про закриття провадження у адміністративній справі
24 лютого 2021 рокум. Ужгород№ 260/153/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А. розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області про закриття провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 07 грудня 2020 року ВП № 63778960.
Ухвалою суду від 20 січня 2021 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
На адресу суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, із змісту якої вбачається, що постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області від 16 лютого 2021 року в порядку ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" скасовано постанову державного виконавця Романа Назар Олеговича про відкриття виконавчого провадження від 07 грудня 2020 року ВП № 63778960.
Представник позивача, скориставшись наданим йому правом визначеним ст. 194 КАС України, просив суд розглядати дану справу без його участі.
Відповідач будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду даної справи в судове засідання не з'явився, у зв'язку з чим, судом в силу вимог ч.1 ст. 205 КАС України розгляд питання щодо закриття провадження у справі проведено за відсутності такого.
З урахуванням вимог ч. 9 ст. 205 КАС України клопотання відповідача про закриття провадження у справі розглянуто в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для розгляду клопотання, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Судом встановлено, що постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 16 лютого 2021 року в порядку ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" скасовано оскаржувану постанову державного виконавця Роман Назар Олеговича про відкриття виконавчого провадження від 07 грудня 2020 року ВП № 63778960. Цього ж дня державним виконавцем повернуто постанову Галицького районного суду м. Львова від 15вересня 2020 року № 461/6825/20 стягувачу без прийняття до виконання згідно п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження".
З огляду на те, що оскаржувані порушення були виправлені відповідачем, що підтверджується матеріалами справи, і при цьому у суду відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення, суд вважає за можливе закрити провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 140, 238, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання відповідача про закриття провадження у справі - задовольнити.
Провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови - закрити.
Копію ухвали направити (надати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
СуддяС.А. Гебеш