Постанова від 22.02.2021 по справі 620/2851/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/2851/20 Суддя (судді) першої інстанції: Падій В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2021 року м. Київ

Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В. В.,

суддів Василенко Я. М., Ганечко О. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій, за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.09.2020, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просила суд визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Чернігівській області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу»; зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області провести перерахунок пенсії, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з розрахунку 60% заробітної плати, з врахуванням сум окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, зазначених у довідці Сохачівської сільської ради Коропського району від 16.05.2019 №3-36/263, та з врахуванням у повному обсязі надбавки за інтенсивність праці і щомісячної премії, відповідно до довідки Сохачівської сільської ради Коропського району від 16.05.2019 №3-36/262, врахувавши при перерахунку пенсії надбавку за вислугу років в розмірі 40% у сумі 2316,00 грн., з 16.05.2019.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 позовні вимоги задоволено частково.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як убачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та з 11.09.2018 по 15.05.2019 отримувала пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

16.05.2019 позивач звернулась до відповідача з заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме: з пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» та надала довідки Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/262 та №3-36/263 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі №620/1995/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу держаної служби періоди роботи на виборній посаді секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області з 04.07.2001 по 30.12.2016 і призначити позивачу пенсію, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу».

Судами першої та апеляційної інстанцій у справі №620/1995/19 питання щодо порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та врахування довідок від 16.05.2019 №3-36/262 та №3-36/263 не розглядалось.

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем з 16.05.2019 (з дня подання заяви) зараховано ОСОБА_1 вказаний у рішенні період роботи до стажу державної служби та призначено пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу».

Відповідач на звернення позивача стосовно виконання рішення суду листом від 26.05.2020 №2414/03, адресованим Відділу розгляду звернень Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Чернігівській області, повідомив, що оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, врахувати довідки, видані Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає підстав.

Розмір пенсії ОСОБА_1 , призначений відповідно до Закону України «Про державну службу», з 16.05.2019 становить 1497,00 грн., з 01.07.2019 - 1564,00 грн., з 01.12.2019 -1638,00 грн. (а.с.47-48).

На звернення позивача, відповідачем листом від 01.07.2020 №1986-2265/С-02/8-2500/20 повідомлено, що судове рішення у справі №620/1995/19 виконане в межах покладених зобов'язань.

Незгода позивачки із відмовою здійснити перерахунок пенсії зумовила звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Апелянт вказує, що на відсутня протиправність в діях Головного управління щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.05.2019 №3-36/262 та від 16.05.2019 №3-36/263, адже дані довідки враховуються тільки при призначенні пенсії.

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (Закон №889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №889-VIII визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» (№3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10-12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993 №3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Матеріали справи містять довідку Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/263 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видану ОСОБА_1 , яка працювала в Атюшівській сільській раді Коропського району Чернігівської області на посаді секретаря сільської ради та виконкому, заробітна плата станом на травень 2019 року становить: посадовий оклад - 5700,00 грн.; надбавка за ранг (9 ранг) - 90,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%) (за стаж державної служби 24 роки) - 1737,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за травень 2019 року.

Водночас, відповідно до довідки Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/262 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої ОСОБА_1 , для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за квітень 2019 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: надбавка за інтенсивність праці - 3763,50 грн. та премія місячна - 2850,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», а саме - додатком 54 до вказаної постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату сільських і селищних рад та їх виконавчих органів (крім сільських, селищних рад і їх виконавчих органів, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад)» передбачено місячний посадовий оклад секретаря ради та виконкому села, селища з чисельністю населення до 3 тисяч осіб - 5700,00 грн.

Пунктом 2 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів №1049 передбачено, що надбавки за вислугу років виплачуються керівникам, спеціалістам і службовцям органів виконавчої влади та інших державних органів залежно від стажу роботи, зокрема, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40%.

Отже, у довідці від 16.05.2019 №3-36/263 вказана сума надбавки за вислугу років за 24 роки державної служби в сумі 1737,00 грн., є помилковою, оскільки стаж держслужби позивача становить 31 рік. Надбавка за вислугу її років складає 40%, що становить 2316,00 грн. (5700,00 грн. (посадовий оклад) + 90,00 грн. (надбавка за ранг (9 ранг) х 40%).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна бути призначена з 16.05.2019 у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням всіх виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно поданих довідок Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області та з урахуванням особистого стажу держслужби позивача.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій - залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

О. М. Ганечко

Повний текст постанови виготовлено 22.02.2021