Рішення від 22.12.2020 по справі 640/1980/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 року м. Київ №640/1980/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2020р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" незаконною та зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві включити до розрахунку пенсії позивача інші додаткові види грошового утримання, а саме: 100% посадового окладу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2004 №199, надбавку 15% за роботу з таємними документами, надбавку 25% за науковий ступінь та вчене звання, 90% за безперервну службу по указу Президента України від 05.05.2003 №389, 33,3% премії, що визначені у грошовому атестаті позивача від 14.10.2014 серія ЗС №210829 і розрахунку пенсії за вислугу років від 03.11.2004р.;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо виплати позивачу у 2018р. лише 50%, у 2019р. - 75%, у 2020р. - 100% підвищення до пенсії та зобов'язати відповідача виплачувати з 01.01.2018 100% суми підвищення пенсії позивача невідкладно однією сумою;

- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести позивачу перерахунок пенсії та виплату недоплачених сум пенсії за вислугу років з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням 100% пенсії та у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2018 з подальшою виплатою у повному обсязі.

Підставою позову зазначено те, що пенсія виплачується без всіх складових грошового забезпечення, визначених ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Пенсія безпідставно виплачується частинами, що, на думку позивача, не відповідає ч. 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким передбачено, що виплата пенсії провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, тобто не передбачено виплати пенсії у майбутньому частинами. Вважає, що відтермінування виплати пенсії в повному обсязі шляхом поетапного підвищення є дискримінаційним щодо нього. Також доводить, що зменшення відповідачем основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% від суми грошового забезпечення під час її перерахунку є незаконними.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що пере-рахунок пенсії позивачу проведено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Мініс-трів України від 21.02.2018 №103 та довідки уповноваженого органу. Вимога позивача про виплату пенсії одним платежем суперечить положенням Постанови №103.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.

У 2004р. позивача звільнено з військової служби у запас. Позивач перебуває на обліку у відповідач і отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та отриманої від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Згідно з наявною у справі копією розрахунку пенсії за вислугу років (01.01.2018-31.12.2018) по пенсійній справі ФА 13758 основний розмір пенсії позивача становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 37), підсумок пенсії з надбавками становить 10437, з урахуванням попередньої суми пенсії 5199,6 та підвищення 2618,7 (50% від 5237,4): 7818,30 грн. Згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 №103 підвищення складає 5237,4, з них виплачується:

- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 2618,7;

- з 01.01.2019 щомісячно 75% від підвищення: 3928,05.

Згідно з наявною у справі копією розрахунку пенсії за вислугу років (01.01.2019) по пенсійній справі ФА 13758 основний розмір пенсії позивача становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 37), підсумок пенсії з надбавками становить 10437, з урахуванням попередньої суми пенсії 5199,6 та підвищення 3928,05 (75% від 5237,4): 9127,65 грн. Згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 №103 підвищення складає 5237,4, з них виплачується:

- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 2618,7;

- з 01.01.2019 щомісячно 75% від підвищення: 3928,05.

Судом досліджено також додані до позовної заяви копії розрахунку пенсії позивача, датованого листопадом 2004р., та грошового атестату серія ЗС №210829 , з яких встановлено, що до складу грошового утримання позивача для обчислення пенсії, крім окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, також включено додаткові види грошового забезпечення, при цьому відсоткове значення розміру основної пенсії позивача за вислугу років 37 років визначено у розмірі з 90% грошового забезпечення.

19 листопада 2019р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою, в якій, зазна-чивши про безпідставне зменшення відсоткового значення розміру призначеної пенсії з 90% до 70%, просив призначити та перерахувати йому пенсію з урахуванням усіх складових грошового забезпечення позивача у розмірі 74% грошового забезпечення та виплатити недоплачені суми, послався на рішення Верховного Суду від 16.10.2019 у справі №240/5401/18.

У відповідь листом від 05.12.2019 №294807/02/К-14364 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивачу про те, що при проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 здійснено на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням посадового окладу, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, розмір пенсії позивача обчислювався відповідно до редакції закону, чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених цією постановою.

Спірні правовідносини стосуються перерахунку і виплати пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстро-кової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підви-щення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій війсь-ковослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінету Міністрів України.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зат-вердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Зако-ном, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вис-лугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогіч-ною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).

У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018, з ураху-ванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звіль-нення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місце-вого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Зважаючи на положення ч. 4 ст. 63 Закону №2262 щодо повноважень Кабінету Мініст-рів України передбачати умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, у зв'язку з підви-щенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а також на ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Міністрів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання, суд дійшов висновку про правомірність проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки уповноваженого органу, складеною у 2018р. за формою, чинною на час виникнення спірних правовідносин з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та відсутність підстав для враху-вання спірних надбавок і премії.

Враховуючи встановлені вище обставини і наведені мотиви, суд дійшов висновку про правомірність оспорюваної відмови відповідача.

Оскільки відповідач не допустив порушення законодавства і права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018, а також враховуючи, що позивачем не було надано відповідачу нової довідки уповноваженого органу, яка б містила відомості про спірні надбавки і премії як складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, то підстав для задоволення вимоги про зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням вказаних надбавок та премії немає.

Окремо, проаналізувавши рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 і Верховним Судом прийнято рішення від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, суд зазначає наступне.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Рішення суду у справі №826/3858/18 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 і від 21.02.2018 №103. Водночас, у зв'язку з набранням 05.03.2019 цим рішенням законної сили та згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2019 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які він одержував.

Також, Верховним Судом прийнято рішення від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, в якому зроблено висновок про наявність підстав для оформлення та подання до органів Пенсійного фонду нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Водночас, реалізація позивачем цього права і його захист не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. Як вже зазначав суд, оновленої довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач не надав, тому підстав у відповідача самостійно здійснити перерахунок пенсії не було.

З огляду на суб'єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог щодо зменшення ГУ ПФУ в м. Києві відсоткового значення розміру основної пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа у цій частині є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яке набрало законної сили 16.10.2019.

У п. 30 вказаного рішення Верховний Суд, з яким погодилася Велика Палата Верхов-ного Суду, дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови КМ України №103 відсутні підстави для засто-сування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 цього Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною вели-чиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основ-ної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

У своєму відзиві відповідач не навів спростувань доводам позивача у цій частині і прийнятності вказаного висновку Верховного Суду при розгляді цієї справи.

Отже, враховуючи вищевказаний висновок Верховного Суду, суд дійшов висновків про неправомірність зменшення відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивача її основного розміру з 90% до 70% грошового забезпечення.

З метою поновлення права позивача на отримання пенсії у належному розмірі підля-гає задоволенню позовна вимога про зобов'язання відповідача провести перерахунок належної позивачу пенсії з 01.01.2018 з урахуванням основного її розміру 90% від грошового забезпечення для обчислення пенсії (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна набавка за вислугу років), а також про зобов'язання відповідача виплатити позивачу недотриману з 01.01.2018 пенсію.

Щодо виплати пенсії однією сумою, суд зважає на таке.

Згідно з висновком Верховного Суду у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 скасування п.п. 1, 2 постанови КМ України №103 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постановою КМ України №704. Із 05.03.2019 пенсія особі підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Справа, яка розглядається не підпадає під ознаки типової, проте висновки Верховного Суду підлягають врахуванню згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.

Зважаючи на вказаний висновок Верховного Суду, суд вважає неправомірною виплату з 05.03.2019 позивачу пенсії з урахуванням 75% підвищення, тому вимога у частині зобов'я-зання відповідача провести виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100% підвищення пенсії підлягає задоволенню.

Щодо виплати позивачу пенсії у період до 04.03.2019 з урахуванням 100% підвищення пенсії, то підстав для зобов'язання відповідача здійснити такі дії немає, оскільки у цей період діяли і не були визнані нечинними положення п.п. 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 №103, а згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Щодо виплати позивачу 100% підвищення після 31.12.2019, то з 01.01.2020 підви-щення пенсії виплачується позивачу у повному обсязі, тому підстав для додаткового зобов'язання відповідача вчиняти такі дії у суду немає.

Щодо строку звернення до суду, то, враховуючи положення ч. 2 ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно з якою суми пенсії, не одержані своєчасно з вини орга-ну, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, тому суд не вбачає підстав для залишення позову без розгляду.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Позивачем згідно з квитанцією від 2801.2020 №0.0.1598088780.1 сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн.

З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 2801.2020 №0.0.1598088780.1 судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає стягненню на його користь з відповідача у розмірі 420,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2018 основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію з урахуванням основного її розміру 90% грошового забезпечення та виплатити недоотриману з 01.01.2018 суму пенсії з урахуванням фактичних виплат та з урахуванням 100 відсотків підвищення пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019.

4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420,40 грн. (чотириста двадцять грн. 40 коп.).

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко