Справа № 2-а - 1116 / 07
Категорія 36
іменем України
20 серпня 2007 року м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Попової О.Г.
при секретарі Снігірьовій О.С.
за участю позивача
представника відповідача головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат, Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по невиплаченій разовій грошовій допомозі у сумі 2223,35 грн.35 коп., -
У серпні 2007 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом. Просить визнати дії Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської держадміністрації неправомірними та стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат різницю недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги у розмірі 2223 грн. 35 коп. Свої вимоги мотивує тим, що йому, як учаснику бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня повинна надаватися одноразова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Однак, за 2004-2006 роки вона виплачувалась Житомирським обласним центром по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат у неповному розмірі, чим були порушені його права.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просить провести стягнення недоплачених коштів з Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації в сумі 2223,35 грн. Вважає неправомірними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат щодо нарахуванню та виплати разової грошової допомоги в меншому розмірі, оскільки позивач має право на виплату одноразової грошової допомоги в повному розмірі. Просить поновити строк звернення з позовом до суду в зв'язку з тим, що раніше не був обізнаний про порушення прав позивача.
Представник відповідача Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської ОДА у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що Головне управління отримує кошти, необхідні для виплат такій категорії громадян Житомирської області і направляє їх в підпорядковані організації, які проводять нарахування та виплату коштів, а тому належним відповідачем є Житомирський обласний центр по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат. Вказав, що позивач отримував разову грошову допомогу у розмірах, встановлених Законом України «Про Державний бюджет» на відповідний рік.
Представник відповідача Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Заперечень не надав.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, встановив: спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником Великої Вітчизняної війни, що підтверджується дублікатом посвідчення (816) серія НОМЕР_1, виданий 15.12.2006 року Бердичівським РУПСЗН. Згідно ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам Великої вітчизняної війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Як свідчить додатковий атестат Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат від 07.06.2007 року а № НОМЕР_2, позивач отримав разову грошову допомогу до 5 травня: у 2004 році не отримував., у 2005 році - 50, 00 грн., у 2006 році - 50, 00 грн., тобто відповідно до частини 5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з врахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про державний бюджет на 2004», Законом України «Про державний бюджет на 2005 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2006 рік»,
Ст. 22 Конституції України закріпила, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим законом, є недійсними.
Таким чином, суд вважає, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суд не визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною і відмовляє в цій частині позовних вимог.
Разом з тим суд вважає, що стягненню підлягає сума, передбачена в 2006 році, тобто, в межах річного строку давності, передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України. Так, початок перебігу строку давності стягнення заборгованості зазначених виплат за 2006 рік починається з 31 грудня 2006 року - дня закінчення бюджетного року, а тому до виплати і підлягають нарахування саме за зазначений період.
З врахуванням отриманої позивачем разової грошової допомоги за 2006 рік в розмірі 50 грн., суд вважає необхідним стягнути на його користь недосплачену разову грошову допомогу за вказаний період в розмірі 1027 грн. (359грн.х 3 - 50 грн.=1027 грн.). В решті позов задоволенню не підлягає.
Оскільки головним розпорядником коштів в області є саме Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, то суд стягує дані виплати з зазначеного відповідача.
Щодо вимог, заявлених до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання їх дій незаконними, то суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та не є розпорядником коштів. Тому в задоволенні позовних вимог до нього суд відмовляє.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 94, 158 - 163, 167, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Відмовити ОСОБА_1 в поновленні пропущеного строку для звернення до суду за безпідставністю.
Стягнути з Головного управління праці і соціального захисту населення на користь ОСОБА_1 - 1027 грн., як щорічну недовиплачену суму одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2006 рік
В решті позовних вимог відмовити за їх безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Попова О.Г.