ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 лютого 2021 року м. Київ № 640/14800/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомПриватного акціонерного товариства «Енергополь-Україна»
доСвятенко Тетяни Олегівни , державного реєстратора Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації
третя особа ОСОБА_2
провизнання незаконною реєстраційну дію, скасування запису про державну реєстрацію,
Приватне акціонерне товариство «Енергополь-Україна» (далі по тексту - позивач, ПАТ «Енергополь-Україна») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Святенко Тетяни Олегівни , державного реєстратора Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач, державний реєстратор), в якому просить:
1) визнати незаконною вчинену державним реєстратором 25.06.2020 реєстраційну дію про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміна керівника, складу підписантів ПАТ «Енергополь-Україна»;
2) визнати незаконним та скасувати помилково внесений державним реєстратором запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію №10691070023004574 від 25.06.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації було проведено реєстраційну дію до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів, відповідно до якої внесено відомості про те, що ОСОБА_3 є керівником товариства з 25.06.2020, а не з 24.06.2020, як визначив уповноважений орган товариства. Тобто, на думку позивача, реєстратором допущено помилку в даті, з якої було змінено керівника товариства. Відповідачем не було виправлено помилку в установленому Законом порядку та строки. Наявність недостовірної інформації про особу, яка вказана керівником товариства станом на 24.06.2020 суперечить інтересам позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін та залучено до участі у справі ОСОБА_2 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Вказаною ухвалою відповідачу надано час для надання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та запропоновано третій особі надати пояснення щодо позовної заяви.
У письмовому відзиві на позов (вх. №03-14/106888/20 від 29.07.2020) відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вказавши на те, що реєстраційна дія від 25.06.2020 стосовно ПАТ «Енергополь-Україна» була вчинена державним реєстратором на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом про реєстрацію. Крім того, зауважив на тому, що жодних письмових звернень з приводу виправлення помилок, допущених при проведенні реєстраційної дії від 25.06.2020 стосовно ПАТ «Енергополь-Україна» до відповідача не надходило.
Від третьої особи на адресу суду письмових пояснень не надходило.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПАТ «Енергополь-Україна» є господарюючим суб'єктом, створеним відповідно до законодавства України, від імені якого діє його керівний орган (директор), який призначається відповідно до Статуту Товариства та Положення про наглядову раду.
23.06.2020 відбулось засідання Наглядової ради ПАТ «Енергополь-Україна», на якому було розглянуто питання зміни директора товариства.
Відповідно до рішення, оформленого протоколом засідання наглядової ради ПАТ «Енергополь-Україна» від 23.06.2020 було вирішено:
- звільнити ОСОБА_2 з посади директора товариства з 23.06.2020 року; виключити ОСОБА_2 з числа осіб, які мають право вчиняти дії від імені товариства без довіреності з 23.06.2020;
- обрати ОСОБА_3 директором товариства з 24.06.2020; уповноважено ОСОБА_3 на проведення державної реєстрації змін.
На виконання рішення Наглядової ради ПАТ «Енергополь-Україна», ОСОБА_3 звернувся до державного реєстратора Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та надав в повному обсязі пакет документів, передбачений законодавством для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.
Державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Святенко Тетяною Олегівною було проведено реєстраційну дію до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів, відповідно до якої внесено відомості про те, що ОСОБА_3 є керівником товариства з 25.06.2020, а не з 24.06.2020, як визначив уповноважений орган товариства.
Не погоджуючись з зазначеною реєстраційною дією, вважаючи її такою, що суперечить інтересам позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок та підстави державної реєстрації відомостей про юридичну особу, зокрема, про її керівні органи, визначені відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженому Наказом МЮУ від 09.02.2016 № 359/5.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (надалі - Закон) державний реєстратор здійснює реєстраційні дії на підставі поданих йому заявником документів. Так, державний реєстратор зобов'язаний прийняти подані заявником документи, перевірити їх на наявність підстав для відмови у державній реєстрації та провести реєстраційну дію (у тому числі урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.
Статтею 9 Закону визначено, що відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі відповідних заяв про державну реєстрацію.
При цьому, в п.п. 13, 19 статті 9 Закону визначено, що в Єдиному державному реєстрі обов'язково містяться відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі.
Статтями 7, 10 Закону визначено, що єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, шо не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Статтею 15 Закону визначено, що рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, яке подається державному реєстратору, повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.
Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується з обов'язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів та підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису, а також інших випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
За відсутності підстав для відмови або зупинення реєстраційних дій реєстратор зобов'язаний вчинити реєстраційну дію відповідно до рішення, прийнятого уповноваженим органом юридичної особи та не має права на альтернативні рішення, які не співпадають з реченнями органу юридичної особи.
Відповідно до статті 26 Закону державний реєстратор зобов'язаний вчинити реєстраційну дію щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на підставі поданих йому документів- протягом 24 годин після надходження таких документів.
Частинами 2,4 статті 32 Закону передбачено, що у разі виявлення суб'єктом державної реєстрації помилки, допущеної у відомостях Єдиного державного реєстру, він в одноденний строк безоплатно виправляє допущену помилку та письмово повідомляє про це заявника. Виправлення помилок у відомостях Єдиного державного реєстру може здійснюватися також на підставі судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 24.06.2020 до Управління (Центру) надання адміністративних послуг Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації звернулась юридична ПАТ «Енергополь-Україна» (код ЄДРПОУ 20022334) в особі ОСОБА_3 з метою проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР).
Заявником були надані наступні документи:
- заповнена заява щодо державної реєстрації юридичної особи за формою, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3268/5;
- оригінал протоколу засідання Наглядової ради ПАТ «ЕНЕРГОПОЛЬ- УКРАЇНА»;
- квитанція про сплату адміністративного збору на суму 630,00 грн.
В подальшому, відповідно до абзацу першого пункту 2 розділу III Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5, зареєстрована заява та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування та долучені до такої заяви, за допомогою програмних засобів ведення ЄДР були передані на розгляд до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців апарату Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Відділ).
25.06.2020 заступником начальника Відділу - державним реєстратором Святенко Т.О. до ЄДР було внесено реєстраційну дію від 25.06.2020 №10691070023004574.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону про реєстрацію відомості про юридичну особу вносяться до ЄДР на підставі відповідних заяв про державну реєстрацію. Форми заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». При цьому, відповідна форма (№2) взагалі не містить полів для зазначення дати призначення керівника виконавчого органу юридичної особи. Крім того, наявність таких відомостей в ЄДР, не передбачено Законом про реєстрацію, зокрема, пунктом 13 частини другої статті 9.
Також, відповідно до частини третьої статті 26 Закону про реєстрацію передбачено, що державна реєстрація може проводитися у скорочені строки. Підстави, порядок та розмір плати за проведення державної реєстрації у скорочені строки встановлюються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1133 «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у скорочені строки» установлено, що за проведення реєстрації протягом шести годин додатково до адміністративного збору заявником вноситься плата у подвійному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію, протягом двох годин - у п'ятикратному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію.
Таким чином, заявник мав можливість здійснити проведення державної реєстрації відповідних змін у скорочені строки, але нею не скористався.
Процедура виправлення помилок, допущених у відомостях ЄДР, визначена статтею 32 Закону про реєстрацію. У разі виявлення у відомостях Єдиного державного реєстру помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки), допущеної суб'єктом державної реєстрації, заявник письмово в паперовій або електронній формі повідомляє про це суб'єкта державної реєстрації, який перевіряє відповідність відомостей Єдиного державного реєстру інформації, що міститься в документах, що стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, суб'єкт державної реєстрації безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення.
Виправлення помилки у відомостях Єдиного державного реєстру, допущеної не з вини суб'єкта державної реєстрації, здійснюється за плату, розмір якої встановлений цим Законом.
Однак, жодних письмових звернень заявника з приводу виправлення помилок, допущених при проведенні реєстраційної дії від 25.06.2020 №10691070023004574 стосовно ПАТ «Енергополь-Україна» в матеріалах справи не міститься.
Аналізуючи вище викладене, суд дійшов висновку про доведення відповідачем правомірності проведення реєстраційної дії від 25.06.2020 №10691070023004574, у зв'язку із чим позовні вимоги ПАТ«Енергополь-Україна» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналіз матеріалів справи підтверджує, що відповідач при проведенні реєстраційної дії від 25.06.2020 №10691070023004574 діяв згідно приписів частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірно, а саме: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до переконання про доведеність відповідачем правомірності проведення реєстраційної дії від 25.06.2020 №10691070023004574 та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Беручи до уваги положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, відшкодування судового збору останньому не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Енергополь-Україна» - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Є.В. Аблов
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Енергополь-Україна» (04201, Київ, вул. Кондратюка, 1, код ЄДРПОУ 20022334)
Відповідач: Святенко Тетяна Олегівна, державний реєстратор Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (02000, Київ, вул. Олександра Кошиця, 11)
Третя особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1