Ухвала від 19.02.2021 по справі 753/3007/21

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/3007/21

провадження № 1-кс/753/592/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" лютого 2021 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора військової прокуратури Дарницького гарнізону ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42020110340000034 від 04.06.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 364 Кримінального кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

У лютого 2021 року прокурор військової прокуратури Дарницького гарнізону ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄРДПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , або за іншою адресою фактичного перебування документації).

Клопотання слідчим в обґрунтування вимог необхідності надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні вищевказаної юридичної особи мотивоване наступними обставинами, встановленими у ході досудового розслідування.

Так, Військовою прокуратурою Дарницького гарнізону здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва в кримінальному провадженні за № 42020110340000034 від 04 червня 2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 191, частиною 1 статті 364 Кримінального кодексу України.

Досудове розслідування здійснюється слідчими ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Досудовим розслідуванням встановлено, що 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 є державним підприємством, створеним з метою виконання будівельних робіт, будівництва житлових та нежитлових споруд для потреб ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10 січня 2017 року 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 .

Відповідно до положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон) державну політику у сфері оренди державного майна здійснюють Кабінет Міністрів України, а також ІНФОРМАЦІЯ_4 , його регіональні відділення та представництва. Орендодавцями державного майна є ІНФОРМАЦІЯ_4 , його регіональні відділення та представництва.

Законом визначено порядок укладення договору оренди та передбачено проведення конкурсу на право оренди державного майна, порядок проведення якого затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 червня 2011 року № 906.

Перед укладанням договору оренди державного майна проводиться його оцінка, яка здійснюється за методикою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 10 сервня 1995 року № 629.

Нормами Закону передбачено, що орендна плата застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Зокрема, орендна плата визначається Методикою розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786, відповідно до якої орендна плата спрямовується:

-за цілісні майнові комплекси державних підприємств - до державного бюджету;

-за нерухоме майно державних підприємств, установ, організацій - 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків державному підприємству, організації, на балансі яких перебуває це майно.

Згідно зі статтею 5 Закону визначено, що орендодавцями майна, яке перебуває у державній власності, крім майна, що належить до майнового комплексу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 , а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам, є ІНФОРМАЦІЯ_4 , його регіональні відділення та представництва щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації); а також підприємства, установи та організації щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна.

Відповідно до статті 9 Закону фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.

Водночас, службовими особами 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання неправомірної вигоди та уникнення встановленого чинним законодавством України порядку передачі державного майна в оренду, укладення договорів оренди з ІНФОРМАЦІЯ_7 та сплати належних орендних платежів, систематично здійснюється передача у користування державного майна, яке перебуває на їх балансі, стороннім суб'єктам господарювання.

Зокрема, службовими особами 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 неправомірно, без оформлення відповідних договорів оренди, переданоневстановленим суб'єктам господарюваннякористування державне нерухоме майно загальною

площею понад 5 000 м2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:

- склад для цементу площею 1 183,2 м2;

- склад для матеріалів (металевий ангар) площею 873,6 м2;

- механічна майстерня-ремонтний цех площею 702,4 м2;

- склад для матеріалів площею 507,1 м2;

- склад дерев'яний (інв. № 64/159) площею 453 м2;

- столярний цех площею 387,7 м2;

- склад ТК (інв. № 101/159) площею 276,2 м2;

- склад ТК (інв. № 102/159) площею 263 м2;

- гаражні бокси - кузня площею 221 м2;

- господарська будівля (інв. № 96/159) площею 175,9 м2;

- склад ванни-битовки (інв. № 110/159) площею 49,5 м2;

- склад-кислородна (інв. № 112/159) площею 40,1 м2.

З урахуванням викладеного, державне нерухоме майно, яке знаходиться на балансі вказаних вище державних підприємств з відома службових осіб 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 використовується сторонніми комерційними організаціями для провадження власної фінансово-господарської діяльності без укладення відповідних договорів оренди та проведення відповідної незалежної оцінки майна з подальшою сплатою орендних платежів до державного бюджету, у зв'язку з чим, порушено вимоги статтей 5, 9, 19, 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Статтею 98 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства.

На підставі ухвали слідчого судді Дарницького районного суду міста Києва від 19 червня 2020 року було проведено огляд території військового містечка № НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 власником якої є держава в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 та яка здається в оренду уповноваженим органом - 70 Управління начальника робіт.

Так, в ході огляду було встановлено, що будівлі та споруди на території використовуються сторонніми суб'єктами господарювання для ведення господарської діяльності тобто перебувають в їх оренді. Зокрема приміщення використовуються як цехи для ремонту техніки, виробництва плитки, виробництва бетону та оснащення пункту приймання металу.

Крім того, оглядом виявлено, що окремі суб'єкти господарювання самовільно побудували на території ІНФОРМАЦІЯ_1 тимчасові споруди, в яких здійснюють господарську діяльність.

Поряд з цим, під час огляду присутні представники повідомляли, що між ними та 70 Управління начальника робіт укладені договори зберігання.

Однак, вищевказані договори є удаваним правочином, що вчинені з метою приховати правочини, які насправді було вчинено (в даному випадку договір оренди), який в свою чергу укладено поза встановленою законом процедурою, без відповідних погоджень та дозволів.

До військової прокуратури Дарницького гарнізону надійшло клопотання спеціаліста про надання документів від 01 грудня 2020 року № 262609-17/8470-2020 відповідно до якого, з метою проведення дослідження необхідно надати наступні документи: регістри бухгалтерського обліку щодо відображення надходження коштів від надання майна в оренду, в розрізі контрагентів, майна та років, за період з 01 січня 2017 року по 01 листопада 2020 року; регістри бухгалтерського обліку щодо використання коштів від надання майна в оренду, в розрізі контрагентів, майна та років, за період з 01 січня 2017 року по 01 листопада 2020 року; регістри бухгалтерського обліку по рахунку 10 «Основні засоби» за період з 01 січня 2017 року по 01 листопада 2020 року; незалежна експертна оцінка майна на момент укладання договорів; документи щодо обліку майна Установи.

Необхідність тимчасового доступу до вказаних документів прокурором обумовлена тим, що з метою подальшої ідентифікації злочинців та встановлення фактичних обставин вчинення злочину, наразі виникли обґрунтовані підстави, щодо отримання тимчасового доступу до всіх договорів зберігання та договорів попередньої оренди укладених в період з 2017 року по 2020 рік 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 з суб'єктами господарювання, актів-приймання за договорами зберігання, актів перевірок, обстежень майна за укладеними договорами зберігання, положення про 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 , супровідних та складських документів (накладні, картки складського обліку тощо), всіх документів, які стосуються ліквідаційної процедури вказаного підприємства, а також бухгалтерської документації щодо проведення оплати за укладеними договорами на використання будівель, споруд, території за адресою: АДРЕСА_2 .

Вказані документи необхідні для виявлення осіб, причетних до здійснення протиправних діянь та допиту їх в якості свідків, а також для проведення відповідних експертиз.

У слідства є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей і документів, та прокурор просив клопотання розглядати без виклику особи у володінні якої знаходяться документи.

У судове засідання прокурор не з'явився, проте надав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, вимоги якого підтримав просив задовольнити.

Представник 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄРДПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , у володінні якого знаходяться документи, у судове засідання не з'явився, про розгляд клопотання повідомлений у встановленому законом порядку, проте його неявка не перешкоджає розгляду вказаного клопотання.

Приписами ч. 4 ст. 107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутністю осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.

Перевіривши клопотання прокурора на дотримання вимог Кримінального процесуального Кодексу України, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим у порядку, передбаченому цим Кодексом. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України зазначена необхідність слідчого, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

У випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Такий доступ здійснюється у порядку визначеному законом, а саме, на підставі ухвали слідчого судді (ч. 1 ст. 132, ч. 2 ст. 159, ст. 164 КПК України).

Як вбачається із змісту п. 4, 5, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відомості, які можуть становити банківську таємницю, та персональні дані особи.

Документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, не є документами, до яких заборонено доступ, але вони містять охоронювану законом таємницю, у відповідно до приписів ст.ст. 161, 162 КПК України.

У відповідності до п. 7, п. 4 «Рішення координаційної наради з проблем судової експертизи при ІНФОРМАЦІЯ_8 » від 02 березня 2012 рокупроведення експертизи по копіям документів, а саме її висновок, формулюється виключно у вірогідній формі з відповідним обґрунтуванням, зокрема фактом відсутності оригіналу документа, тому у слідства виникає необхідність у безпосередньому вилучені саме оригіналів документів, а не їх копій.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Звертаючись до суду зі згаданим клопотанням прокуром доведено, що існують потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні.

Документи до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, знаходяться у володінні у володінні 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄРДПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Частиною 7 ст. 163 КПК України, визначено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя з метою повного, всебічного та неупередженого розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, приходить до висновку, про задоволення клопотання та надання тимчасового доступу до оригіналів документів, що перебувають у володінні 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄРДПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , з можливим вилученням їх копій, оскільки прокурором у клопотанні достатньо доведено та надано ґрунтовні докази до клопотання, які дають змогу дійти висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів та наявність достатніх підстав для отримання вказаних документів, оскільки згадана інформація, може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а витребувані документи можуть бути використані як доказ у вказаному кримінальному провадженні.

На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 107, ст.ст. 131, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати прокурорам військової прокуратури Дарницького гарнізону ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , військовому прокурору Дарницького гарнізону ОСОБА_12 , заступник військового прокурора Дарницького гарнізону ОСОБА_13 та слідчим слідчого відділу Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ОСОБА_17 тимчасовий доступ до оригіналів документів документів, що перебувають у володінні 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄРДПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) а саме, регістри бухгалтерського обліку щодо відображення надходження коштів від надання майна в оренду, в розрізі контрагентів, майна та років, за період з 01 січня 2017 року по 01 листопада 2020 року; регістри бухгалтерського обліку щодо використання коштів від надання майна в оренду, в розрізі контрагентів, майна та років, за період з 01 січня 2017 року по 01 листопада 2020 року; регістри бухгалтерського обліку по рахунку 10 «Основні засоби» за період з 01 січня 2017 року по 01 листопада 2020 року; незалежна експертна оцінка майна на момент укладання договорів; документи щодо обліку майна 70УНР за договорами на використання будівель, споруд, території за адресою: АДРЕСА_2 , із можливістю вилучення їх завірених належним чином копій.

Роз'яснити посадовим особам 70 Управління начальника робіт ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів (ч. 1 ст. 166 КПК України).

Строк дії даної ухвали складає один місяць з дня її постановлення, а саме, до 19.03.2021 включно.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення і оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: