Постанова від 24.02.2021 по справі 340/1337/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2021 року

м. Київ

справа № 340/1337/19

адміністративне провадження № К/9901/32509/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Рибачука А.І.,

суддів: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №340/1337/19

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.07.2019, ухвалене судом у складі судді Жука Р.В.

та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2019, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючого судді: Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. 29.05.2019 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу з 05.03.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 25.04.2018 № 241 із грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 25.04.2018 №241 із грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії з 05.03.2019 з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Адміністративний позов обґрунтовано тим, що відповідач безпідставно не перерахував позивачу пенсію відповідно до згаданої вище довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

3. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.07.2019, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2019, відмовлено у задоволенні позовних вимог.

4. Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій 22.11.2019 позивач звернувся до суду касаційної інстанції із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2019 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

5. Протоколом розподілу справи від 22.11.2019 визначено склад колегії суддів для розгляду даної справи: ОСОБА_2. - головуючий суддя, судді: Стародуб О.П., Чиркін С.М.

6. Ухвалою Верховного Суду від 05.12.2019 відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано матеріали справи із суду першої інстанції.

7. Розпорядженням в.о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 24.04.2020 №658/0/78-20 призначено повторний автоматизований розподіл цієї судової справи між суддями у зв'язку з ухваленням Вищою радою правосуддя рішення від 09.04.2020 №923/0/15-20 «Про звільнення ОСОБА_2 з посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зв'язку з поданням заяви про відставку».

8. Протоколом розподілу справи від 27.04.2020 визначено склад колегії суддів для розгляду даної справи: Рибачук А.І.- головуючий суддя, судді: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.

9. Ухвалою судді Верховного Суду від 28.04.2020 прийнято зазначену касаційну скаргу до провадження.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

10. Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Державної податкової служби у Кіровоградській області від 28.09.2012 №342-о звільнено з органів податкової міліції у відставку із зняттям з військового обліку за пунктом 65 «б»(через хворобу) підполковника податкової міліції ОСОБА_1 , начальника відділення протидії незаконному обігу підакцизних товарів ГВПМ Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС.

З 29.09.2012 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) у розмірі 58% грошового забезпечення на дату його звільнення у розмірі 2 160,69 грн. Грошове забезпечення для обчислення пенсії складало 3 725,32 грн, з яких: посадовий оклад 1 276,00 грн, оклад за спеціальним званням 130,00 грн, надбавка за вислугу років (35%) 492,10 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 1 827,22 грн, у тому числі: надбавка за високі досягнення (50%), надбавка за державну таємницю (15%), премія (33,3%).

З метою перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідка від 19.03.2018 №121.

На підставі вказаної довідки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 у розмірі 7 111,38 грн, розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії - 11 658,00 грн, з яких: 6 630,00 - посадовий оклад, 1 410,00 грн - оклад за військовим (спеціальним) званням, 3 318,00 - надбавка за вислугу років (45%).

Позивач, вважаючи, що подана Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області довідка від 19.03.2018 №121 не містить інформації про всі види грошового забезпечення, які повинні враховуватись при перерахунку його пенсії, звернувся до останнього із заявою, в якій просив видати довідку з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Отримавши відмову в отриманні довідки із зазначенням всіх видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 704, оскаржив таку у судовому порядку.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.04.2018 у справі №П/811/471/18 зобов'язано Головне управління ДФС у Кіровоградській області видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням підвищення грошового забезпечення, передбаченого Постановою № 704 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018.

На виконання рішення суду у справі №П/811/471/18 Головне управління ДФС у Кіровоградській області видало позивачу довідку від 25.04.2018 №241 про розмір грошового забезпечення з урахуванням підвищення грошового забезпечення, передбаченого Постановою №704 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018.

Відповідно до довідки від 25.04.2018 №241 розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою - 34 255,50 грн, у тому числі: посадовий оклад 6 630,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням 1 410,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) 3 618,00 грн, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (100%) 11 658,00 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) 994,00 грн, премія (за січень 150%) 9 945,00 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.03.2019, в якій з посиланням на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18, просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 25.04.2018 №241 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: 100-відсоткової надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, 15-відсоткової надбавки за роботу з таємними документами, премії в розмірі 50%.

Відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку та листом від 07.05.2019 №9170/03-18 повідомив, що судове рішення у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019. Нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, після дати набрання рішенням суду законної сили не приймалось. У зв'язку з цим, з урахуванням пункту 4 Постанови №103 виплата вищезазначених пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії з 05.03.2019 на підставі довідки від 25.04.2018 №241, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відтак, спірним є питання наявності правових підстав для перерахунку позивачу пенсії з 05.03.2019 (дата втрата чинності пунктів 1, 2 Постанови №103) за довідкою від 25.04.2018 №241 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 із включенням до її складу додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, надбавки за роботу з таємними документами та премії.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

11. Суд першої інстанції з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог виходив з того, що підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним етапом процедури повідомлення органів Пенсійного фонду України про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень, які б передбачали зміни в грошовому забезпеченні категорії осіб, до яких відноситься позивач, відповідно, підстави для висновків про те, що у відповідача виник обов'язок перерахувати позивачу пенсію за іншою довідкою (виданою Головним управлінням Державної фіскальної служби в Кіровоградській області позивачу на виконання рішення суду) також відсутні.

Крім того, довідка від 25.04.2018 №241 містить інформацію як про основні види грошового забезпечення так і додаткові (надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, надбавка за роботу з таємними документами, премія). Разом з тим, відповідач на виконання положень пункту 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) перевірив правильність складення довідки про перерахунок пенсії та дійшов висновку про те, що у довідку від 25.04.2018 №241 включено додаткові види грошового забезпечення, які відповідно до положень абзацу 1 пункту 5 Порядку №45 відсутні, що свідчить про відсутність підстав для здійснення перерахунку. Також суди вказали на порушення процедури отримання довідки, визначеної Порядком №45.

IV ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

12. Касаційна скарга обґрунтована протиправністю рішень судів попередніх інстанцій з посиланням скаржника на те, що з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262) та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII). Також при вирішенні справи скаржник просить суд касаційної інстанції врахувати правову позицію, викладену Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19.

13. Відповідач надіслав на адресу суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін, з посиланням на її необґрунтованість.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

14. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 №460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справі» (далі - Закон №460-IX), колегія суддів виходить із такого.

15. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

16. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон №2262-ХІІ.

17. Відповідно до статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

18. Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

19. Частиною третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

20. За змістом статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

21. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

22. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

23. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок №45.

24. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відтак, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

25. Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

26. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

27. Відповідно до пункту 10 Постанови №704 ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

28. Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103.

29. Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

30. Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до Порядку №45, а саме пункт 5 викладено в такій редакції: " 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

31. Вказаною постановою також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

32. Тобто, відповідно до Постанови №103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

33. Разом з цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

34. Відповідно до приписів статті 265 КАС України з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині.

35. Відповідно до положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

36. Таким чином, слід дійти висновку, що за загальним правилом, моментом припинення дії приписів закону в цих випадках є момент набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Колегія суддів зазначає, що визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Отже, відповідний акт визнається нечинним на майбутнє і чинним до цього - протягом певного проміжку часу (останнім днем його календарної чинності є той, що передує одному з зазначених моментів). Визнання нечинним акту може призводити до відновлення дії іншого акту, початковим календарним днем якої є відповідний з вказаних моментів.

37. З огляду на викладене, колегія суддів Верховного Суду погоджується з позицією судів попередніх інстанцій про те, що оскільки Постановами №103 та №45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, підстави для врахування при перерахунку позивачу пенсії надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премії, що зазначені у довідці від 25.04.2018 №214 відсутні.

38. Так, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

39. Разом з тим, скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, передбачений у Постанові №45, не змінився у зв'язку з прийняттям Постанови №103. Порядок №45 в редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку №45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

40. При цьому, предметом цього спору є відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача з 05.03.2019 (з моменту набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18) на підставі довідки від 25.04.2018 №241, розрахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії якого був здійснений за нормами, чинними у 2018 році, тобто в період дії Постанов №103 та №45, що свідчить про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 05.03.2019 на підставі довідки від 25.04.2018 №241.

41. Скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин (здійснення розрахунку розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2018 відповідно до довідки від 25.04.2018 №241), відповідні норми постанови №103 були діючими.

42. З огляду на це колегія суддів вважає обґрунтованим висновок судів попередніх інстанцій про те, що відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 25.04.2018 №241 відповідач виходив з положень законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії за такою довідкою, а саме: Закону № 2262-ХІІ, Постанови №103, Порядку №45. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не є дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом, на що помилкового посилався позивач у касаційні скарзі.

Одночасно, колегія суддів зауважує, що спір щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії після скасування судом пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 в межах даної справи відсутній.

43. Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи та незгоди з судовими рішеннями.

44. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в них повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

45. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 343, 350, 355, 356, 359 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі № 340/1337/19 - залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

А.І. Рибачук

Л.Л. Мороз

А.Ю. Бучик,

Судді Верховного Суду