Справа № 560/6992/20
іменем України
23 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову в.о. начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Валентина Бондаренка №203557 від 27 жовтня 2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.
В обґрунтування поданого позову зазначає, що 30 жовтня 2020 року отримав оскаржувану постанову, якою вирішено стягнути адміністративно-господарський штраф у сумі 8500 грн. Вказує, що оскаржуваний документ не містить посилання на відомості чи на норму, на підставі якої його притягнуто до відповідальності. Зазначає, що жодного документу про порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" стосовно нього не складалося, його не викликали до управління Укртрансбезпеки для надання пояснень та не повідомляли про дату та час розгляду справи про застосування адміністративно-господарських санкцій, відповідний акт щодо порушення не складався. Зауважує, що йому не вручалася/видавалася/надсилалася довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю та не вручалися/видавалися/надсилалися інші докази виміру або зважування транспортного засобу, де б зазначалися результати здійснення габаритно-вагового контролю, жодним документом не підтверджується проведення посадовими особами управління Укртрансбезпеки вимірювання або зважування транспортного засобу та відсутня заборона подальшого руху транспортного засобу в разі виявлення порушень. Зауважує, що відповідач, не повідомивши його про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, позбавив його права надати пояснення щодо встановленого порушення, а також змоги надати докази на спростування висновків перевіряючого органу.
Ухвалою суду від 10 листопада 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також витребувано у Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті копії документів, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення.
Ухвалою суду від 30.12.2020 зупинено стягнення на підставі постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №203557 від 27 жовтня 2020 року, яка перебуває на примусовому виконанні у Першому відділі державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) відповідно до відкритого виконавчого провадження №63935569, до набрання законної сили судовим рішенням у справі.
Ухвалою суду від 31 грудня 2020 року повторно витребувано у відповідача копії документів, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення.
Від відповідача 14 січня 2020 року надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно позивача, а саме: заява про примусове виконання постанови; сертифікат перевірки та сертифікат відповідності приладу для автоматичного зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь; лист №84124/38/24-20 від 29 жовтня 2020 року про направлення оскаржуваної постанови №203557 від 27 жовтня 2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу; лист №81606/38/24/20 від 21 жовтня 2020 року про повідомлення суб'єкта господарювання про час і місце розгляду справи про порушення; копії посвідчення водія позивача та свідоцтва про реєстрацію перевіреного транспортного засобу; копія товарно-транспортної накладної №24 від 11 вересня 2020 року; копія чеку про результати зважування від 11 вересня 2020 року та копія акту перевірки №241741 від 11 вересня 2020 року, складеного відносно позивача.
Ухвалою суду від 21 січня 2021 року витребувано у відповідача докази повідомлення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_2 ) під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням про час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, який відбувся 27 жовтня 2020 року о 10:00.
На виконання ухвали суду від 21 січня 2021 року від відповідача надійшли копії: реєстру надісланої вихідної кореспонденції - зокрема, рекомендованого листа №81606/38/24/20 від 21 жовтня 2020 року, направленого позивачу; реєстру номерів рекомендованих відправлень, присвоєних при реєстрації листів Укрпоштою, із зазначенням поштових даних адресатів та роздруківка з офіційного веб-сайту Укрпошти про результати відстеження поштового відправлення, адресованого відповідачем позивачу.
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних клопотань чи заяв до суду не надходило, у зв'язку із чим на підставі п.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши доводи, викладені у позовній заяві, та надані письмові докази, суд встановив такі обставини.
Суть спору полягає в оскарженні позивачем постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу з підстав недотримання державним органом процедури розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та з підстав неправомірності винесення відповідачем оскаржуваного рішення про притягнення до відповідальності через відсутність доказів факту вчинення порушення ФОП ОСОБА_1 .
На підставі направлення на перевірку №026442 від 03 вересня 2020 року посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті 11 вересня 2020 року на автодорозі М-05 "Київ-Одеса" 452 км +811 м о 21 год. 56 хв. проведено перевірку транспортного засобу DAF з напівпричіпом НОМЕР_1 , номерні знаки НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , які належать на праві власності ФОП ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 та серії НОМЕР_5 відповідно.
За кермом вказаного транспортного засобу в момент перевірки перебував позивач, що підтверджується копією його посвідчення водія серії НОМЕР_6 від 15 листопада 2014 року, про що здійснено запис у відповідній графі акту №241741 від 11 вересня 2020 року, складеного за результатами проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (далі - акт перевірки).
Відповідно до акту перевірки встановлено порушення перевезення вантажу - сої насипом, загальною вагою 40,24 т, яка перевозилась позивачем на підставі товарно-транспортної накладної №24 від 11 вересня 2020 року; згідно роздруківки (чеку) результатів динамічного зважування транспортного засобу, проведеного в пункті зважування "Дачне" від 11 вересня 2020 року о 21 год. 56 хв., встановлено навантаження на строєну вісь 23,9 т, при нормативно допустимому в 22 т, чим порушено п.22.5 ПДР, ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - перевищення параметрів на 8,8% від нормативу.
Зазначено, що відповідальність за вказане порушення передбачена абз.14 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Також вказано, що водій транспортного засобу з актом перевірки ознайомлений, від підпису та надання письмових пояснень відмовився.
На підставі матеріалів справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт - акту перевірки, роздруківки результатів зважування транспортного засобу в.о. начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову №203557 від 27 жовтня 2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 8500,00 грн.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню відповідача, суд зазначає наступне.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок №1567).
Згідно із п.14 Порядку №1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
За абз.2 п.15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до абз.2 п.16 Порядку №1567 габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Пунктом 17 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог п.15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів.
У відповідності до норм, викладених в пунктах 21-22 Порядку №1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.
Наявними в матеріалах справи копіями роздруківки (чеку) про результати динамічного зважування, проведеного в пункті зважування "Дачне" о 21 год. 56 хв. 11 вересня 2020 року та акту перевірки спростовуються доводи, викладені позивачем про те, що стосовно нього посадовими особами відповідача не складалося жодного документу про порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", при цьому ФОП ОСОБА_1 ознайомився з актом перевірки та скористався передбаченим п.22 Порядку №1567 правом відмови від його підписання та надання пояснень щодо факту виявленого порушення.
Також суд звертає увагу на те, що згідно з пунктами 25-27 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Суд також встановив, що на підставі розпорядження міського голови м. Хмельницького №53-р від 19 лютого 2016 року, відповідно до Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", протоколу засідання топонімічної комісії від 05 та 11 січня 2016 року №18, протоколу засідання топонімічної комісії від 15 лютого 2016 року №19, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вул. Щорса у м. Хмельницькому перейменована у вул. Спортивну.
Згідно наявної в матеріалах справи копії листа управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області №81606/38/24/20 від 21 жовтня 2020 року, надісланого ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , рекомендованим відправленням з повідомленням про вручення (№ відправлення 2900502837077), відповідач повідомляв позивача про час і місце розгляду справи про порушення. Однак, вказаний лист повернувся до відправника не врученим з незалежних від відповідача причин, що підтверджується наявною в матеріалах справи роздруківкою з офіційного веб-сайту Укрпошти про результати відстеження поштового відправлення №2900502837077.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає безпідставними доводи позивача щодо позбавлення його управлінням Укртрансбезпеки можливості надати пояснення по суті виявленого порушення та неповідомлення про дату та час розгляду справи про застосування до нього адміністративно-господарських санкцій.
Надаючи оцінку позовним вимогам ФОП ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови в.о. начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №203557 від 27 жовтня 2020р. про застосування адміністративно- господарського штрафу в сумі 8500,00 грн., суд також зважає на наступне.
Положенням статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198 затверджені Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до п.16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (далі по тексту - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Підпунктом 4 п.2 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Положеннями п.3 Порядку №879, яке кореспондується з п.16 Порядку №1567, передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Пунктами 16 та 18 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Згідно з пунктом 4 Правил №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
В ході проведення габаритно-вагового контролю посадові особи Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті встановили, що загальна маса транспортного засобу марки DAF з напівпричіпом W2M, номерні знаки НОМЕР_7 , НОМЕР_3 становила 40,06 т, навантаження на строєну ось склало 23,9 т, при допустимому 22 т.
Таким чином, в акті зафіксовано, що навантаження на строєну ось транспортного засобу позивача перевищило нормативно встановлені допустимі вагові параметри на 8,8%, що підтверджується роздруківкою результатів динамічного вагового контролю проведеного в пункті зважування "Дачне" о 21 год. 56 хв. 11 вересня 2020 року.
Законодавством передбачена похибка в розмірі 2%, що еквівалентно 440 кг на строєну вісь. У цій справі перевищення навантаження на строєну вісь становить більше 2%.
Актом перевірки зафіксоване порушення позивачем ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", пункту 22.5 Правил дорожнього руху, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезені вантажу без відповідного дозволу. Як зазначалось вище, із вказаним актом водій транспортного засобу ознайомлений, однак від його підпису та надання пояснень відмовився.
Під час перевірки транспортного засобу у водія позивача був відсутній документ про внесення плати за проїзд транспортним засобом з перевищенням вагових обмежень. Позивач суду такий документ також не надав.
Отже, позивачем не спростовано факту вчинення порушення Закону України "Про автомобільний транспорт", на підставі чого суд дійшов висновку, що відповідач правомірно застосував до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф в розмірі 8500 грн., передбачений абз.14 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Таким чином, оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №203557 від 27 жовтня 2020 року прийнята відповідачем обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України. Відтак, позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
За положеннями ст.139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову, судові витрати на користь позивача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 лютого 2021 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_8 )
Відповідач:Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Соборна, 75,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя Д.А. Божук