґрунтування позову зазначено, що позивач працював на посад судді Перевальського районного суду Луганської області в період часу з 25 червня 1997 року по 11 грудня 2006 року. З 12 грудня 2006 року переведений на посаду судді Апеляційного суду Луганської області. 21 липня 2020 року був звільнений з посади судді Апеляційного суду Луганської області у відставку за вислугою років.
Управлінням Пенсійного фонду України на підставі наданих даних про заробітну плату зі зменшенням посадових окладів на період дії карантину позивачу було нараховано щомісячне довічне утримання судді у відставці на підставі даних, наданих головою ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області за № 5/216/20 від 04 серпня 2020 року.
21 жовтня 2020 року позивач звернувся до голови Луганського апеляційного суду з заявою про надання даних про розмір складових суддівської винагороди судді, працюючого на відповідній посаді, виходячи з базового розміру посадового окладу судді.
23 жовтня 2020 року за № 5/2190/2020 від виконуючого обов'язки голови Луганського апеляційного суду позивач отримав відповідь, де було зазначено, що згідно з п.п. 5.4 п. V «Порядку формування, ведення, обліку та зберігання особових справ суддів», затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 20.05.2016 №97, після відрахування судді зі штату суду його особова справа продовжує зберігатися у відповідному службовому підрозділі апарату суду (у відповідального працівника) протягом двох років, але окремо від особових справ діючих суддів. Після закінчення двох років такі особові справи передаються до архіву суду у встановленому порядку. Станом на 21.10.2020 особова справа позивача знаходиться на зберіганні в Апеляційному суді Луганської області.
26.10.2020 з аналогічною заявою про надання даних про розмір складових суддівської винагороди судді працюючого на відповідній посаді, позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області Василович Г.Ю.
09 листопада 2020 року отримав відповідь за № 5/262/2020, де Голова ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області Василович Г.Ю. зазначила, що відповідно до п. 4 ст. 142 Закону України «Про судоустрій та статус судді», щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці розраховується, виходячи з розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Згідно з Указом Президента України від 29 грудня 2017 року № 452/20 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» Апеляційний суд Луганської області було ліквідовано. Суд здійснював правосуддя до 3 жовтня 2018 року. Станом на дату надання відповіді суд знаходиться в стадії ліквідації. Надати довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання судді відповідно до п. 4 ст.142 Закону України «Про судоустрій статус судців» немає можливості, оскільки суддів, які здійснюють правосуддя на відповідній посаді в Апеляційному суді Луганської області немає.
Позивач вважає, що відмова Голови ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області Василович Г.Ю. про надання довідки є необґрунтованою, та такою що порушує його право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Ухвалою суду від 30.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (а.с. 20-21).
Ухвалою суду від 22.12.2020 відкладено підготовче засідання та залучено до участі у справі другого відповідача - Луганський апеляційний суд (а.с. 159).
Ухвалою суду від 28.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 170).
22.12.2020 за вх. № 52276/2020 до Луганського окружного адміністративного суду від Ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області надійшов відзив на позовну заяву (а.с.41-42), в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог, посилаючись на такі обставини та норми чинного законодавства.
Відповідно до п.9.8. глави 9 Регламенту Вищої ради правосуддя, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року №52/0/15-17 (зі змінами) на адресу Апеляційного суду Луганської області було надіслано копії рішення Вищої ради правосуддя від 14 липня 2020 року №2115/0/15-20 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Апеляційного суду Луганської області у зв'язку з поданням заяви про відставку».
Відповідно до п.4 ст.6 ст.126 Конституції України, ст.ст.116, 137, 143 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.83 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про відпустки» та на підставі заяви ОСОБА_1 наказом Апеляційного суду Луганської області від 21.07.2020 №14-т позивача було відраховано зі штату суду.
Пунктом 4 ст. 142 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» зазначено, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці розраховується, виходячи з розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Згідно з Указом Президента України від 29 грудня 2017 року № 452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» Апеляційний суд Луганської області було ліквідовано. Суд здійснював правосуддя до 3 жовтня 2018 року.
Станом на час розгляду справи в адміністративному суді Апеляційний суд Луганської області перебуває в стані ліквідації, суддів, які здійснюють правосуддя на відповідній посаді, в суді за штатним розписом немає, тому немає можливості надати довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання судді у відставці відповідно до п. 4 ст.142 Закону України «Про судоустрій статус судців.
Отже, ліквідаційною комісією Апеляційного суду Луганської області виконані вс,і передбачені чинним законодавством, дії.
05.01.2021 за вх. № 370/2021 до суду від Луганського апеляційного суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 165), в якому зазначено, що позивач з часу створення та початку роботи Луганського апеляційного суду 03 жовтня 2018 року і до теперішнього часу не перебував у трудових відносинах та не обіймав жодної посади в штаті новоутвореного суду, що підтверджується наданою довідкою. Будь-які зобов'язання перед позивачем у Луганського апеляційного суду відсутні.
03.02.2021 за вх.№4835/2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач висловив незгоду з доводами позивачів з таких підстав.
Наказом голови державної судової адміністрації України від 15 січня 2020 року було змінено повний склад ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області, до складу якого увійшли працівники утвореного Луганського апеляційного суду.
Листом Державної судової адміністрації України від 14.01.2020 року № 11-967/20 на запит Луганського апеляційного суду підтверджено, що відповідно до ст.51 Бюджетного кодексу України, у разі ліквідації або реорганізації державних органів у поточному бюджетному періоді забезпечення їх діяльності до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новим державним органом, які визначені правонаступниками, чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються.
Враховуючі зазначене апеляційні суди, апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди у відповідних апеляційних округах є розпорядниками нижчого рівня, до мережі яких належать інші розпорядники нижчого рівня (ліквідаційні комісії). Відповідно до пункту 2.2 розділу II Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407, розпорядники нижчого рівня, до мережі яких належить інші розпорядники нижчого рівня, складають мережу в порядку, визначеному для головних розпорядників. Ці розпорядники обслуговуються у відповідних Головних управляннях Казначейства. Таким чином, ДСА визначила, що правонаступником (органом, якому передані функції), в тому числі розпорядником бюджетних коштів Апеляційного суду Луганської області є Луганський апеляційний суд. Вказаний факт було також підтверджено листом ДСА від 21.01.2020 року за № 11- 1630/20.
Між тим, ліквідаційна комісія Апеляційного суду Луганської області складається з працівників Луганського апеляційного суду, які займають у цьому суді відповідні посади і таким чином є підпорядкованими особами керівництву Луганського апеляційного суду.
Таким чином, ліквідаційна комісія Апеляційного суду Луганської області не є самостійною юридичною особою, на думку позивача, а фінансово, кадрово та дисциплінарно підпорядкована керівництву Луганського апеляційного суду, тому доводи, які зазначені у відзивах, є безпідставними, а ухвала суду про залучення у якості другого відповідача по справі - Луганського апеляційного суду є обґрунтованим.
Суд розглядає справу в порядку статті 205 КАС України за відсутності учасників справи, які до суду не з'явилися, подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями: паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки від 15.02.2017 № 8900, суддею Апеляційного суду Луганської області у відставці та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку (а.с. 7-11).
З 25 червня 1997 року по 11 грудня 2006 року позивач працював не посаді судді Перевальського районного суду Луганської області. З 12 грудня 2006 року переведений на посаду судді Апеляційного суду Луганської області. 21 липня 2020 року позивач звільнений з посади судді Апеляційного суду Луганської області у відставку за вислугою років, що підтверджується трудовою книжкою, наявною в матеріалах справи (а.с. 17-18, 28).
Судом також встановлено, що наказом в.о. голови ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області від 21 липня 2020 року № 14-т відраховано суддю ОСОБА_1 зі штату Апеляційного суду Луганської області, у зв'язку із поданням заяви про відставку, виплачена компенсація за невикористану відпустку та вихідна допомога у зв'язку з виходом у відставку. Підставою для видачі наказу є, в тому числі, рішення Вищої ради правосуддя від 14.07.2020 №2115/0/15-20 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Апеляційного суду Луганської області у зв'язку з поданням заяви про відставку», погодження в установленому порядку (а.с. 149).
Управлінням Пенсійного фонду України на підставі наданих даних про заробітну плату зі зменшенням посадових окладів у зв'язку з корона вірусом ОСОБА_1 було нараховано щомісячне довічне утримання судді у відставці
Розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку визначено на підставі довідки ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області від 05.08.2020 № 5/217/2020 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначено, що станом на 21.07.2020 суддівська винагорода ОСОБА_1 , яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 50714,40 грн, у тому числі: посадовий оклад 31696,50 грн, доплата за вислугу років (60%) 19017,90 грн (а.с. 32).
В протоколі розрахунку від 22.09.2020 пенсійної справи зазначено, що ОСОБА_1 призначено довічне грошове утримання відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в розмірі 56% суддівської винагороди (50714,40 грн), в суммі - 28400 грн 06 коп. щомісячно - з 22.07.2020, отже, при нарахуванні були враховані суми, зазначені у довідці ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області (а.с. 29).
21.10.2020 позивач звернувся до голови Луганського апеляційного суду з заявою про надання довідки про розмір складових суддівської винагороди судді, працюючого на відповідній посаді, виходячи з розміру посадового окладу судді, визначеного чинним законодавством (а.с. 12).
Листом від 23.10.2020 № 5/2190/2020 Луганський апеляційний суд повідомив позивача про неможливість надати довідку у зв'язку з тим, що згідно з п.п. 5.4 п.V «Порядку формування, ведення, обліку та зберігання особових справ суддів» затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України від 20.05.2016 № 97, після відрахування судді зі штату суду, його особова справа продовжує зберігатися у відповідному службовому підрозділі апарату суду (у відповідного працівника) протягом двох років, але окремо від особових справ діючих суддів. Після закінчення двох років такі особові справи передаються до архіву суду у встановленому порядку. Станом на 21.10.2020 особова справа позивача знаходиться на зберіганні в Апеляційному суді Луганської області. Позивачу роз'яснено право звернення до ліквідаційної комісії цього суду (а.с. 13).
26.10.2020 позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області із аналогічною заявою про надання довідки про розмір складових суддівської винагороди судді, працюючого на відповідній посаді, виходячи з розміру посадового окладу судді, визначеного чинним законодавством (а.с. 14).
Відповідно до листа ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області від 09.11.2020 № 5/262/2020 позивачу повідомлено, що суд знаходиться в стадії ліквідації та надати довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання, відповідно до п.4 ст.142 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів», немає можливості оскільки суддів, які здійснюють правосуддя на відповідній посаді в Апеляційному суді Луганської області, немає (а.с. 15).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статей 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Право судді на відставку є конституційною гарантією незалежності суддів (пункт 4 частини шостої статті 126 Конституції України).
Відставка судді є особливою формою звільнення його з посади за власним бажанням та обумовлена наявністю в особи відповідного стажу роботи на посаді судді; наслідком відставки є, зокрема, припинення суддею своїх повноважень з одночасним збереженням за ним звання судді і гарантій недоторканності, а також набуття права на виплату вихідної допомоги та отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (абзац четвертий підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 19 листопада 2013 року № 10-рп/2013).
Визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом; такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці; право судді у відставці на пенсійне забезпечення або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості; щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу; конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя; конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання); статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя (абзаци п'ятий, шостий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013).
Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII).
Згідно із пунктом 2 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України від 07 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів», крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.
Положення пункту 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VII визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 2-р/2020 від 18.02.2020.
Так Конституційний Суд України в пунктах 16 -17 рішення № 2-р/2020 від 18.02.2020 вказує, що запровадження згідно із положеннями пункту 25 розділу XII „Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402 різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, суперечить положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів Конституцією і законами України. Конституційний Суд України вважає, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності. Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 06 березня 2019 року у справі № 638/12586/16-а та від 11 лютого 2020 року у справі № 200/3958/19-а висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Разом з цим, набрання чинності рішенням Конституційного Суду України, яким визнаються неконституційними відповідні норми законодавства, тягне за собою виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів правовідносин, до яких застосовуються (застосовувалися) положення законодавства, яке згодом було визнано неконституційним. Отже, такі правовідносини безпосередньо пов'язуються з дією закону. Тобто, якщо це один день (втрата чинності повністю чи в окремій частині закону за рішенням Конституційного Суду України з дня його ухвалення), то цей строк закінчується о 24 години 00 хвилини цього дня. Відповідно, з 00 годин 00 хвилин наступного дня, з дати ухвалення відповідного рішення Конституційного Суду України, до правовідносин, що регулюється таким законодавством застосовується норма, що відповідає Конституції України, вступила у силу і діє.
Тому саме з 19.02.2020 (дати набрання чинності рішенням Конституційного Суду № 2-р/2020 від 18.02.2020) у зв'язку із скасуванням пункту 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VII щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці має призначатися саме на підставі норм Закону № 1402-VIII, незалежно від того, чи пройшов такий суддя процедуру кваліфікаційного оцінювання.
Відповідно до частини третьої статті 142 Закону №1402-VI щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Частиною четвертою та п'ятою цієї ж статті передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до вимог ч.3 ст.135 Закону № 1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді становить:
1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;
2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року
Згідно з вимогами пункту 24 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII розмір посадового окладу судді становить з 1 січня 2020 року:
1) для судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;
2) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Як встановлено судом, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку визначено на підставі довідки ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області від 05.08.2020 № 5/217/2020 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначено, що станом на 21.07.2020 суддівська винагорода ОСОБА_1 , яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 50714,40 грн, у тому числі: посадовий оклад 31696,50 грн, доплата за вислугу років (60%) 19017,90 грн (а.с. 32).
Отже, розмір посадового окладу, який врахований позивачу для обчислення його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, - 31696,50 грн є значно меншим від 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2020 року.
Питання призначення та перерахунку зазначених виплат врегульовані Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 200/14891 (Порядок № 3-1).
Відповідно до вимог пункту 1 розділу ІІ Порядку № 3-1 заява про перерахунок щомісячного довічного утримання та довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 2) (далі - довідка про суддівську винагороду) подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання.
Згідно з вимогами пунктів 3,4 розділу ІІ Порядку № 3-1 звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді (в разі збільшення розміру винагороди судді Конституційного Суду України), який працює на відповідній посаді. Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 3-1 передбачено, що до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.
Як встановлено судом, підвищення розміру посадового окладу судді апеляційного суду до 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб відбулося з 1 січня 2020 року; для визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання, такий розмір посадового окладу судді за відповідною посадою застосовується з 19.02.2020 (дати набрання чинності рішенням Конституційного Суду № 2-р/2020 від 18.02.2020). Отже, позивач має право на перерахунок розміру його щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці з дня його призначення - з 22.07.2020, оскільки жодних обмежень розміру посадових окладів суддів для обчислення розміру щомісячного довічного утримання суддів у відставці на законодавчому рівні не було встановлено протягом 2020 року.
Спірним питанням цієї справи є саме правомірність дій відповідачів, які відмовили позивачу у видачі довідки за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №3-1.
При цьому суд зазначає, що порядком №3-1 не визначено, якою саме установою суду (з якою позивач перебував у трудових відносинах чи іншою) має бути видана така довідка.
Аналізуючи підстави, з яких відповідачі відмовили у видачі довідки позивачу, суд дійшов висновку, що слушними є аргументи ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області, які не можуть позивачу видати таку довідку за відсутності в їх складі суддів апеляційного суду, які працюють за відповідними посадами, тому інформація про розмір суддівської винагороди станом на день звернення позивача - 26.10.2020 в них відсутня.
У зв'язку з викладеним суд дійшов висновку, що Луганським апеляційним судом листом від 23.10.2020 №5/2190/2020 позивачу протиправно відмовлено в наданні довідки про розмір складових суддівської винагороди працюючого судді на відповідній посаді, оскільки в їх штаті наявні такі судді станом на день звернення позивача - 21.10.2020, крім того відсутність в цій установі на зберіганні особової справи позивача (яка, як їм відомо знаходиться в Апеляційному суді Луганської області, в тому ж приміщенні, що і Луганський апеляційний суд) лише є підставою для витребування необхідної для складання такої довідки інформації, і не є обґрунтованою підставою для відмови в наданні такої довідки позивачу.
Крім того, наявність повноваження саме у Луганського апеляційного суду на видачу довідок за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №3-1, для перерахунку щомісячного довічного утримання суддям, звільненим у відставку з посад Апеляційного суду Луганської області, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання, встановлена рішеннями суду, що набрали законної сили, отже не підлягає доказуванню відповідно до вимог частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, за даними КП "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що Луганський окружний адміністративний суд рішеннями від 14.08.2020 у справі №360/2684/20, від 17.09.2020 у справі №360/3072/20 та від 21.10.2020 у справі № 360/3358/20 зобов'язав управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці саме на підставі таких довідок, виданих Луганським апеляційним судом, а саме: від 05.03.2020 № 123, від 06.03.2020 № 129 та від 05.03.2020 № 121, які містили відомості про розмір суддівської винагороди, яка враховується при призначенні/перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці з 18.02.2020, розмір посадового окладу - 115 610,00 грн (а.с. 194-211).
Оскільки суд встановив, що право позивача на отримання довідки є порушеним, то позов слід задовольнити, визнавши протиправними дії Луганського апеляційного суду щодо відмови листом від 23.10.2020 №5/2190/2020 у видачі судді у відставці ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду та збобов'язавши надати відповідну довідку.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню з обрання іншого ефективного способу захисту порушеного права позивача відповідно до вимог п.10 ч.2 ст.245 КАС України.
Помилковість визначення позивачем належного відповідача у справі, а також обрання хибного способу захисту не може підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, оскільки судом встановлено факт порушення іншим відповідачем прав та законних інтересів позивача, на захист яких він звернувся до суду.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією від 24 листопада 2020 року № 36 (а.с. 6).
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову повністю, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, дії якого визнані судом протиправними.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов судді у відставці ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Ліквідаційної комісії Апеляційного суду Луганської області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бул. Дружби Народів, 16), Луганського апеляційного суду (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бул. Дружби Народів, 16) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Луганського апеляційного суду щодо відмови листом від 23.10.2020 №5/2190/2020 у видачі ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці.
Зобов'язати Луганський апеляційний суд видати судді у відставці ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці станом на 22.07.2020 року, з урахуванням розміру базового посадового окладу судді апеляційного суду згідно з вимогами пункту 24 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII, який застосовується для визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання, з 19.02.2020 (дати набрання чинності рішенням Конституційного Суду № 2-р/2020 від 18.02.2020).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луганського апеляційного суду до Державного бюджету України судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 25 лютого 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян