Рішення від 25.02.2021 по справі 405/7580/20

Справа № 405/7580/20

2/405/1265/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.02.2021 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючої судді - Шевченко І.М.

з участю секретаря - Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивницької міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Управління комунальної власності Кропивницької міської ради про визнання прав забудовника в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась в суд з позовом, в якому просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права забудовника щодо житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами під АДРЕСА_1 , з правом здачі даного житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами в експлуатацію та отримання на своє ім'я документів, що посвідчують право власності на житловий будинок.

Позов мотивує тим, що її матері - ОСОБА_3 , на підставі договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності, посвідченого Першою кіровоградською державною нотаріальною конторою 14.05.1980 року за реєстром № 2-437, було надано в безстрокове користування земельну ділянку площею 440 кв.м., по АДРЕСА_1 , для будівництва житлового будинку, що підтверджується також архівною довідкою ОКП «Кіровоградське ООБТІ» № 63815, виданою 10.06.2020 року. Матері також було надано дозвіл на виконання будівельних робіт, що підтверджується Дозволом № 211 на виконання будівельних робіт Кіровоградського обласного відділу по справам будівництва та архітектури від 03.06.1980 року, після чого нею було розпочато будівництво житлового будинку і господарських будівель за вказаною адресою. За життя мати не встигла здати будинок в експлуатацію.

Вказаний, незавершений будівництвом, житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями являвся спільною сумісною власністю подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які зареєстрували шлюб 10.11.1968 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 її мати померла. Після її смерті відкрилася спадщина на 1/2 частку вказаного житлового будинку. Спадщину відповідно до ст. 1261 та ч. 3 ст. 1268 ЦК України прийняв, як спадкоємець першої черги за законом, що постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, її батько та чоловік померлої ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою квартального комітету № 1 Подільського району м. Кропивницького від 11.07.2020 року. Спадщина після смерті матері не оформлялася.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на будинок, що знаходяться в АДРЕСА_1 . Вона, відповідно до ст. 1261 ЦК України, є спадкоємцем за законом першої черги, у відповідності до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України, прийняла спадщину шляхом подання заяви про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Звіздун Н.К. Інші спадкоємці, як за законом, так і за заповітом відсутні.

В листопаді 2020 року вона звернулася до нотаріуса з метою оформлення спадщини, однак після вивчення документів нотаріус роз'яснила, що свідоцтво про право на спадщину видати не зможе, оскільки нотаріусу не надано документи, для оформлення спадщини, що посвідчують право власності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами під АДРЕСА_1 . Нотаріус також роз'яснила, що відповідно до підпункту 4.15, пункту 4.10 глави, II розділу Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 296/5 - видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві, нотаріус повідомила, що свідоцтво про право на спадщину не може бути видане у зв'язку з тим, що на ім'я спадкодавця відсутній правовстановлюючий документ. Враховуючи вказані обставини та посилаючись на вимоги діючого законодавства просить задовольнити позов.

В судове засідання сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлені, надали суду заяви про розгляд справи без їх участі, представник позивача підтримав позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_3 на підставі договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності, посвідченого Першою кіровоградською державною нотаріальною конторою 14.05.1980 року за реєстром № 2-437, було надано в безстрокове користування земельну ділянку площею 440 кв.м., по АДРЕСА_1 , для будівництва житлового будинку.

Дана обставина підтверджується також архівною довідкою ОКП «Кіровоградське ООБТІ» № 63815, виданою 10.06.2020 року. Також ОСОБА_3 було надано дозвіл на виконання будівельних робіт, що підтверджується Дозволом № 211 на виконання будівельних робіт Кіровоградського обласного відділу по справам будівництва та архітектури від 03.06.1980 року, після чого нею було розпочато будівництво житлового будинку і господарських будівель за вказаною адресою.

На час отримання вказаних документів, з 10.11.1068 року (актовий запис № 16), ОСОБА_3 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00028664500.

Від шлюбу у них народилась донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження Серії НОМЕР_1 ), яка змінила своє прізвище на « ОСОБА_5 » після реєстрації шлюбу 15.04.1989 року з ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Синьківською сільською радою Ульяновського району Кіровоградської області, актовий запис № 22. Після її смерті відкрилася спадщина на 1/2 частку житлового будинку АДРЕСА_1 . Спадщину відповідно до ст. 1261 та ч. 3 ст. 1268 ЦК України прийняв, як спадкоємець першої черги за законом, що постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, батько позивача та чоловік померлої - ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою квартального комітету № 1 Подільського району м. Кропивницького від 11.07.2020 року. Спадщина після смерті ОСОБА_3 не оформлялася, що підтверджується інформацією Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 1 від 15.12.2020 року за вих. № 1868/01-16.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Кропивницьким міським відділом державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у Кіровоградської області, актовий запис № 2682. Після його смерті відкрилася спадщина на будинок, що знаходяться в АДРЕСА_1 .

Позивач, відповідно до ст. 1261 ЦК України, є спадкоємцем за законом першої черги, у відповідності до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України, прийняла спадщину шляхом подання заяви про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Звіздун Н.К. Інші спадкоємці, як за законом, так і за заповітом відсутні.

Як вбачається із постанови приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Звіздун Н.К. № 99/02-14 від 27.11.2020 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, так як будинок не зданий в експлуатацію.

Відповідно до підпункту 4.15, пункту 4.10 глави, II розділу Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року за № 296/5 - видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Підпунктом 4.18. п. 4 глави 10, розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 296/5 передбачено що, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Виходячи зі змісту частин першої і другої статті 331 ЦК України, частини першої статті 182 ЦК України та пункту 8 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, право власності на новостворене нерухоме майно виникає у особи, яка створила це майно, після закінчення будівництва об'єкта нерухомості, введення його в експлуатацію, отримання свідоцтва про право власності та реєстрації права власності.

Аналізуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд відзначає законність будівництва будинку так і наявність у ОСОБА_3 та її спадкоємця ОСОБА_2 на момент їх смерті права здачі та введення даного будинку в експлуатацію. Частиною1 ст. 182 ЦК України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід припинення підлягають державній реєстрації, а відповідно до ч.2 ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації, оскільки встановлена відсутність права власності у померлого ОСОБА_2 на момент його смерті, а також можливість вирішення питання належності будинку лише після прийняття його до експлуатації, а також вимоги ст. ст. 1296, 1297 ЦК України, суд приходить до висновку про законність вимог позивача.

В зв'язку з цим судом враховуються положення ст. 117 ЦК України, згідно якої об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також іншу матеріальні і нематеріальні блага, крім того, положення ст. 190 ЦК України, відповідно до якої майном, як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Частиною1 ст. 178 ЦК України передбачено, що об'єкти цивільних прав (тобто і майнові права) можуть вільно відчужуватись або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.

З урахуванням викладеного, відповідно до вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Відповідно до п. 8 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалось згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва (до введення в експлуатацію) його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що позивач не відмовилась від прийняття спадщини, у встановлений законом строк звернулась з відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , а тому згідно ч.3 і ч.5 ст. 1268 ЦК України, вважається такою, що прийняла спадщину і спадщина належить їй з моменту відкриття. За таких обставин, суд вважає можливим визнати за позивачем вказаного вище майнового права, раніше наявного у спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи положення ст. 141 ЦПК України, суд відносить судові витрати по даній справі за рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.177, 178, 182, 190, 331, 1177, 1218, 1261, 1268, 1270, 1296, 1297 ЦК України, ст. ст. . 7, 12, 17, 18, 76, 141, 200, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Кропивницької міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Управління комунальної власності Кропивницької міської ради про визнання прав забудовника в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права забудовника щодо житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами під АДРЕСА_1 , з правом здачі даного житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами в експлуатацію та отримання на своє ім'я документів, що посвідчують право власності на житловий будинок.

Судові витрати по справі вважати фактично понесеними.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , проживає і зареєстрована в АДРЕСА_2 .

Відповідач: Кропивницька міська рада, 25006 м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДРПОУ 26241020.

Третя особа: Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, 25006 м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДРПОУ 37623993.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко

Попередній документ
95167270
Наступний документ
95167272
Інформація про рішення:
№ рішення: 95167271
№ справи: 405/7580/20
Дата рішення: 25.02.2021
Дата публікації: 01.03.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Подільський районний суд міста Кропивницького
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Розклад засідань:
21.01.2021 11:30 Ленінський районний суд м.Кіровограда
25.02.2021 10:30 Ленінський районний суд м.Кіровограда