про залишення позовної заяви без руху
23 лютого 2021 року справа № 580/820/21
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до ЦЕНТРУ ПО НАРАХУВАННЮ ТА ЗДІЙСНЕННЮ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ про визнання протиправним рішення і зобов'язання вчинити дії,
18.02.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ЦЕНТРУ ПО НАРАХУВАННЮ ТА ЗДІЙСНЕННЮ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Максима Залізняка, будинок 10; код ЄДРПОУ 21367450) (далі - відповідач) про:
визнання неправомірним та скасування рішення від 20.08.2020 №982/02-06 про відмову нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком;
зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 року, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
В обґрунтування зазначив, що отримав грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі 3640,00грн. Звернувся до відповідача письмовою заявою про її перерахунок. Відповідач листом від 20.08.2020 повідомив про виплату нарахованої суми допомоги через відділення АТ «Ощадбанк» платіжним дорученням від 10.04.2020 №2 відповідно до норм чинного законодавства.
Ознайомившись із матеріалами позову, виявлено недоліки позовної заяви, які перешкоджають відкриттю провадження у справі.
Відповідно до пунктів 4-5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Вказучи предметом оскарження рішення відповідача від 20.08.2020, позивач не врахував, що вказані ним реквізити відповідають листу, що не є актом владного розпорядчого характеру та не може бути предметом самостійного оскарження з огляду на таке.
Порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, порядок взаємодії з цих питань зазначених органів з виконавчими органами міських, селищних і сільських рад (у тому числі об'єднаних територіальних громад) безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг визначає Інструкція щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 №345 (далі - Інструкція №345).
Пунктом 7.4 Інструкції №345 визначено, що до особової справи отримувача допомоги підшиваються: розрахунок нового розміру соціальної допомоги, який перевіряється головним спеціалістом з опрацювання заяв, рішення щодо надання допомоги в новому розмірі, яке оформлюється протоколом та затверджується підписом начальника Управління або іншої особи, якій надано таке право, датою та печаткою (за наявності) на протоколі.
Отже, рішенням відповідача, як суб'єкта владних повноважень, є протокол. Однак протоколу з реквізитами від 20.08.2020 №982/02-06 матеріали позову не містять і у позовній заяві жодних доводів про прийняття протоколу про відмову нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Лист зі вказаними ревізитами не містить жодного владного припису та має інформативний характер.
Згідно з ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Тому суд дійшов висновку про наявність недоліків позовної заяви, що можуть бути усунені шляхом уточнення змісту та складу позовних вимог. У разі наміру позивача оскаржити рішення відповідача, має зазначити вірні його реквізити. Якщо спір стосується судового захисту позивача на отримання допомоги в належному розмірі, а рішення суб'єкт владних повноважень не прийняв, позивач в праві оскаржити відповідні дії або бездіяльність з дотриманням вимог ст.ст.122-123, 160-161 КАС України, про що зазначити у позовній заяві.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У пунктах 16-17 постанови Верховного Суду від 24.11.2020 у справі №815/460/18 зазначено:
« 16. Важливо, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
17. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якої додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків, якщо інше прямо не передбачено законом.»
Крім того Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а зазначила: «Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що норми статті 87 Закону № 1788-ХІІ, статті 46 Закону № 1058-ІV і статей 51, 55 Закону № 2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:
1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;
2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.»
Відповідно до абз.30 ст.12 Закону України від 01.01.2021 №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - ЗУ №3551-XII) встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно з абз.1, 2 ст.17-1 ЗУ №3551-XII визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Розмір одноразової грошової допомоги до 5 травня 2020 року встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова №112).
Відповідно до під.4 п.1 Постанови №112 встановлено, що особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” відповідний статус до 5 травня 2020 р. включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня 2020 року.
Вказаними вище нормами законодавства підтверджується, що спірна допомога виплачується до 5 травня. Позивач не заперечує факту отримання вказаного виду допомоги у зазначений строк. Отже, протягом 6 місяців з дати отримання коштів позивач мав право оспорити її розмір.
Водночас 27.02.2020 ухвалене рішення Конституційного Суду щодо неконституційності окремих положень п.26 розділу VI Прикінцевих положень Бюджетного кодексу України, який передбачав обов'язок застосовувати ст.ст.12-16 ЗУ №3551-XII у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів і бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Крім того, офіційне оприлюднення прийняття до розгляду та відкриття зразкової справи Верховним Судом у подібній категорії (справа №440/2722/20) відбулося 29.09.2020.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Зважаючи, що зміст заявленого до захисту права позивача полягає в оспоренні суми коштів, яка йому виплачена 10.02.2020, звертаючись до суду 17.02.2021 (поштова відмітка на конверті, в якому надійшов адміністративний позов), позивач має обов'язок додати до позовної заяви заяву про поновлення пропущеного строку, в якій зазначити доводи про наявність поважних причин такого пропуску, надати на підтвердження відповідні докази.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Тому позивач має надати обґрунтовану заяву щодо поновлення пропущеного строку на звернення до суду.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ст.161 КАС України, вона на підставі ч.1 ст.169 КАС України підлягає залишенню без руху.
З метою забезпечення права позивача на судовий захист своїх прав та інтересів наявні підстави надати строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання протягом 10 днів з дня отримання ухвали обґрунтованої заяви щодо поновлення пропущеного строку на звернення до суду з доказами на підтвердження викладених у ній доводів або наданні суду позовної заяви з уточненими підставами та предметом позову.
Керуючись ст. ст.2-20, 122-133, 160-161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до ЦЕНТРУ ПО НАРАХУВАННЮ ТА ЗДІЙСНЕННЮ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Позивачу надати строк 10 днів з моменту отримання ухвали для усунення викладених у мотивувальній частині ухвали недоліків позовної заяви.
3. Роз'яснити, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
5. Копію ухвали направити позивачу.
Суддя А.М. Бабич