Постанова від 25.02.2021 по справі 335/1534/21

1Справа № 335/1534/21 3/335/549/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2021 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді: Апаллонової Ю.В., за участю секретаря судового засідання Деркач А.А. за участю прокурора: Григор'єва Д.Т., особи, яка притягується до відповідальності: ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, до 28.11.2018 року начальник бронетанкової служби технічної частини, наразі є фізичною особою-підприємцем, останнє місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , проживає АДРЕСА_2 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Начальник бронетанкової служби технічної частини військової частини НОМЕР_1 ЗСУ Іванов І.В., будучи згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 (нової редакції від 12.12.2019 року) подав декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2018 по 28.11.2018 року несвоєчасно, лише 09.12.2020, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Крім того, начальник бронетанкової служби технічної частини військової частини НОМЕР_1 ЗСУ Іванов І.В., будучи згідно з п.п. «і» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 15 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання ерупції від 10.06.2016 № 3 (нової редакції від 12.12.2019 року) подав декларацію «зоби, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік несвоєчасно, лише 12.05.2020, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та, не оспорюючи факт несвоєчасного подання декларацій пояснив суду, що декларації він подав несвоєчасно у зв'язку з несвоєчасною зміною підпису , однак потім він подав електронні декларації у 2020 році.

Прокурор, вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні ним правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просив, беручи до уваги особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності за корупційне діяння, притягнути його до відповідальності та накласти мінімальне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок..

Вислухавши ОСОБА_1 , прокурора Григор'єва Д.Т., дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд прийшов до висновку що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» ефектами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань.

Відповідно до п. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

15.09.2016 року наказом від 15.09.2016 року № 178, майора ОСОБА_1 , призначено на посаду начальника бронетанкової служби технічної частини 55 окремої артилерійської бригади ОК « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

28.11.2018 року, відповідно до витягу з наказу командира військової частини (по стройовій частині) А 1978 № 316 року майора ОСОБА_1 , звільнено у запас відповідно пункту 2 підпункту «к» частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992. Отже, починаючи з 28.11.2018 року ОСОБА_1 , припинив повноваження з виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Враховуючи наведене, ОСОБА_1 , перебуваючи з 15.09.2016 до 28.11.2018 на посаді начальника бронетанкової служби технічної частини військової частини НОМЕР_1 ЗСУ, відповідно до ч. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП, п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6

КУпАП.Пунктом 1 частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або самоврядування, зобов'язані подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

10.06.2016 Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиї України 15.07.2016 за № 958/29088), «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зі змінами від 13.02.2020 року роз'яснення № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції стосовно заходів фінансового контролю» яким передбачено, що декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), подаються не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Декларація «перед звільненням» охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування.

Статтею 8 КУпАП встановлено, що Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Зазначені декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Таким чином ОСОБА_1 , під час звільнення з посади начальника бронетанкової служби технічної частини військової частини НОМЕР_1 ЗСУ, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаний був до 25.12.2018 року подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), за період з 01.01.2018 по 28.11.2018 року (день звільнення).

Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр) ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, несвоєчасно подав декларацію особи, діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), за період з 01.01.2018 по 28.11.2018 року, (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування шляхом заповнення відповідних форм на веб-ресурсі а саме 09.12.2020, що є порушенням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, начальник бронетанкової служби технічної частини військової частини НОМЕР_1 ЗСУ Іванов І.В., будучи згідно з п.п. «і» п. 1 ч. 1 ст. З, ст. 15 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання ерупції від 10.06.2016 № 3 (нової редакції від 12.12.2019 року) подав декларацію «зоби, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік несвоєчасно, лише 12.05.2020, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Окрім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини, його вина підтверджується наступними доказами, а саме: поясненням ОСОБА_1 ;лист-повідомлення ГУ військової контррозвідки УСБУ в Запорізькій області від 17.11.2020; витягом з особової справи № 15817 майора запасу ОСОБА_1 ; витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 178 від 15.09.2016;функціональні обов'язки начальник бронетанкової служби; витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 316; витягом з єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за пошуковим запитом ОСОБА_1 ; декларацією особи яка припиняла виконання функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» ОСОБА_1 ; листом НАЗК вх. № 2019 від 23.12.2020 та послідовність дій користувача реєстру декларацій ОСОБА_1 ;витягом з єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за пошуковим запитом ОСОБА_1 ; декларацією особи яка припиняла виконання функцій держави абомісцевого самоврядування «після звільнення» ОСОБА_1 ;листом НАЗК вх. № 2019 від 23.12.2020 та послідовність дій користувача реєстру декларацій ОСОБА_1 .

Докази, на яких ґрунтується протокол про скоєння корупційного правопорушення, походять з різних джерел, а тому не можуть вважатися однобічними і необ'єктивними.

ОСОБА_1 було відомо, що він є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, він був обізнаний з вимогами Закону, а тому був зобов'язаний декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначені Законом строки.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.

Згідно з ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховуються: характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обираючи міру адміністративного стягнення, суд, враховуючи особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, його характеристику, та з огляду на характер скоєного ним, вважає за необхідне застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок, яке буде достатнім для його виправлення.

Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. 36, ч.1 ст.172-6, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на час винесення постанови становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на день винесення постанови становить 454 гривні 00 копійок.

На постанову може бути подано апеляцію до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення.

Суддя: Ю.В. Апаллонова