про відмову у роз'ясненні судового рішення
23 лютого 2021 р. м. Чернівці cправа № 600/2718/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про роз'яснення судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про роз"яснення судового рішення,-
11.12.2020 р. до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому ОСОБА_1 просив :
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не здійснення (відмови) перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені у довідці від 30.07.2020 р. №21/428 підготовленої та наданої Управлінням СБУ у Чернівецькій області для обчислення та перерахунку розміру пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення вказаних у довідці Головним управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області з 01.01.2018 р. на підставі довідки від 30.07.2020 №21/428, яку надав ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яка знаходиться в пенсійній справі №N/A1523 пенсінера ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", нарахувати та виплачувати пенсію з врахуванням довідки Управління СБУ в Чернівецькій області від 30.07.2020 р. №21/428, яку подав ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та знаходиться в пенсійній справі №N/A1523 з врахуванням наступних складових : посадовий оклад -5500,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 3420,00 грн, надбавка за особливі умови проходження служби 53% - 5437,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 %- 825,00 грн, надбавка військовослужбовцям підрозділів спецоперацій і боротьби з тероризмом 80 % - 5472,00 грн, премія 10% - 550,00 грн;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 р. лише 50 % та виплати з 01.01.2019 р. лише 75 % суми підвищення розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. у розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення розміщення пенсії, визначено станом на 01.03.2018 р. (з врахуванням проведених виплат) та виплатити недоплачену частину розміру пенсії однією сумою.
27.01.2021 р. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не здійснення (відмови) перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені у довідці від 30.07.2020 р. №21/428 підготовленої та наданої Управлінням СБУ у Чернівецькій області для обчислення та перерахунку розміру пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення вказаних у довідці Головним управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області з 05.03.2019 р. на підставі довідки від 30.07.2020 №21/428, яку надав ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яка знаходиться в пенсійній справі №N/A1523 пенсіонера ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судовий збір у розмірі 420.40 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
12.02.2021 р. на адресу суду від позивача надійшла заява про роз'яснення судового рішення а саме в п.4 прохальної частини.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.
Так, оскільки рішення у справі №600/2718/20-а було ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмовому провадженні), то і питання щодо роз'яснення судового рішення також вирішується судом в порядку письмового провадження.
Ознайомившись із заявою позивача про роз'яснення рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.01.2021 р. у справі №824/2718/20-а, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи із наступного.
Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
В п. 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд вказує на те, що необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.
Згідно п. 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" №7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
Суд також зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Суд звертає увагу на те, що ст. 254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).
Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, роз'яснено може бути рішення чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тому, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення, якщо таке право надане Кодексом адміністративного судочинства України.
Водночас, в рішенні Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.01.2021 р., чітко та зрозуміло викладено зміст такого судового рішення, рішення викладено з додержанням норм, передбачених Кодексом адміністративного судочинства.
Суд наголошує, що адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково, при цьому, пунктом 3 резолютивної частини рішення зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Пунктом 5 резолютивної частини рішення відмовлено в іншій частині позовних вимог.
При цьому в мотивувальній частині рішення позивачу було роз'яснено щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Управління СБУ по Чернівецькій області від 30.07.2020 р. №21/428.
Отже, суд констатує, що рішення суду є цілком зрозумілим та не потребує роз'яснення. З резолютивної частини судового рішення вбачається, що його текст труднощів для розуміння не викликає, суть є зрозумілою та не двозначною, тому розширеного тлумачення, шляхом її роз'яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви про роз'яснення рішення.
На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 254, КАС України, суд -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення - відмовити.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя І.В. Маренич