Справа №293/323/21
Провадження № 3/293/893/2021
23 лютого 2021 рокусмт Черняхів
Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Збаражський Олег Миколайович, розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Черняхівського відділення поліції Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючий за ч.1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
29.01.2021 Черняхівським відділенням поліції Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області відносно ОСОБА_1 складений протокол серії ВАБ № 173431, про вчинення ним 29.01.2021 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ № 173431 від 29.01.2021 вбачається, що 29.01.2021 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , перебував без документів, що посвідчують особу, у подальшому пішов у напрямку вул. Черняхівська у невідомому напрямку, чим порушив вимоги п.п. 2 п. 2 постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З норми ст. 278 КУпАП вбачається, що при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує ряд питань, одним з яких є правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається, зокрема, на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Згідно вимог ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено час вчинення адміністративного правопорушення.
Більше того, в протоколі, що надійшов до суду, у розділі відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зазначено по батькові « ОСОБА_2 », в той час як з доданих матеріалів вбачається по батькові правопорушника « ОСОБА_3 », а також протокол містить виправлення в графі дата народження правопорушника.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення не стоїть підпис ОСОБА_1 про ознайомлення з внесеними виправленнями, суд не має можливості переконатися у дотриманні вимог КУпАП та вказаної Інструкції при складенні протоколу.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Таким чином, матеріали необхідно повернути до органу національної поліції для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 256, 278, 283 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №173431 від 29.01.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч.1 ст.44-3 КУпАП повернути до Відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Збаражський