Ухвала від 22.02.2021 по справі 922/4208/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

22 лютого 2021 року м. ХарківСправа № 922/4208/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калініченко Н.В.

при секретарі судового засідання - Казмерчук М.Т.

за участю представників учасників процесу:

прокурора - Чехунов М.В., посвідчення № 050164 від 25.06.2018 року,

першого позивача - Мазур Л.Б., самопредставництво,

другого позивача - Ярова М.В., самопредставництво,

відповідача - Бекузаров Р.Е., адвокат, ордер АХ 1035023 від 29.12.2020 року.

в межах підготовчого провадження, розглянувши клопотання Харківського аероклубу ім. В. С. Грузодубової Товариства сприяння оборони України (вх. № 889 від 16 січня 2021 року) про залишення заяви без розгляду у справі

за позовом Тимчасово виконуючого обов'язки військового прокурора Харківського гарнізону, місто Харків, в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, місто Київ, Харківського національного університету повітряних сил ім. І. Кожедуба, місто Харків,

до Харківського аероклубу ім. В. С. Грузодубової Товариства сприяння оборони України, місто Харків,

про зобов'язання вчинити певні дії,

здійснюється фіксування судового процесу технічними засобами - програмно апаратним комплексом "Діловодство суду", серійний номер диска CD-R 922/4208/20.

ВСТАНОВИВ:

В провадженні господарського суду Харківської області, в порядку загального позовного провадження, перебуває справа № 922/4208/20. Стан розгляду справи - підготовче провадження.

16 січня 2021 року Харківський аероклуб ім. В. С. Грузодубової Товариства сприяння оборони України скерував до суду клопотання про залишення заяви без розгляду (вх. № 889) обґрунтовуючи тим, що позов у даній справі скеровано з боку органу Прокуратури України з порушенням вимог щодо територіальної юрисдикції, а відтак його підписано та подано не уповноваженою особою, що відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 226 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення його (позову) без розгляду.

16 січня 2021 року, ухвалою господарського суду Харківської області, встановлено Харківському аероклубу ім. В. С. Грузодубової Товариства сприяння оборони України строк у два дні, з дня отримання даної ухвали, для направлення клопотання про залишення заяви без розгляду на адреси Тимчасово виконуючого обов'язки військового прокурора Харківського гарнізону, Міністерству оборони України та Харківському національному університету повітряних сил ім. І. Кожедуба з наданням в строк до 01 лютого 2021 року докази скерування суду. Встановлено Тимчасово виконуючому обов'язки військового прокурора Харківського гарнізону, Міністерству оборони України та Харківському національного університету повітряних сил ім. І. Кожедуба строк до 08 лютого 2021 року для надання додаткових пояснень щодо окремого питання (клопотання про залишення заяви без розгляду ).

03 лютого 2021 року прокурор надав заперечення на клопотання відповідача про залишення позову без розгляду (вх. № 2722), які протокольною ухвалою 08 лютого 2021 року долучені до матеріалів справи.

22 лютого 2021 року представник відповідача підтримав заявлене клопотання, прокурор та позивачі в повній мірі заперечували проти задоволення клопотання про залишення позову без розгляду.

Суд, розглянувши питання про залишення позову у справі № 922/4208/20 без розгляду, виходить з наступного.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України "Про прокуратуру". Прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому Законом України "Про прокуратуру", здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Частинами 1 та 2 статті 7 Закону (в редакції до 19 вересня 2019 року) встановлено, що систему прокуратури України становлять: 1) Генеральна прокуратура України; 2) регіональні прокуратури; 3) місцеві прокуратури; 4) військові прокуратури; 5) Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

До військових прокуратур належать Головна військова прокуратура (на правах структурного підрозділу Генеральної прокуратури України), військові прокуратури регіонів (на правах регіональних), військові прокуратури гарнізонів та інші військові прокуратури (на правах місцевих), перелік яких визначається в Додатку до цього Закону. У разі якщо в силу виключних обставин у певних адміністративно-територіальних одиницях не діють органи прокуратури України, які мають здійснювати там нагляд, за рішенням Генерального прокурора виконання їх функцій може покладатися на військові прокуратури. Утворення, реорганізація та ліквідація військових прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатів здійснюються Генеральним прокурором.

Внаслідок першочергових заходів із реформи органів прокуратури (після 19 вересня 2019 року) було внесено ряд змін до Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено систему прокуратури, яка на даний час становить: офіс Генерального прокурора, обласні прокуратури, окружні прокуратури та спеціалізована антикорупційна прокуратура. Крім того, у разі потреби рішенням Генерального прокурора можуть утворюватися спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, на правах обласних прокуратур, на правах підрозділу обласної прокуратури, на правах окружних прокуратур, на правах підрозділу окружної прокуратури. Перелік, утворення, реорганізація та ліквідація спеціалізованих прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором (стаття 7 Закону України).

Отже, після 19 вересня 2019 року у органах прокуратури відбуваються структурні та кадрові зміни через проведення першочергових заходів із реформи органів прокуратури.

Відповідно до Додатку Закону України "Про прокуратуру" в редакції 02 липня 2015 року (до проведення заходів із реформи органів прокуратури) військова прокуратура Харківського гарнізону підпорядковувалась Військовій прокуратурі Центрального гарнізону.

Втім, за наказом Генерального прокурора № 67-ш від 13 серпня 2015 року створено єдину військову прокуратуру на правах регіональної в зоні проведення АТО - Військова прокуратура сил АТО, якій було підпорядковано військову прокуратуру Харківського гарнізону (на правах місцевої).

08 травня 2018 року наказом генерального прокурора України № 47ш перейменовано військову прокуратуру сил АТО у військову прокуратуру об'єднаних сил.

19 вересня 2019 року за Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: військові прокуратури, прокурори та слідчі військових прокуратур припиняють виконувати свої повноваження у порядку та строки, визначені Генеральним прокурором.

Наказом Генерального прокурора від 21 грудня 2019 року № 99 шц затверджено структуру Офісу Генерального прокурора, у якій відсутня військова прокуратура, на посадах якої прокурори мають статус військовослужбовців.

Припинення виконання повноважень військових прокуратур та втрата військовими прокурорами статусу військовослужбовця не означає обмеження або послаблення прокурорської діяльності у надзвичайно важливій військовій сфері, оскільки Перехідними положеннями Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що до утворення місцевих прокуратур їх повноваження здійснюють міські, районні, міжрайонні, районні у містах прокуратури. На зазначений період за прокурорами та керівниками цих прокуратур зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури. Військові прокуратури гарнізонів розташовуються в межах відповідних військових гарнізонів. У разі потреби з метою організації їх діяльності їм виділяються необхідні приміщення з фондів Міністерства оборони України (пункт 1-1, 2 Перехідних положень Закону України "Про прокуратуру").

В світлі зазначеного, за військовими прокуратурами гарнізонів, які діють в межах відповідних гарнізонів, зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності змін до Закону України "Про прокуратуру", при реалізації ним функцій прокуратури.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про прокуратуру" генеральний прокурор видає накази з питань, що належать до його адміністративних повноважень, у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції і законів України. Усі накази Генерального прокурора оприлюднюються державною мовою на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора на наступний робочий день після їх підписання з додержанням вимог режиму таємності. Накази Генерального прокурора, що є нормативно-правовими актами, набирають чинності з дня їх оприлюднення, якщо інше не передбачено самим актом, але не раніше дня оприлюднення.

Відповідно до пункту 3 наказу Генерального прокурора № 66 від 05 лютого 2020 року "Про окремі питання забезпечення початку роботи спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур)" перейменовано юридичну особу "Військова прокуратура Центрального регіону України" у "Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Центрального регіону" (на правах обласної прокуратури) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері Центрального регіону (на правах обласної прокуратури) забезпечити реалізацію функцій прокуратури відповідно до компетенції на території Вінницької, Житомирської, Київської, Полтавської, Сумської, Черкаської, Харківської, Чернігівської областей та міста Києва.

Перейменовано юридичну особу "Військова прокуратура об'єднаних сил" у "Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил" (на правах обласної прокуратури) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (на правах обласної прокуратури) забезпечити реалізацію функцій прокуратури відповідно до компетенції на території Луганської та Донецької областей.

Наказом № 414 від 08 вересня 2020 року визначено 11 вересня 2020 року, як день початку роботи обласних прокуратур.

Однак, пунктом 7 наказу Генерального прокурора № 66 від 05 лютого 2020 року "Про окремі питання забезпечення початку роботи спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур)" визначено, що до прийняття рішення про створення спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері на правах окружних прокуратур військові прокуратури гарнізонів підпорядкувати відповідно спеціалізованим прокуратурам у військовій та оборонній сфері Центрального, Південного, Західного регіонів та об'єднаних сил (на правах обласних прокуратур) з урахуванням їх територіальної юрисдикції.

Отже, за військовими прокуратурами гарнізонів (в тому числі Харківського гарнізону, на правах окружних) зберігається правовий статус правоохоронного органу, який підтримує законність і правопорядок, охороняє права та законні інтереси громадян і держави в оборонній сфері, а також військові прокурори продовжують виконувати службові обов'язки до винесення генеральним прокурором окремого наказу про ліквідацію військових прокуратур у оборонній сфері на окружних (місцевих).

За статтею 7 Закону України "Про прокуратуру" перелік, утворення, реорганізація та ліквідація спеціалізованих прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором.

На даний час де-юре військова прокуратура Харківського гарнізону відноситься до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону" (на правах обласної прокуратури), а де-факто, оскільки триває нормативно-правові, структурні та кадрові зміни та не прийнято внутрішніх актів з цього питання, прокуратура Харківського гарнізону знаходиться у складі Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил. Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Центрального регіону (на правах обласної прокуратури) при реалізації функцій прокуратури Харківського гарнізону не обмежує та не звужує повноважень даної прокуратури у предметній сфері її функціонування, що об'єктивно необхідна для забезпечення її динамічного, стійкого і безпечного розвитку, в якій зайнята велика кількість спеціально підготовлених людей і яка передбачає у своєму функціонуванні використання державою в потенційній або реалізованій формі воєнної міцності держави та регулюється засобами воєнної політики на основі воєнно-доктринальних установок і визначеної нормативно-правової бази.

З огляду на викладене, враховуючи специфіку функціонування військової прокуратури Харківського гарнізону, яка зумовлена особливою предметною сферою та об'єктами і правовідносинами, які належать до військової сфери держави, а також те, що за військовими прокуратурами Харківського гарнізону зберігається правовий статус правоохоронного органу, який підтримує законність і правопорядок, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову у даній справі без розгляду.

Керуючись статтями 42, 182, 231, 232-236 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Харківської області,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Харківського аероклубу ім. В. С. Грузодубової Товариства сприяння оборони України (вх. № 889 від 16 січня 2021 року) про залишення заяви без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Повну ухвалу підписано 25 лютого 2021 року.

Суддя Н.В. Калініченко