Справа № 182/968/21
Провадження № 2-о/0182/71/2021
Іменем України
22.02.2021 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Кобеляцької-Шаховал І.О.
секретаря Іванової Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Нікополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), про встановлення факту смерті, -
17 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , уродженки с.Сомовка Ясиновського району Курської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьку Донецької області. В обґрунтування своїх вимог посилається на наступні обставини.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Сомовка Ясиновського району Курської області, мешкала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 117 від 03 грудня 2020 року та свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 від 21 січня 2021 року, виданим Пролетарським відділом РАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької народної республіки. З метою проведення державної реєстрації смерті своєї матері, відповідно до вимог чинного законодавства України, вона звернулась до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро). Однак, листом від 08 лютого 2021 року їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті, оскільки нею було пред'явлено свідоцтво про смерть, видане 21 січня 2021 Пролетарським відділом РАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, яке не відповідає вимогам чинного законодавства України. Враховуючи вищевикладені обставини, заявниця змушена звернутися до суду з даною заявою, оскільки встановлення даного факту їй необхідно для отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС відповідного зразка та вимог, встановлених чинним законодавством України.
В судове засідання заявниця ОСОБА_1 не з'явилась, від неї на адресу суду надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи проводити за її відсутності, на задоволення заяви наполягає та просить суд її вимоги задовольнити (а.с.21).
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явилась, 19 лютого 2021 року на адресу суду надала заяву, в якій просить розгляд справи проводити за їх відсутності (а.с.22).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.6 Конвенції „Про захист прав людини і основоположних свобод”, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов'язків суб'єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.
У частині четвертій статті 10 ЦПК України і статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов'язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За правилами ст.293, п.8 ч.1 ст.315, ст. 317 ЦПК України, в порядку окремого провадження, яке є видом непозовного цивільного судочинства, розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 доводиться матір'ю ОСОБА_1 (а.с.7-8). Згідно довідки про причину смерті, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10). Згідно свідоцтва про смерть № НОМЕР_1 , виданого 21 січня 2021 року Пролетарським відділом РАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької народної республіки, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9). Згідно листа Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 08 лютого 2021 року за № 305/20.14-33 (а.с.11), заявниці відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , оскільки пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі та вимогам чинного законодавства.
Згідно з п.1.1. Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма №106/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1152/13024, для забезпечення реєстрації смерті в органах реєстрації актів цивільного стану закладом охорони здоров'я видається лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о).
За правилами ст.1, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правового режиму на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створюють правових наслідків. У разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна. Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі, соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Надана заявницею довідка № 117 про причину смерті від 03 грудня 2020 року (а.с.10) підтверджує факт смерті ОСОБА_3 , при цьому, видана органом державної влади та створена всупереч законодавства України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Оскільки заявниця не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_3 , суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_3 у судовому порядку, що також, за правилами ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до правил п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті особи допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 13, 81, 89 ,259, 263-265, 268, 293, п.8 ч.1 ст.315, 317, 319 , 430 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с.Сомовка Ясиновського району Курської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьк Донецької області Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення Нікопольського міськрайонного суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал