Постанова від 08.06.2007 по справі 29/151-А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2007р.

м.Київ

№ 29/151-А

За позовом Приватне підприємство "ОТО - 2000"

До Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва

Предмет адміністративного позову

зобов"язання вчинити дії

Суддя

Секретар судового засідання Вознюк М.В.

Представники

від позивача

ОСОБА_1 -голова ліквід. комісії (довір. в справі)

від відповідача

Галій Ю.М. -держ. под. інсп. (довір. в справі)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 08.06.2007 о 12 год. 18 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 11.06.2007, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати ДПІ у Оболонському районі м. Києва у встановлений законодавством термін провести перевірку, зняти з обліку приватне підприємство "ОТО-2000" в якості платника податків та надати відповідну довідку за формою №22-ОПП або за формою №10-ОПП для пред'явлення відповідним органам.

Заявою від 30.05.2007 позивач уточнив позовні вимоги та просить зобов'язати відповідача у місячний термін провести комплексну документальну перевірку підприємства за останні три роки з метою зняття з обліку Приватного підприємства "ОТО-2000" в якості платника податків.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 КАС України 16.05.2007 та 29.05.2007 в судовому засіданні оголошувалась перерва, в зв'язку з чим постанова приймається зазначеною датою.

Позовні вимоги мотивовані наступним. 14.03.2006 засновником ПП. "ОТО-2000" ОСОБА_2 було прийняте рішення про ліквідацію підприємства. Відповідно до п. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу" №509-ХІІ ДПІ зобов'язана провести позапланову виїзну перевірку, якщо проводиться ліквідація підприємства. Згідно інструкції "Про порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)" термін початку такої перевірки складає один місяць з дня отримання документа, що надійшов до органу ДПС. Станом на сьогоднішній день перевірка не розпочата, чим порушено право позивача на припинення діяльності підприємства.

Відповідач у письмових заперечення на позов, його представники у судових засіданнях позовних вимог не визнали, мотивуючи свої заперечення тим, що 21.03.2006 ДПІ було отримано заяву про зняття з обліку платника податків ПП. "ОТО-2000" та заяву про анулювання реєстрації платника податків на додану вартість. Згідно Наказів Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005 №350 та №386/ДСК від 06.09.2005 з метою вирішення питання щодо обґрунтованості відшкодування ПДВ з бюджету надіслано запити до інших ДПІ про проведення зустрічних перевірок по взаємовідносинам з ПП. "ОТО-2000" по іншим підприємствам. Станом на 16.04.2007 відповіді не надійшли. Разом з тим, від ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва надійшов лист про призупинення ліквідаційної процедури ПП. "ОТО-2000", в зв'язку з взаємовідносинами з підприємством в другому ланцюгу, перевіряємому в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва. За таких обставин, проведення перевірки на сьогоднішній день є неможливим.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як підтверджено матеріалами справи, 14.03.2006 власником Приватного підприємства "ОТО-2000" ОСОБА_2 було прийняте рішення про припинення підприємницької діяльності (копія рішення в справі).

21.03.2006 ДПІ у Оболонському районі було отримано заяву про зняття з обліку платника податків ПП. "ОТО-2000" та заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Вказаний факт відповідачем не заперечується.

Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті ліквідації.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу (ст. 105).

Статтею 110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ст. 111 ЦК).

21.03.2006 до ЄДР внесено запис про припинення юридичної особи ПП. "ОТО-2000" за рішенням власника.

Відповідно до п. 1.ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору, у т.ч. довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах).

Статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Відповідно до п. 6 ст. 111 вказаного Закону при проведенні реорганізації (ліквідації) підприємства проводиться позапланова виїзна перевірка. Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів. Подовження термінів проведення позапланової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 5 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 2 робочих дні.

Відповідно до ч. 8 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу» позапланова виїзна перевірка здійснюється за рішенням керівника податкового органу, яке оформлюється наказом.

Згідно п. 1.2 Наказу "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами" від 16.09.2002 №429 планова та позапланова перевірка може бути комплексною. Комплексна перевірка - це документальна перевірка фінансово-господарської діяльності підприємства, якою охоплюються питання повноти нарахування та своєчасності сплати всіх видів податків, зборів, інших обов'язкових та інших платежів, контроль за якими покладено на органи державної податкової служби України. При проведенні комплексної документальної перевірки складається один зведений акт комплексної перевірки, а в разі відсутності порушень -довідка (п. 1.4).

Порядок зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби регламентується Наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку платників податків" (в редакції станом на момент подачі до органів ДПС заяви).

Згідно п. 8.1 Інструкції з метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізичної особи як підприємця, а також ліквідація філії, відділення, відокремленого підрозділу платника податків, унаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата статусу як платника податків відповідно до законодавства.

Юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи, у т.ч. заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП.

Відповідно до п. 8.2 Інструкції у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою N 8-ОПП (додаток 8) від платника податків; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.

Призначається перевірка, яку відповідні підрозділи розпочинають протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим.

Як вже зазначалось вище, ДПІ у Оболонському районі було отримано заяву про зняття з обліку платника податків ПП. "ОТО-2000" за формою 8-ОПП 21.03.2006 (копія в справі).

Жодних доказів, що ДПІ у Оболонському районі приймалось рішення про призначення та проведення перевірки позивача, у т.ч. прийняття керівником податковї інспекції відповідного наказу, як це встановлено чинним законодавством, відповідачем не надано.

Судом не приймаються як докази неможливості проведення перевірки позивача запити до інших податкових інспекцій, оскільки вони датовані 2007 роком, в той час як проведення перевірки мало бути розпочате не пізніше 21.04.2006 року.

При цьому слід зауважити, що позивач виконав всі передбачені чинним законодавством дії щодо підстав проведення такої перевірки, у т.ч. своєчасно подав до органу податкової служби заяву за формою 8-ОПП.

Розглядаючи спір по суті, суд також зважає на наступне.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірність своїх дій щодо не проведення перевірки позивача, в зв'язку з ліквідацією підприємства та не надав належних доказів щодо неможливості її проведення на протязі одного року.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати позивача підлягають відшкодуванню йому з Державного бюджету України в розмірі 3,40 грн.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 97, 158-163, 167 КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Державну податкову інспекцією у Оболонському районі м. Києва у місячний термін з моменту набрання чинності Постановою господарського суду м. Києва у справі №29/151-А провести комплексну документальну перевірку Приватного підприємства "ОТО-2000" за останні три роки з метою зняття з обліку Приватного підприємства "ОТО-2000" в якості платника податків.

Стягнути з Державного бюджету на користь Приватного підприємства "ОТО-2000" судові витрати в сумі 3,40 грн.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя І.В. Усатенко