справа № 380/11241/20
про відкриття провадження в адміністративній справі
24 лютого 2021 рокум. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Карп'як Оксана Орестівна перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Галицького відділу державної виконавчої служби у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання незаконною постанови, зобов'язання вчинити дії ,-
встановив:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,) звернулася з вказаним позовом до Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (79058, м. Львів, пр. В. Чорновола,39) в якому позивач просить суд:
визнати постанову про стягнення виконавчого збору незаконною;
зобов'язати Галицький відділ державної виконавчої служби у місті Львові закрити виконавче провадження про примусове виконання та повернути стягнуті кошти на картку Приватбанку.
Ухвалою суду від 03 грудня 2020 позовну заяву залишено без руху. Встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
На виконання вимог ухвали суду від 03 грудня 2020 року через канцелярію суду позивач подала клопотання про поновлення строків звернення до суду та докази, отримання позивачем 19.11.2020 року відповіді з Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).
Проте, позивач допущені недоліки частково усунула, відтак ухвалою від 11.02.2021 року продовжено строк на усунення недоліків позовної заяви.
На виконання вимог ухвали суду від 11 лютого 2021 року через канцелярію суду позивач подала заяву на усунення недоліків позовної заяви. Враховуючи вищенаведене просить суд:
визнати постанову про стягнення виконавчого збору від 25.05.2020 року (реєстраційний номер виконавчого провадження 62176204) незаконною;
зобов'язати Галицький відділ державної виконавчої служби у місті Львові повернути незаконно стягнуті кошти у розмірі 9446, 00 грн., на картку Приватбанку.
Вирішуючи вказану заяву суддя зазначає таке.
Відповідно до частини першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно п. 1 ч.2 ст. 287 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів. Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Враховуючи, вищенаведені доводи позивача щодо поновлення строку звернення до суду фактичним обставинам справи, питання щодо умов прийнятності позовної заяви в частині дотримання строків звернення до суду, суддя вирішить під час розгляду справи. Тому, з метою дотримання статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині доступу до суду, суддя приймає до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 .
Разом з адміністративним позовом позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з тяжким фінансовим становищем, оскільки позивач не працює, на підтвердження свого матеріального стану до суду подано довідку (відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків).
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Як вбачається зі змісту заявлених позовних вимог, позивач звернулася до суду із вимогами немайнового характеру, а тому сума судового збору становить 840,80 грн.
Згідно положень ч.5 ст. 161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додається клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За правилами частини 2 статті 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Слід зазначити, що положення вказаної статті передбачають можливість зменшення судом розміру судових витрат, звільнення від їх оплати повністю або частково, чи відстрочення або розстрочення сплати судових витрат на визначений строк та спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Згідно наданої позивачем довідки з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, позивач протягом 1 кварталу 2019 року по 4 квартал 2019 року не мала жодного доходу.
Також до заяви про усунення недоліків позовної заяви позивач надала копію рішення Галицького районного суду м. Львова від 18 серпня 2015 року у справі №461/3817/15-ц, яким позов ОСОБА_1 задоволено та зокрема стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «П.Г.С-Україна» на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заробітну плату в розмірі 116208, 72 грн., середній заробіток за час затримки виплати належних при звільненні сум в розмірі 133 500, 00 грн.
Предметом даного позову є оскарження постанови про стягнення виконавчого збору Галицького відділу державної виконавчої служби у м. Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір", зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Таким чином, суддя, дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, враховуючи скрутне фінансове становище позивача, те, що позивач не працює, характер спірних правовідносин, зміст позовних вимог, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним звільнити позивача від сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду.
Зазначена позовна заява подана з додержанням вимог статей 159-161 КАС України. Відсутні підстави, визначені статтями 169-170 КАС України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі. А тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів статті 12 та глави 10 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. З врахуванням статті 12 та глави 10 КАС України дана адміністративна справа є справою незначної складності та підлягає розгляду в спрощеному позовному провадженні, з повідомленням сторін. Справа буде розглядатися з особливостями встановленими ст.268, 287 КАС України.
Керуючись ст. ст. 12,133, 171, 248, 256-257, 262, главою 10 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ухвалив:
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору по адміністративній справі - задовольнити.
Звільнити позивача від сплати судового збору по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу державної виконавчої служби у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання незаконною постанови, зобов'язання вчинити дії.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін з особливостями встановленими ст.268, 287 КАС України.
Призначити судове засідання на 04 березня 2021 року року о 15:30год., яке відбудеться у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м.Львів, вул.Чоловського, 2, поверх 1, зал судових засідань №6).
Про дату, час та місце розгляду справи негайно повідомити відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.
Встановити відповідачу дводенний строк з дня ознайомлення з даною ухвалою, протягом якого може бути поданий відзив на позовну заяву, що відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідачу при поданні до суду відзиву додати докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Витребувати у відповідача матеріали виконавчого провадження ВП №62176204, зобов'язавши подати витребувані документи у строк для подання відзиву на позовну заяву.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна