21001 м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, e-mail: admin-sud@inbox.ru
Справа №2-а-7739/07
31 серпня 2007 року м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд
в складі головуючого:судді Мельник-Томенко Ж.М.
при секретарі Пивовар І.М.
за участю:
позивача - Дудін Л.В. представник за довіреністю,
відповідача - Смик Л.М. представник за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом:Тростянецької об'єднаної державної податкової інспекції
До:спільного підприємства «Тростянецька міжрайонна торгівельна база»
про стягнення боргу, -
Заявлено позов про стягнення з СП «Тростянецька міжрайонна торгівельна база» активи в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 6236,93 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість по земельному податку в розмірі 6052,96 грн. та пені 146,57 грн., по комунальному податку в сумі 37,40 грн., у встановлені законом строки відповідач борг не погашав, першу і другу податкові вимоги відповідно отримав 04.01.2007 року та 05.02.2007 року та не погасив, крім того про наявність боргу свідчать акти звірки розрахунків з бюджетом станом на 19.06.2007 року по земельному податку та комунальному податку.
Письмовою заявою від 13.08.2007 року позивач змінив розмір позовних вимог і просив суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 8995,30 грн., а саме: по земельному податку недоїмку 8723,72 грн. та пені 234,18 грн. та по комунальному податку недоїмку 37,40 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст.51, ч.1 ст.155 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити підставу або предмет позовних вимог або відмовитись від адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитись від позову в будь-який час до закінчення судового розгляду, відкликати позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю з врахуванням заяви від 13.08.2007 року і просив його задовольнити.
В підтвердження своїх позовних вимог представник позивача надав суду копії розрахунків земельного податку, копії податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій по земельному податку, податкові вимоги від 04.01.2007 року та від 05.02.2007 року. Таким чином, загальний податковий борг по платежам до бюджету за відповідачем становить 8995,30 грн., і позивач просить позов задовільнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечила на тій підставі, що в грудні 2003 року розпочато ліквідаційну процедуру за рішенням уповноважених на це установчими документами осіб. А тому, позивачу необхідно звернутись до ліквідаційної комісії для задоволення своїх вимог.
Оцінивши подані докази та заслухавши пояснення учасників процесу, судом встановлено, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідач є платником податків і зборів, передбачених законом України «Про систему оподаткування» про що свідчить довідка про взяття на податковий облік 4-ОПП від 29.08.2002 року.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений законом строк, а також пеня, нарахована на суму такого зобов'язання.
Порядок узгодження податкового зобов'язання визначений ст.5 вищевказаного закону. Зокрема, відповідно до п.5.1 та п.5.2.1 закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації; податкове зобов'язання нараховане контролюючим органом відповідно до п.п.4.2, 4.3 ст.4 Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за випадком оскарження такого повідомлення у порядку, встановленому п.п.5.2.2 п.5.2 ст.5 вищевказаного Закону.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник у зв'язку з несплатою в повному обсязі узгодженого податкового зобов'язання визначеного в податковому розрахунку земельного податку за 2006 рік № 469 від 31.01.2006 року, в розрахунку земельного податку за 2007 рік №100 від 19.01.2007 року, від 06.07.2007 року № 5660, в розрахунку суми земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким не встановлено грошову оцінку, податковими повідомленнями - рішеннями від 16.02.2007 року №№0000701520/0, 0000691520/0, 0000681520/0, несплатою у повному обсязі узгодженого податкового зобов'язання визначеного в розрахунку комунального податку за грудень 2006 року № 11150 від 12.01.2007 року, за січень 2007 року № 1006 від 15.02.2007 року, за лютий 2007 року № 1613 від 12.03.2007 року, за березень 2007 року № 1813 від 20.03.2007 року, податкові вимоги від 04.01.2007 року та від 05.02.2007 року.
Також заборгованість відповідача по земельному податку підтверджується обліковою карткою платника з земельного та комунального податку, актами звірки розрахунків з бюджетом по земельному податку станом на 19.06.2007 року та по комунальному податку станом на 19.06.2007 року між позивачем та відповідачем.
Заперечення відповідача щодо того, що у позовних вимогах позивачу необхідно відмовити, оскільки працює з грудня 2003 року ліквідаційна комісія по ліквідації відповідача та складено проміжний ліквідаційний баланс, а тому вимогу щодо погашення боргу відповідачем необхідно заявити ліквідаційній комісії, не береться судом до уваги виходячи з наступного.
Ст.12 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначає, що особою, відповідальною за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків, стосовно платника податків, який ліквідується є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно з законодавством.
Позивачем надано в судове засідання довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в якій міститься запис про те, що 16.02.2007 року до даного реєстру включено відомості про юридичну особу - спільне підприємство Тростянецька міжрайонна торгівельна база. Дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) в довідці з з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відсутні.
В преамбулі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначено, що цей законє спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Цей Закон не регулює питання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів або позик, залучених державою чи під державні гарантії, інших зобов'язань, що випливають з угод, укладених державними органами та/або від імені держави, які регулюються нормами цивільного законодавства та іншими законами з питань державного боргу та його обслуговування. Цей Закон не регулює також питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( 2343-12 ), та погашення зобов'язань зі сплати
страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крімтого, ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби наділені функціями по контролю за додержанням законодавства про податки, правильністю їх обчислення і своєчасного надходження, та подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
А тому, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
1.Позов Тростянецької об'єднаної державної податкової інспекції до спільного підприємства «Тростянецька міжрайонна торгівельна база» про стягнення боргу задоволити повністю.
2.Стягнути з спільного підприємства «Тростянецька міжрайонна торгівельна база» активи в рахунок погашення податкового боргу в сумі 8995,30 грн.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у термін, встановлений для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 05 вересня 2007 року
Суддя Мельник-ТоменкоЖ.М.
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: