Справа № 561/67/21
іменем України
23 лютого 2021 року смт Зарічне
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Дідик А. В.,
при секретарі Расевич Г. І.,
з участю прокурора Галушко О. П.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
його захисника - адвоката Жуковської С. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Збараж, Тернопільської області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , одруженого, на утриманні двоє малолітніх дітей, працюючого лісничим Мутвицького лісництва ДП “Зарічненське лісове господарство”, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду лісничого Мутвицького лісництва Державного підприємства “Зарічненське лісове господарство”, відповідно до підпункту «е» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про запобігання корупції” будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, без поважних причин, несвоєчасно, 30 листопада 2020 року об 12:27 год., подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2019 рік чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав повністю, пояснив, що сформував чернетку декларації на офіційному сайті НАЗК у березні 2020 року та вважав, що подав декларацію. Про те, що декларація не прийнята системою довідався 27 листопада 2020 року і повторно подав її 30 листопада 2020 року. Пояснив, що умислу на неподання декларації не мав. Просив застосувати щодо нього ст. 22 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Жуковська С. А. підтримала позицію підзахисного, просила звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення, оскільки правопорушенням не заподіяно шкоди державним чи суспільним інтересам, правопорушення носить формальний характер, а також відсутній умисел ОСОБА_1 , щодо неподання декларації.
Прокурор Галушко О. П. у судовому засіданні пояснив, що вина ОСОБА_1 повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а тому просить визнати його винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити покарання в межах санкції цієї статті.
Заслухавши думку, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративним правопорушенням є несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України “Про запобігання корупції” від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , наказом по Держаному підприємству “Зарічненське лісове господарство” № 161 від 08 вересня 2004 року у порядку переведення прийнято на посаду лісничого Мутвицького лісництва лісництва (а. с. 16). Вказана посада входить до складу лісової охорони та передбачає безпосередню відповідальність за охорону лісу і довіреного майна в обходах лісництва, організацію та забезпечення здійснення комплексу робіт по охороні лісу від пожеж та самовільних рубок, по захисту лісів від шкідників та хвороб , забезпечення проведення усіх лісогосподарських робіт у лісництві. У своїй діяльності лісничий, повинен дотримуватись вимог Закону України “Про запобігання корупції”, що зазначено у попередженні про встановлення обмежень законами України “Про запобігання корупції” з яким ОСОБА_1 ознайомлювався 19 лютого 2015 року (а. с. 18).
Відповідно до ч. 1 ст. 89 Лісового кодексу України охорону і захист лісів на території України здійснюють: державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління. У ч. 2 цієї статті визначено, що державна лісова охорона має статус правоохоронного органу.
Порядок діяльності державної лісової охорони та лісової охорони визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Відповідно правовий статус та повноваження державної лісової охорони визначається у ст. ст. 89-92 Лісового кодексу України та Положенні про державну лісову охорону, затвердженому Постановою КМУ № 976 від 16 вересня 2009 року.
У порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції” , ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 є субєктом відповідальності за вчинення правопорушення, повязаного з корупцією, згідно з підпунктом «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про запобігання корупції”.
Відповідно до вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції” особи, зазначені у пункті 1, підпункті “е” пункту 2 частини першої ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно, до 1 квітня, подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
У п. 2-1 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством.
Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства надається шляхом можливості перегляду, копіювання та роздрукування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.
За таких обставин лісничий ДП “Зарічненське лісове господарство” був зобов'язаний до 00 год. 00 хв. 01 червня 2020 року, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
Витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а. с. 8-11) встановлено, що ОСОБА_1 декларація за 2019 рік подана несвоєчасно, а саме 30 листопада 2020 року об 12 год. 27 хв.
Таким чином ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, перебуваючи на посаді лісничого, що належить до органів державної лісової охорони, маючи реальну можливість подати декларацію, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим порушив вимоги, передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції” та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Судом взято до уваги аргументи ОСОБА_1 та його захисника, що адміністративним правопорушенням не заподіяно шкоди, державним та суспільним інтересам, наявні пом'якшуючі відповідальність обставини, як от: щире розкаяння особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутність умислу на неподання декларації, вчинення правопорушення вперше, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.
Зважаючи, що згідно ст.. 23 КУпАП основною метою накладення стягнення є виховання особи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 та вважає за можливе застосувати ст. 22 КУпАП зі звільненням його від адміністравтивної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 283, 284 КУпАП, суд,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі закрити.
Копію постанови протягом трьох днів вручити особі, щодо якої її винесено.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А. В. Дідик