17 лютого 2021 року Справа № 915/1450/20
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ржепецького В.О., за участі секретаря судового засідання Матвєєвої А.В., розглянувши справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Братське-Агро" (55482, Миколаївська область, Братський р-н, с. Новокостянтинівка, вул. Миру, буд. 45, код ЄДРПОУ 41671498)
до відповідача: Новоолександрівської сільської ради (55480, Миколаївська область, Братський р-н, с. Новоолександрівка, вул. Ватутіна, буд. 5, код ЄДРПОУ 04376015)
про зобов'язання вчинити певні дії,
за участі представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
30.11.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Братське-Агро" звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою вх. № 15184/20 від 30.11.2020 до Новоолександрійської сільської ради, в якій просить суд зобов'язати Новоолександрійську сільську раду укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "Братське-Агро" договір оренди земельної ділянки площею 9.1154 га, кадастровий номер: 4821483000:04:000:0125, розташована в межах території Новоолександрійської сільської ради Братського району Миколаївської області, в редакції, підготовленій Новоолександрійською сільською радою, з урахуванням результатів земельних торгів (аукціону), проведених 20.10.2020.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.11.2020, справі присвоєно єдиний унікальний номер 915/1450/20 та визначено головуючим у справі суддю Ржепецького В.О.
Ухвалою суду від 07.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Судом постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначити на 21 грудня 2020 року о 10:40, встановити сторонам процесуальні строки для подання суду заяв по суті справи.
21.12.2020 судом постановлено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 25 січня 2021 року о 10:50 год.
22.01.2021 позивачем подано до господарського суду в порядку ч. 3 ст. 46 ГПК України уточнену позовну заяву, якою позивач просить суд визнати укладеним договір оренди землі від 22.10.2010 між Новоолександрівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Братське-Агро" на умовах та в редакції, підготовленій Новоолександрівською сільською радою, з урахуванням результатів земельних торгів (аукціону), проведених 22.10.2020, яку викладено у прохальній частині уточненої позовної заяви.
25.01.2021 підготовче засідання у справі не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого у справі судді.
Ухвалою суду від 04.02.2021 підготовче засідання у справі призначено на 17.02.2021 о 10:40 год.
10.02.2021 позивачем подано до господарського суду уточнену позовну заяву, якою позивач просить суд визнати договір оренди землі від 22.10.2010 укладеним між Новоолександрівською сільською радою (правонаступник - Братська селищна рада Братського району Миколаївської області) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Братське-Агро» на умовах та в редакції, Новоолександрівської сільської ради, з урахуванням результатів земельних торгів (аукціону), проведених 22.10.2020.
Ухвалою від 17.02.2021 судом відмовлено позивачеві у прийнятті до розгляду заяв про уточнення позовних вимог (вх. №998/21 від 22.01.2021) та (вх.№2052/21 від 10.02.2021).
08.02.2021 позивачем подано до господарського суду клопотання в порядку ст. 48 ГПК України про залучення до участі у справі співвідповідача, а саме: позивач просить залучити до справи у якості співвідповідача Братську селищну раду Братського району Миколаївської області.
Ухвалою від 17.02.2021 судом відмовлено позивачеві у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача.
Учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.
17.02.2021 від позивача до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Судом відхилено подане позивачем клопотання про відкладення розгляду справи, так як позивачем не подано жодних доказів на підтвердження обставин, які зазначені позивачем у клопотанні.
На підставі ст. 233 ГПК України, судом підписано вступну та резолютивну частини ухвали.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно приписів ч. ч. 1, 2 ст.177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Згідно з частиною третьою та четвертою статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Згідно з частиною третьою ст. 11 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації.
Відповідно до цієї норми Закону, Кабінет Міністрів України розпорядженням № 480-р від 15.04.2020 затвердив перспективний план формування територій громад Миколаївської області, згідно з яким визначено перелік спроможних територіальних громад Миколаївської області.
Зокрема, до Братської територіальної громади увійшли Братська, Іванівська, Кривопустоська, Миколаївська, Новокостянтинівська, Новоолександрівська, Петропавлівська, Сергіївська, Улянівська, Шевченківська ради.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 17.02.2021, вбачається, що Новоолександрівська сільська рада Братського району Миколаївської області з 15.12.2020 перебуває в стані припинення.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 17.02.2021 в реєстрі зареєстровано Братську селищну раду Братського району Миколаївської області (ідентифікаційний код 04375926, адреса місцезнаходження: 55400, Миколаївська область, Братський район, смт Братське, вул. Миру, буд. 104).
Згідно пп.4 п. 2 Прикінцевих положень Закону України № 562-ІХ від 16 квітня 2020 року повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Відповідно до пп.1, пп. 6-1 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 6-1. До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);
2) після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу;
3) після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету;
4) сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;
5) якщо територія розформованої територіальної громади включена до територій кількох сформованих територіальних громад, кожна з цих громад стає правонаступником належних розформованій територіальній громаді:
нерухомого майна, у тому числі земельних ділянок, розташованих на території сформованої територіальної громади;
речей, призначених для обслуговування відповідних об'єктів нерухомого майна і пов'язаних з цим майном спільним призначенням (у тому числі у зв'язку із здійсненням відповідних повноважень або наданням послуг). Належність речей, призначених для обслуговування кожного об'єкта нерухомого майна і пов'язаних з цим майном спільним призначенням, визначається на підставі останньої суцільної інвентаризації;
прав засновника (учасника) юридичної особи, заснованої розформованою територіальною громадою (у тому числі в особі відповідної сільської, селищної, міської ради), якщо місцезнаходженням такої юридичної особи є населений пункт, включений до території відповідної сформованої територіальної громади;
6) майнові зобов'язання, майнові та немайнові права юридичних осіб - органів місцевого самоврядування розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, розподіляються між правонаступниками таких юридичних осіб відповідно до передавальних актів пропорційно обсягу розподілу майна, майнових прав та залишків бюджетних коштів між сформованими територіальними громадами;
7) новообрані ради можуть прийняти рішення про розподіл майна, майнових прав та зобов'язань розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, за іншими критеріями, ніж визначені підпунктами 5 і 6 цього пункту. Такі рішення приймаються згідно з приписами бюджетного законодавства та враховуються при здійсненні реорганізації відповідних органів місцевого самоврядування і складанні передавальних актів (розподільчих балансів) за результатами реорганізації.
18 листопада 2020 року відбулася перша сесія Братської селищної ради Братського району Миколаївської області та прийнято рішення: №4 «Про припинення повноважень селищного та сільських голів», в тому числі Новоолександрівського сільського голови, №5 «Про припинення повноважень секретарів селищної та сільських рад», в тому числі секретаря Новоолександрівської сільської ради, №6 «Про обрання секретаря Братської селищної ради» та №7 «Про затвердження структури та чисельність апарату Братської селищної ради на 2021 рік» (а.с.122-123).
Таким чином, за результатами проведення місцевих виборів 2020 року, які відбулися 25 жовтня 2020 року та у зв'язку з початком роботи новообраного складу Братської селищної ради Братського району Миколаївської області, повноваження Новоолександрійської сільської ради Братського району Миколаївської області припинилися. Братська селищна рада Братського району Миколаївської області є правонаступником усього майна, прав та обов'язків Новоолександрійської сільської ради Братського району Миколаївської області.
Відповідно до пп.4 п. 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади. Земля входить в склад майна відповідно до ст. 181 Цивільного кодексу України.
Таким чином, враховуючи, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Братської селищної ради Братського району Миколаївської області, суд вважає за необхідне залучили Братську селищну раду Братського району Миколаївської області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Керуючись ст. 50, 177, 178, 181, 182, 185, 197, 202, 207, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Братську селищну раду Братського району Миколаївської області (код ЄДРПОУ 04375926, 55400, Миколаївська область, Братський район, селище міського типу Братське, вул. Миру, буд. 104).
2.Встановити позивачу 5-денний строк з дня отримання даної ухвали для надання суду доказів надіслання третій особі копії позовної заяви з доданими до неї документами.
3.Запропонувати третій особі подати до суду пояснення щодо позовних вимог, які мають відповідати вимогам ч. ч. 3-7 ст. 165 та ст. 168 ГПК України, в 5-денний строк з дня отримання позовної заяви.
4.Підготовче провадження у справі продовжити на 30 днів та відкласти підготовче засідання у справі на 15 березня 2021 року о 10:00 год.
5.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м.Миколаїв, Будинок Рад, вул.Адміральська, 22, поверх 9.
6.Ухвалу направити сторонам та третій особі.
7.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали складено і підписано 22.02.2021.
Суддя В.О.Ржепецький