290/150/21
смт. Романів 25 лютого 2021 року
Суддя Романівського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 5 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 44-3 частиною 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),-
В лютому 2021 року до Романівського районного суду Житомирської області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 44-3 частиною 1 КУпАП України серії ВАБ № 397152, відносно ОСОБА_1 .
Зі змісту протоколу вбачається, що 2 лютого 2021 року о 12 годині 30 хвилин в с. Залужне Романівського (нині Житомирського) району по вул. Лугова, 3, в магазині «У сестер», громадянка ОСОБА_1 порушила правила карантину, а саме знаходилася у магазині без печаток та маски, чим порушила Постанову Кабінету Міністрів України № 1236 від 9 грудня 2020 року «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі Постанови № 1236).
За змістом статті 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол, та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Диспозиція частини 1 статті 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішеннями органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Також слід зазначити, що частина 1 статті 44-3 КУпАП за своїм змістом є нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
При складанні стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення не було дотримано вказаних вимог закону, а саме не зазначено, яку конкретну норму Постанови № 1236 порушила ОСОБА_1 , за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 44-3 КУпАП. При цьому, доказів про те, що остання є фізичною особою-підприємцем або безпосереднім суб'єктом господарювання, що здійснює відповідну діяльність, матеріали справи про адміністративне правопорушення також не містять.
Разом з цим слід зазначити, що дії ОСОБА_1 (перебування в закладі роздрібної торгівлі під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту) уповноваженою посадовою особою органу поліції кваліфіковано за частиною 1 статті 44-3 КУпАП.
Відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, передбачена частиною 2 статті 44-3 КУпАП.
А тому можна зробити висновок, що суть адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , не сформульована відповідно до диспозиції відповідної частини статті 44-3 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Також слід зазначити, що згідно положень КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Керуючись статтями 256, 278 КУпАП України, суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 397152 відносно ОСОБА_1 , а також додані до нього документи, повернути до Відділення поліції № 5 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області для належного оформлення.
Суддя М.В. Ковальчук