Рішення від 22.02.2021 по справі 520/19080/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2021 р. № 520/19080/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), третя особа - Індустріальний відділ обслуговування громадян ГУ ПФУ в Харківській області (пр-т Московський, 198/3, м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови позивачу у врахуванні для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи з 01.06.1991 по 20.06.1996 року, що підтверджується довідками №826, №825 від 06.12.2017 року протиправними; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в порядку статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії позивачу врахувати заробітну плату, підтверджену довідками №826, №825 від 06.12.2017 року, за 60 календарних місяців за період 01.06.1991 по 20.06.1996 роки.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у врахуванні для обчислення пенсії заробітну плату, підтверджену довідками №826, №825 від 06.12.2017 року, виданих на шахті ім. С. Тюленіна при об'єднанні «Краснодонуголь», яка находиться на території, що тимчасово непідконтрольна українській владі.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачеві, та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, заперечуючи проти позову, просив у задоволенні позову відмовити, оскільки у спірних правовідносинах управління діяло в межах законодавства, відмова в перерахунку позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є правомірною, оскільки відсутні підстави для врахування довідок про розмір заробітної плати, що видані підприємством, яке знаходиться на непідконтрольній Україні території.

У відповіді на відзив позивач підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Позивач перебуває на обліку у Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Індустріальний відділ обслуговування громадян) та отримує пенсію за віком на пільгових умовах із зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи на шахті ім. С. Тюленіна при об'єднанні «Краснодонуголь» з 01.01.1992 року по 20.06.1996 року згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року по справі №520/11467/18, яке набрало законної сили 15.04.2019 року.

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 21.09.2020 року про перерахунок пенсії за віком з урахуванням, зокрема, довідок про розмір заробітної плати №826, №825 від 06.12.2017 року, за 60 календарних місяців за період 01.06.1991 по 20.06.1996 роки, виданих на шахті ім. С. Тюленіна при об'єднанні «Краснодонуголь», яка находиться на території, що тимчасово непідконтрольна українській владі.

На свою заяву позивач отримав відповідь від 16.10.2020 року №2000-0211-8/79668 , якою фактично відмовлено у врахуванні для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи з 01.06.1991 по 20.06.1996 року, що підтверджується довідками №826, №825 від 06.12.2017 року.

Відмова обґрунтована тим, що в названих довідках відсутня печатка установи, яка знаходиться на території України.

Не погодившись з зазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх прав.

По суті позову суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч.1 ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV ( надалі - Закон № 1058-IV) перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч.3 ст.44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України " від 15.04.2014 № 1207-VII (надалі - Закон від 15.04.2014 № 1207-VII), тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно ч.ч. 2, 3, 4 ст.9 Закону № 1207-VII, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону № 1207-VII, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Судом встановлено, що підприємство - шахта ім.С.Тюленіна при об'єднанні "Краснодонуголь" знаходиться на тимчасово окупованій території, яка непідконтрольна українській владі.

Отже, позивач на момент звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії був позбавлений можливості отримати документи, які б створювали правові наслідки та були видані легітимними органами.

Підтвердження довідок первинними документами регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846).

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.

Оскільки шахта ім.С.Тюленіна при об'єднанні "Краснодонуголь" знаходиться на непідконтрольній українській владі території, позивач не має можливості надати первинні документи, що знаходяться на підприємстві, а управління не має можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві.

Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Враховуючи, що записами у трудовій книжці позивача, яка є основним документом, підтверджено стаж роботи позивача на шахті ім.С.Тюленіна при об'єднанні "Краснодонуголь" у періоди, зазначені в довідках №826, №825 від 06.12.2017 року, що також встановлено під час розгляду справи №520/11467/18 та не підлягає доказуванню в силу ч. 4 ст. 78 КАС України, у пенсійного органу відсутні підстави для неврахування цих довідок вищевказаного підприємства з вищезазначених підстав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а, від 23 жовтня 2019 року у справі справа №263/3783/17.

Пенсійним органом, враховуючи положення ч.2 ст.77 КАС України, не доведено правомірність своїх дій щодо не врахування для обчислення пенсії заробітної плати позивача за період роботи з 01.06.1991 року по 20.06.1996 року, що підтверджується довідками №826, №825 від 06.12.2017 року.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відтак, суд приходить до висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови позивачу у врахуванні для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи з 01.06.1991 по 20.06.1996 року, що підтверджується довідками №826, №825 від 06.12.2017 року та зобов'язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в порядку статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії позивачу врахувати заробітну плату, підтверджену довідками №826, №825 від 06.12.2017 року, за 60 календарних місяців за період 01.06.1991 по 20.06.1996 роки.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), третя особа - Індустріальний відділ обслуговування громадян ГУ ПФУ в Харківській області (пр-т Московський, 198/3, м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) у врахуванні для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи з 01.06.1991 по 20.06.1996 року, що підтверджується довідками №826, №825 від 06.12.2017 року.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) в порядку статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) врахувати заробітну плату, підтверджену довідками №826, №825 від 06.12.2017 року, за 60 календарних місяців за період 01.06.1991 по 20.06.1996 роки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати по оплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 22 лютого 2021 року.

Суддя Заічко О.В.