1Справа № 335/878/21 3/335/424/2021
23 лютого 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Воробйов А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділу поліції №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої в ФОП „ ОСОБА_2 ”, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , мешкає за адресою АДРЕСА_2 ,
- до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В провадженні Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя знаходиться адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
В судовому засіданні представником особи, що притягується до адміністративної відповідальності - адвокатом Пшець О.В. заявлено клопотання про повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до відділу поліції №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки склад адміністративного правопорушення, що зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідає диспозиції ч.1 ст.164 КУпАП.
Дослідивши матеріал про адміністративне правопорушення встановлено, що він підлягає поверненню на доопрацювання, виходячи з наступного.
Згідно приписів ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв”язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Отже, саме в ст. 256 КУпАП надається перелік тих даних, що обов”язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
При розгляді даної справи про адміністративне правопорушення суддею встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення було складено із порушенням вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з протоколу серії ВАБ 025849 від 25 січня 2021 року, вказаних вимог уповноважені посадові особи при складенні протоколу не дотримались.
Так, протокол має містити суть правопорушення це опис діяння, конкретних обставин, що мали місце, та його праву кваліфікацію, проте в протоколі викладене не співпадає із остаточною правовою кваліфікацією. Так ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за зокрема, провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру.
Документом дозвільного характеру у цьому випадку, визначена зареєстрована декларація відповідності матеріально - технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки, для яких подання такої декларації є обов'язковим.
Проте господарювання без наявності декларації відповідності матеріально - технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки є ознакою (об'єктивною стороною) правопорушення, передбаченого ст. 175-2 КУпАП. У протоколі не зазначено, чи є згадана декларація за своїм правовим змістом та статусом документом дозвільного характеру у співвідношенні з диспозицією ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов”язковим.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року N 14).
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 не відповідає вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд не має можливості провести повне й об'єктивне з'ясування обставин справи з дотриманням процесуальної форми його розгляду, тому з метою дотримання передбачених ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення прав та охоронюваних законом інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення до відділу поліції №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.245, 256, 268, 278,280 КУпАП, суддя,-
Справу про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до відділу поліції №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: А.В.Воробйов